Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
3 sierpnia 2005

MAN Nutzfahrzeuge AG wybiera Niepołomice jako siedzibę swojej kolejnej fabryki samochodów ciężarowych

Zarząd MAN Nutzfahrzeuge AG zdecydował, iż dodatkowy zakład montażu samochodów ciężarowych powstanie w Krakowie. Po ostatecznej rozbudowie fabryka osiągnie zdolność produkcyjną w wysokości 15,000 pojazdów rocznie zatrudniając 650 pracowników. Planowana wysokość inwestycji wyniesie ogółem 90 – 100 mln Euro.
„Od samego początku inwestycja MAN-a była dla polskiego rządu priorytetem-priorytetów. Mając na uwadze szczególnie fakt, iż w ostatnich latach doznaliśmy prestiżowych porażek w walce o projekty z sektora motoryzacyjnego, jednocześnie będąc europejskim centrum poddostawców dla tej branży. W celu pozyskania tej inwestycji Rada Ministrów zmieniła system finansowego wsparcia dla inwestycji w rekordowym tempie 2 tygodni oraz przyjęła w ekspresowym trybie 19 dni uchwałę o ustanowieniu programu wieloletniego wsparcia dla projektu MAN. Innymi słowy porzuciliśmy myślenie administracyjne na rzecz myślenia biznesowego,” powiedział Marcin Kaszuba, Wiceminister Gospodarki i Pracy.

Kombinacja wielu czynników przeważyła

Na krótkiej liście lokalizacji znalazły się ostatecznie Kraków oraz słowackie Koszyce. Według Antona Weinmanna, przewodniczącego zarządu MAN Nutzfahrzeuge, na ostateczną decyzję wpłynęła kombinacja wielu czynników. Oprócz otoczenia prawnego i politycznego, równie ważne były czynniki infrastrukturalne oraz możliwości dalszego rozwoju. Obecnie MAN Nutzfahrzeuge produkuje w Starachowicach samochody ciężarowe oraz części do autobusów, jak też same autobusy w Poznaniu. W przeszłości zebrano nadzwyczaj pozytywne doświadczenia z pracy wspomnianych zakładów.

„Gratuluję dobrego wyboru firmie MAN. To również dobry wybór dla Polski i Małopolski. Ta inwestycja oznacza z całą pewnością korzyści biznesowe dla firmy MAN, jak również będzie miała znaczący wpływ na rozwój regionu. Cieszę się, że udało się wykazać, że dobra współpraca wszystkich agend rządowych i samorządu lokalnego może dać wymierne efekty. Ten przykład pokazuje, że oferta Polski złożona w ten sposób, jest ofertą bardzo atrakcyjną,” powiedział Andrzej Zdebski, Prezes PAIiIZ.

Ponadproporcjonalny wzrost poza Europą Zachodnią

„Podążamy według jasno sformułowanej strategii wzrostu, a na rynkach poza Europą Zachodnią zamierzamy osiągnąć ponadproporcjonalny wzrost,” mówi Anton Weinmann. „Zakład w Krakowie pokryje zwiększone zapotrzebowanie. Natomiast nasze niemieckie oraz austriackie fabryki skorzystają z powstania nowego zakładu dzięki dostawom komponentów.”

„Projekt taki jak inwestycja firmy MAN w Niepołomicach jest bardzo korzystny dla polskiej gospodarki, m.in. ze względu na możliwość stworzenia klastra motoryzacyjnego wokół nowej inwestycji. Już dzisiaj wiemy, że razem z firmą MAN w Polsce zainwestuje kilku jego poddostawców. Można śmiało przypuszczać, że w ciągu 3 lat wszystkie projekty pozwolą na stworzenie 10 tysięcy bezpośrednich, nowych miejsc pracy w okolicach nowej fabryki firmy MAN.
Po pierwsze jest to sukces polskiej gospodarki. Po wtóre wreszcie jest to efekt pracy zespołowej oraz znakomitej współpracy pomiędzy wszystkimi jednostkami samorządu terytorialnego. PAIiIZ w ramach tego projektu pełnił rolę koordynatora. Na decyzji koncernu MAN zaważyły głównie śmiałe i odważne decyzje zarówno finansowe, jak i administracyjne podjęte przez Marszałka Woj. Małopolskiego Pana Janusza Sepioła, Wice-Marszałka Woj. Małopolskiego Pana Witolda Śmiałka, Wojewodę Małopolskiego Pana Jerzego Adamika, jak również determinacja burmistrza Niepołomic Pana Stanisława Kracika oraz ogromne zaangażowanie Prezesa SSE Krakowski Park Technologiczny Pana Krzysztofa Krzysztofiaka.
Efekt, który dziś możemy obserwować, jest więc wynikiem wytężonej pracy polskiego rządu, PAIiIZ, a przede wszystkim liderów regionalnych, bez których taki wynik nie byłby możliwy do osiągnięcia,” wyjaśnił Sebastian Mikosz, Wiceprezes PAIiIZ.

Podpisanie umowy o budowie fabryki będzie mieć miejsce w Polsce 16 sierpnia. Jeszcze jesienią 2005 rozpoczną się prace budowlane. W połowie 2007 pierwsze samochody powinny opuścić taśmę produkcyjną.

Aby przeczytać niemiecką wersję komunikatu firmy MAN proszę kliknąć tutaj.


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij