Rynki zagraniczne

rynki zagraniczneChorwacja


Chorwacja to niewielkie państwo (ok. 4 mln obywateli) w strukturach UE, o prognozowanym wzroście gospodarczym na poziomie 10,8% w 2021 i dużym potencjale inwestycyjnym. Polsko-chorwacka wymiana gospodarcza pomimo pandemii COVID19 w 2020 r. utrzymała się na tym samym poziomie co rok wcześniej i wyniosła ponad 1 mld EUR. Polska w 2020 r. utrzymała się na 6. pozycji na liście największych eksporterów na rynek chorwacki. W eksporcie z Polski do Chorwacji dominują meble, wyroby tytoniowe, artykuły spożywcze, samochody osobowe i części samochodowe.


Chorwacja - Eksport TOP 5Chorwacja - Wymiana handlowaChorwacja - Import TOP 5

Informacje z rynku

W listopadzie 2021 r. Agencja Fitch Ratings podniosła rating kredytowy Chorwacji z poziomu "BBB-" na poziom "BBB", z perspektywą pozytywną, co jest również najwyższą oceną wiarygodności kredytowej w historii Chorwacji. Inflacja w czerwcu 2022 r. wyniosła rekordowe 12,1%, a według Chorwackiego Banku Narodowego, inflacja na skali roku 2022 powinna wynieść ok. 9%.

Chorwacja w 2022 r. przygotowuje się do wejścia do strefy Euro oraz przejęcia waluty nowej waluty. Ministerstwo Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju opublikowało "Wytyczne dotyczące dostosowania gospodarki w procesie wymiany chorwackich kun na euro".

Według Chorwackiego Urzędu Statystycznego w 2020 r. zarówno chorwacki eksport, jak i import zanotowały spadki - odpowiednio o 0,57% oraz 7,2%. Chorwacja niezmiennie wykazuje ujemne saldo handlu zagranicznego szacowane za 2020 r. na poziomie 9 mld USD. W bilateralnej wymianie handlowej z Polską, Chorwacja odnotowuje również ujemny bilans handlowy na poziomie blisko 1 mld USD, a z pierwszych szacunkowych danych wynika, że w I kwartale wymiana handlowa odnotowuje ujemny bilans handlowy powyżej 300 mln USD.

W strukturze towarowej polskiego eksportu do Chorwacji dominowały wyroby przemysłu elektromaszynowego, meble, wyroby tytoniowe oraz art. spożywcze. Z kolei w strukturze towarowej importu do Polski z Chorwacji dominowały wyroby przemysłu elektromaszynowego, wyroby przemysłu chemicznego (farmaceutyki), metale nieszlachetne oraz art. spożywcze.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Chorwacji. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij