Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Eksport

rynki zagraniczneBułgaria


Zapoznaj się z aktualnymi informacjami z rynku i zyskaj wiedzę na temat uwarunkowań prowadzenia biznesu.

Eksport/ Import

Polsko-bułgarskie stosunki gospodarcze w 2021 r. kontynuowały tendencje wzrostowe, jakimi charakteryzują się wzajemne obroty handlowe od kilku lat. Według wstępnych danych za cały 2021 r. wzajemne obroty towarowe wzrosły w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego i przekroczyły 2254,8 mln EUR dzięki dynamicznemu wzrostowi polskiego eksportu. Charakterystyczną cechą polskiego eksportu jest jego duża nadwyżka nad importem (348,7 mln EUR) oraz dominacja w strukturze eksportu towarów przetworzonych o wysokiej wartości dodanej. To efekt konkurencyjnej oferty polskich firm, których produkty są dobrze odbierane w Bułgarii dzięki dobrej jakości i konkurencyjnej cenie.

Największy udział po stronie importu nastąpił w grupach obejmujących tłuszcze, masła i woski oraz nieobrobione surowce niejadalne, a po stronie eksportu artykuły spożywcze.

Stosunki handlowe pomiędzy Bułgarią a Polską rozwijają się bardzo dobrze. W okresie ostatnich lat dynamika handlu dwustronnego pomiędzy obu krajami jest wyższa niż wzrost obrotów handlu zagranicznego ogółem Polski i Bułgarii. Wg danych opracowanych przez Departament Strategii i Promocji Gospodarczej PAIH na podstawie publikacji Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 r. wzajemne obroty towarowe były na poziomie 2254,8 mln EUR. Polski eksport do Bułgarii osiągnął poziom 1456,6 mln EUR. Jednocześnie polski import z Bułgarii w tym okresie był na poziomie 798,1 mln EUR. Polski eksport do Bułgarii w całym 2021 r. był wyższy od ubiegłorocznego o 27%. Podkreślić należy, że tak dobre wzrosty odnotowywane po stronie polskiego eksportu to nie tylko wynik tegoroczny, ale efekt stabilnego i dynamicznego wzrostu dostaw polskich towarów na ten rynek obserwowany od 2018 r. Według Bułgarskiej Izby Handlowo Przemysłowej - najstarszej i największej izby zrzeszającej bułgarskie przedsiębiorstwa, Polska znajduje się na trzecim miejscu w rankingu najbardziej oczekiwanych kierunków międzynarodowej współpracy handlowej, tuż za Niemcami i Turcją.


Alert rynkowy

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w Bułgarii. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku. Alert rynkowy dostępny tutaj


Wydarzenia branżowe

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Bułgarii. Lista dostępna tutajOpracowania i raporty:

Charakterystyka rynku
Podstawowe informacje gospodarcze, potencjał eksportowy, kultura biznesu.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 

Informacje podatkowe 
System podatkowy oraz podstawowe rodzaje danin.

Ikona publikacji do pobrania - szara mała   Zobacz » 


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedź się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij