Rynki zagraniczne

rynki zagraniczneChiny


Chiny to gigantyczny rynek, na którym panuje hiperkonkurencja. Zagraniczne produkty rywalizują z lokalnymi producentami przede wszystkim jakością, bezpieczeństwem i innowacyjnością. Podczas gdy rodzima produkcja dominuje w segmencie masowym, zagraniczne produkty najczęściej wciąż mają przewagę w segmencie premium. Obecnie szanse rynkowe posiadają firmy, które oprócz dobrego produktu posiadają także zaplecze marketingowe, dobry serwis posprzedażowy oraz wykazują elastyczność w podejściu do rynku chińskiego.


Chiny - Eksport TOP 5Chiny - Wymiana handlowaChiny - Import TOP 5

Informacje z rynku

Według danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny w Chinach w 2021 r. zanotowano wzrost PKB o 8,1% rok do roku. W 2021 r. odnotowano znaczący poziom dynamiki wzrostu zarówno eksportu, jak i importu. Według danych z grudnia 2021 r. eksport wyniósł 340,50 mld USD, a import 246 mld USD. Oznacza to odpowiednio wzrost o 20,9% oraz 19,5 r/r.

Na liście towarów o największej wartości importu pojawiły się obwody scalone (41,5 mld USD), ropa naftowa (24,7 mld USD), ruda żelaza (12 mld USD), gaz naftowy (9,28 mld USD) i złoto (6,1 mld USD) oraz produkty z sektora rolno-spożywczego (zboża, soja, oleje spożywcze oraz nawozy naturalne), miedź oraz wyroby z miedzi, a także pojazdy mechaniczne (samochody, części samochodowe i samoloty o ładowności przekraczającej 2 tony). Sprzedaż detaliczna dóbr konsumenckich w Chinach wzrosła o 12,5% w stosunku do roku poprzedniego. Warto zauważyć, że sprzedaż w kanale online w 2021 r. wyniosła 13088,4 mld RMB, co oznacza, że zanotowała wzrost o 14,1% r/r.

Od 15 kwietnia 2021 r. możliwy jest eksport do Chin produktów mlecznych z przeznaczeniem na pasze. Eksport może być realizowany przez 11 dopuszczonych zakładów. 1 stycznia 2022 r. weszło w życie Zarządzenie Generalnej Administracji Celnej ChRL nr 248 w sprawie rejestracji i zarządzania zagranicznymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi importowanej żywności oraz Zarządzenie nr 249 dotyczące zasad zarządzania bezpieczeństwem importu i eksportu żywności ChRL.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Chinach. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij