Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Eksport

rynki zagraniczneFilipiny


Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.

Eksport/ Import

Filipiny są trzynastym co do wielkości krajem na świecie pod względem liczby ludności (ponad 109 milionów) i piątym co do wielkości krajem anglojęzycznym. Mają również jedną z najmłodszych populacji na świecie, z ok. 43% populacji w wieku poniżej 20 lat. Stosunkowo wysoki wzrost liczby ludności (prawie 2% rocznie) będzie nadal napędzać wzrost gospodarczy, zwiększając jednocześnie obciążenie wydatków socjalnych i infrastruktury kraju. Przed kryzysem COVID-19, roczny wzrost PKB Filipin utrzymywał się na ponad 6% od 2012 r., co czyniło kraj jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Po dużym spadku PKB w 2020 (-9,6%), Bank Światowy prognozował powrót do wzrostu na poziomie 5% w 2021, natomiast faktyczny wzrost pobił te prognozy i osiągnął 5,6%. W 2022 spodziewany jest wzrost powyżej 8%, który pozwoli całkowicie odrobić straty spowodowane pandemią. Przed kryzysem Filipiny były również na dobrej drodze do uzyskania statusu „upper-middle income” z dochodem 3,830 USD na mieszkańca (próg to 3,956 USD), teraz ten status jest spodziewany w 2024 r. Wydatki konsumenckie obejmują ponad dwie trzecie gospodarki, czyli 33,5 mld USD w 2019 r., wspierane są przez przekazy pieniężne od ponad dziesięciu milionów filipińskich migrantów i pracowników zagranicznych.

Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych netto (BIZ) zahamował już przed pandemią, a w wyniku pandemii w 2020 r. spadł o 25% do 6,5 mld USD (z 8,7 mld USD w 2019 r.). W 2021 r. Filipiny odnotowały wyraźny wzrost inwestycji (o 48%, do poziomu 8,1 mld USD), który powinien utrzymywać się w latach następnych w związku z przeprowadzanymi w 2022 r. reformami mającymi na celu ułatwienie zagranicznym podmiotom dostępu do filipińskiego rynku. Do tej pory, ze względu na restrykcyjne regulacje, Filipiny w porównaniu do innych krajów ASEAN przyciągały stosunkowo niski poziom inwestycji, pomimo bycia w pierwszej dziesiątce czy nawet w pierwszej trójce rankingów krajów, w których najlepiej inwestować (rankingi UN Conference on Trade and Development, USA News, CEO World). W 2020 r. Filipiny otrzymały 62,8 punktów w indeksie Ease of Doing Business, stawiając je na 95 miejscu ze 190 krajów w rankingu łatwości prowadzenia biznesu.

Trzema głównymi partnerami importowymi Filipin są Chiny, z udziałem w imporcie 22,8%, Japonia - 9,6% i Korea Południowa - 7,5%. Stany Zjednoczone były największym rynkiem eksportowym Filipin, z 8,9% całkowitej wartości eksportu w 2019 r.

Wartość polskiego eksportu na Filipiny w 2020 r. wyniosła nieco ponad 200 mln USD. Największe branże eksportowe to maszyny (37,2%), produkty pochodzenia zwierzęcego (21,9%), drewno (7,6%), produkty chemiczne, w tym leki (7,1%) oraz sprzęt specjalistyczny, w tym sprzęt medyczny (5,5%). Wartość polskiego importu z Filipin w 2020 r. to 500,4 mln USD.

Zmiany zachodzące w gospodarce oraz strategia rozwojowa filipińskiego rządu dają polskim firmom wielki potencjał do wejścia na rynek. Według oceny Zagranicznego Biura Handlowego w Manili, najbardziej perspektywiczne branże to: infrastruktura, w tym technologie wodno-ściekowe i górnicze, branże spożywcza i kosmetyczna, zwłaszcza poprzez sektor e-commerce, branża meblarska oraz branża IT z naciskiem na usługi i technologie finansowe fintech.


Alert rynkowy

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji na Filipinach. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny tutaj


Wydarzenia branżowe

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane na Filipinach. Lista dostępna tutajOpracowania i raporty:

Charakterystyka rynku
Podstawowe informacje gospodarcze, potencjał eksportowy, kultura biznesu.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Informacje podatkowe 
System podatkowy oraz podstawowe rodzaje danin.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedź się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij