Aktualności

Spotkanie Prezydentów Polski i Macedonii Północnej z PAIH i przedsiębiorcami

25 października 2022
W ramach wizyty Prezydenta Macedonii Północnej w Polsce, odbyło się spotkanie z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawicieli PAIH oraz przedsiębiorców z obu krajów. Spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń i określenie perspektyw dalszej współpracy ekonomicznej pomiędzy oboma państwami.

Spotkanie Prezydentów Polski i Macedonii Północnej z PAIH i przedsiębiorcami


Towarzyszące spotkaniu rozmowy dotyczyły dotychczasowej wymiany handlowej pomiędzy Polską a Macedonią Północną, jak również perspektyw jej rozwoju w świetle bieżącej sytuacji gospodarczej na świecie. Uczestnicy podkreślali, że bieżące okoliczności jak kryzys wywołany przez pandemię COVID i inwazja Rosji na Ukrainę stanowią komplikację, ale też impuls do pogłębiania wzajemnych relacji.

Nasze gospodarki są pod presją covid i wojny na Ukrainie. Naszym zadaniem jest nie dopuszczać do kryzysów. Wzmocnienie współpracy ekonomicznej jest priorytetem, nasze państwa mają wszystko, by to osiągnąć - mówił prezydent Macedonii Północnej Stevo Pendarovski.

Prezydent Polski podkreślił, że relacje ekonomiczne pomiędzy oboma krajami są coraz bardziej zaawansowane, a Macedonia jest z polskiego punktu widzenia krajem atrakcyjnym jako partner gospodarczy.

Niezależnie od zauważalnego wzrostu wymiany gospodarczej polsko-macedońskiej, widzę duże możliwości dalszego jej rozwoju. Jesteśmy otwarci na współpracę w kierunku Bałkan Zachodnich - mówił Prezydent Andrzej Duda i dodał - Zachęcam polskich przedsiębiorców do patrzenia nie tylko w kierunku Europy Zachodniej, ale także szukania możliwości w dobrze prosperującym rejonie bałkańskim i w ramach geograficznego obszaru Trójmorza.

Gospodarzem spotkania była Polska Agencja Inwestycji i Handlu, którą reprezentował członek Zarządu, Zdzisław Sokal. Podkreślił on, że Agencja jest w pełni otwarta na współpracę i zapewnia wsparcie zarówno dla przedsiębiorców z Macedonii w kwestii pozyskiwania polskich inwestorów i importu towarów, jak i oferuje polskim firmom pomoc w dotarciu na rynek macedoński.

Dzięki Polsko-Macedońskiemu Forum Gospodarczemu zostały otwarte drzwi do współpracy, w tym dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Jako PAIH wspieramy firmy mogące eksportować towary i inwestować. Mamy narzędzia do wsparcia przedsiębiorców - przypomniał członek zarządu PAIH Zdzisław Sokal.

W spotkaniu uczestniczyło szereg przedstawicieli firm zarówno z Polski i Macedonii Północnej. Obecni przedsiębiorcy mieli okazję zaprezentować swoje firmy i możliwości współpracy, jakie oferują.


Spotkanie Prezydentów Polski i Macedonii Północnej z PAIH i przedsiębiorcami