Aktualności

Zacieśniamy relacje Polska-Uzbekistan

W Taszkencie zakończyło się Forum Biznesu Polska-Uzbekistan towarzyszące VIII posiedzeniu Polsko-Uzbekistańskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej. W wydarzeniu wzięli udział liczni przedsiębiorcy oraz reprezentanci administracji rządowej z obu krajów, w tym Prezes PAIH Andrzej Dycha.
Forum Biznesu Polska-Uzbekistan

Przedstawiciele świata biznesu oraz polityki z Polski i Uzbekistanu rozmawiali o możliwościach współpracy w takich obszarach jak transport, energetyka i rolnictwo. Liczni polscy przedsiębiorcy oraz przedstawiciele instytucji publicznych RP, m.in. Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Infrastruktury i Banku Gospodarstwa Krajowego dyskutowali w ramach Forum z reprezentantami najważniejszych uzbekistańskich organów rządowych i organizacji takich jak Ministerstwo Energetyki, Ministerstwo Rolnictwa, Stowarzyszenie Przemysłu Spożywczego czy Stowarzyszenie Współpracy Gospodarczej EuropaUzbekistan EvroUZ.

W ramach zacieśniania relacji polsko-uzbekistańskich, podczas Forum zawarto także kilka umów bilateralnych. Porozumienie o współpracy zostało podpisane przez PAIH i Agencję Inwestycji Zagranicznych Uzbekistanu, porozumienie o powołaniu Rady Biznesu Polska-Uzbekistan zawarły Krajowa Izba Gospodarcza i Izba Przemysłowo-Handlowa Republiki Uzbekistanu, a memorandum o współpracy w zakresie ochrony praw i interesów prawnych podmiotów podpisali Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw RP i Komisarz przy Prezydencie Republiki Uzbekistanu ds. Ochrony Praw i Interesów Podmiotów Gospodarczych. Zawarte umowy będą realnym ułatwieniem dla przedsiębiorców z obu krajów.

Wizyta w Taszkencie była także okazją do licznych rozmów i spotkań. Przedsiębiorcy z Polski i Uzbekistanu na zakończenie Forum wzięli udział w szerokim networkingu biznesowym z przedstawicielami administracji rządowej obu krajów. Dyskusje były okazją do nawiązania cennych kontaktów i zdobycia wartościowych doświadczeń.

Galeria zdjęć:
Uzbekistan:

Uzbekistan to kraj w przeważającej mierze rolniczy, gdzie największe znaczenie od lat odgrywa uprawa bawełny. Od 2017 roku w ramach wdrażania strategii rozwoju, postawiono także na rozwój przemysłu włókienniczego. Aktualnie jego moce przerobowe są tak duże, że kraj z eksportera, stał się importerem bawełny. Presja urbanizacyjna wywołana wzrostem demograficznym determinuje dodatkowo znaczne inwestycje w budownictwo. Przewiduje się, że w przeciągu najbliższych 15 lat uzbekistańskie miasta muszą być zdolne do przyjęcia ponad 7 mln nowych mieszkańców.

Dzięki otwarciu na inwestycje zagraniczne i rozbudowanym relacjom handlowym z innymi krajami Uzbekistan zyskuje nowe możliwości rozwoju oraz dostęp do technologii i know-how. Odgrywa także coraz aktywniejszą rolę na arenie międzynarodowej. Strategiczne położenie geograficzne kraju, obfite i różnorodne zasoby naturalne oraz duży rynek krajowy liczący 36 milionów obywateli z trwałą wzrostową tendencją demograficzną stanowią ogromny potencjał inwestycji i wzrostu.