Aktualności

Wiele podobieństw i szansa na wspólny sukces. Polsko-Kenijskie Forum Biznesowe w Nairobi

26 października 2023
W ramach trwającej wizyty przedstawicieli PAIH i polskiego biznesu w Afryce odbyło się Polsko-Kenijskie Forum Inwestycyjne. Wydarzenie zostało zorganizowane przez PAIH oraz Kenya Investment Authority (KenInvest). W wydarzeniu w Nairobi wzięła udział silna reprezentacja PAIH, na czele której stoi prezes zarządu Agencji Paweł Kurtasz. W wizycie w Afryce uczestniczy delegacja kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców zainteresowanych zwiększeniem obecności w Afryce i przedstawieniem swojej oferty biznesowej.
Polsko-Kenijskie Forum Biznesowe w Nairobi

Rozmowy poświęcone są potencjałowi, jaki stoi przed oboma krajami w obszarze współpracy gospodarczej, inwestycji, a także wymiany wiedzy. Kluczowymi dla Kenii sektorami są IT, rolnictwo, technologie i green economy.

Prezes Kenya Investment Authority, Pani June Chepkemei, mówiła o sukcesie gospodarczym Polski na tle UE. Szefowa KenInvest podkreśliła przy tym, że kraj buduje swoją pozycję w podobny sposób, a współpraca świata biznesu i nauki oraz budowanie partnerstw publicznych i niepublicznych mogą zapewnić obu krajom stabilną przyszłość.

Prezes PAIH Paweł Kurtasz podkreślał w swoim wystąpieniu duże podobieństwa pomiędzy Polską i Kenią – duży zasób młodej, wykształconej kadry, dynamikę rozwoju gospodarki i ambicję zdobywania pozycji lidera. To czynniki, które pozwalają patrzeć z optymizmem na perspektywy rozwoju naszych wzajemnych relacji w kolejnych latach.

Ambasador Johnson Weru, Główny Sekretarz Departamentu Inwestycji w Kenijskim Ministerstwie Uprzemysłowienia, Handlu i Rozwoju Przedsiębiorczości dodał, że Kenia w ciągu najbliższej dekady może stać się jedną z najpotężniejszych gospodarek w Afryce, a dzisiejsze Forum jest platformą do budowania przyszłej współpracy ekonomicznej. Podkreślił, że dla Kenii duże znaczenie mają inwestycje, a kraj ten postrzega Polskę jako wartościowego partnera gospodarczego.

Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Nairobi Michael Mazurewicz przybliżył uczestnikom historię zmian gospodarczych Polski – zbudowania ogromnego zaplecza wykwalifikowanej kadry, pozyskania inwestorów zagranicznych, budowaniu kompetencji technicznych i naukowych oraz bezprecedensowego wzrostu PKB. Podkreślił przy tym, że Polska może dziś sama realizować inwestycje zagraniczne w innych krajach.

W misji gospodarczej do Afryki uczestniczy kilkadziesiąt polskich firm, które wzięły udział w spotkaniach B2B przewidzianych w trakcie trwania Forum.

Galeria zdjęć:

Najbliższe wydarzenia

04 grudnia - 07 grudnia
Dubaj, ZEA
05 grudnia - 19 grudnia
Gruzja
07 grudnia - 08 grudnia
Kiszyniów, Mołdawia