Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Eksport

rynki zagraniczneChorwacja


Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.

Eksport/ Import

W listopadzie 2021 r. Agencja Fitch Ratings podniosła rating kredytowy Chorwacji z poziomu "BBB-" na poziom "BBB", z perspektywą pozytywną, co jest również najwyższą oceną wiarygodności kredytowej w historii Chorwacji. Inflacja w czerwcu 2022 r. wyniosła rekordowe 12,1%, a według Chorwackiego Banku Narodowego, inflacja na skali roku 2022 powinna wynieść ok. 9%.

Chorwacja w 2022 r. przygotowuje się do wejścia do strefy Euro oraz przejęcia waluty nowej waluty. Ministerstwo Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju opublikowało "Wytyczne dotyczące dostosowania gospodarki w procesie wymiany chorwackich kun na euro".

Według Chorwackiego Urzędu Statystycznego w 2020 r. zarówno chorwacki eksport, jak i import zanotowały spadki - odpowiednio o 0,57% oraz 7,2%. Chorwacja niezmiennie wykazuje ujemne saldo handlu zagranicznego szacowane za 2020 r. na poziomie 9 mld USD. W bilateralnej wymianie handlowej z Polską, Chorwacja odnotowuje również ujemny bilans handlowy na poziomie blisko 1 mld USD, a z pierwszych szacunkowych danych wynika, że w I kwartale wymiana handlowa odnotowuje ujemny bilans handlowy powyżej 300 mln USD.

W strukturze towarowej polskiego eksportu do Chorwacji dominowały wyroby przemysłu elektromaszynowego, meble, wyroby tytoniowe oraz art. spożywcze. Z kolei w strukturze towarowej importu do Polski z Chorwacji dominowały wyroby przemysłu elektromaszynowego, wyroby przemysłu chemicznego (farmaceutyki), metale nieszlachetne oraz art. spożywcze.


Alert rynkowy

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w Chorwacji. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny tutaj


Wydarzenia branżowe

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Chorwacji. Lista dostępna tutajOpracowania i raporty:

Charakterystyka rynku
Podstawowe informacje gospodarcze, potencjał eksportowy, kultura biznesu.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Informacje podatkowe 
System podatkowy oraz podstawowe rodzaje danin.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedź się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij