Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Eksport

rynki zagraniczneChiny


Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.

Eksport/ Import

Według danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny w Chinach w 2021 r. zanotowano wzrost PKB o 8,1% rok do roku. W 2021 r. odnotowano znaczący poziom dynamiki wzrostu zarówno eksportu, jak i importu. Według danych z grudnia 2021 r. eksport wyniósł 340,50 mld USD, a import 246 mld USD. Oznacza to odpowiednio wzrost o 20,9% oraz 19,5 r/r. 

Na liście towarów o największej wartości importu pojawiły się obwody scalone (41,5 mld USD), ropa naftowa (24,7 mld USD), ruda żelaza (12 mld USD), gaz naftowy (9,28 mld USD) i złoto (6,1 mld USD) oraz produkty z sektora rolno-spożywczego (zboża, soja, oleje spożywcze oraz nawozy naturalne), miedź oraz wyroby z miedzi, a także pojazdy mechaniczne (samochody, części samochodowe i samoloty o ładowności przekraczającej 2 tony). Sprzedaż detaliczna dóbr konsumenckich w Chinach wzrosła o 12,5% w stosunku do roku poprzedniego. Warto zauważyć, że sprzedaż w kanale online w 2021 r. wyniosła 13088,4 mld RMB, co oznacza, że zanotowała wzrost o 14,1% r/r. 

Od 15 kwietnia 2021 r. możliwy jest eksport do Chin produktów mlecznych z przeznaczeniem na pasze. Eksport może być realizowany przez 11 dopuszczonych zakładów. 1 stycznia 2022 r. weszło w życie Zarządzenie Generalnej Administracji Celnej ChRL nr 248 w sprawie rejestracji i zarządzania zagranicznymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi importowanej żywności oraz Zarządzenie nr 249 dotyczące zasad zarządzania bezpieczeństwem importu i eksportu żywności ChRL.


Alert rynkowy

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w Chinach. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny tutaj


Wydarzenia branżowe

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Chinach. Lista dostępna tutajOpracowania i raporty:

Charakterystyka rynku
Podstawowe informacje gospodarcze, potencjał eksportowy, kultura biznesu.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Informacje podatkowe 
System podatkowy oraz podstawowe rodzaje danin.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Wiarygodność kontrahenta
Poradnik przedsiębiorcy dotyczący nieuczciwych kontrahentów na wybranych rynkach.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedź się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij