Aktualności

Kolejny koreański inwestor w polskim sektorze e-mobilności

ANP Enertech, koreański producent komponentów do baterii litowo-jonowych zainwestuje blisko 150 mln zł w Skarbimierzu (woj. opolskie). Zakład spółki powstanie na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” (WSSE). Projekt inwestycyjny od początku obsługiwała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). To już 69 koreańska inwestycja wsparta przez PAIH i druga zlokalizowana w Skarbimierzu.

Kolejny koreański inwestor w polskim sektorze e-mobilności
Źródło: WSSE


ANP Enertech zamierza zainwestować na Opolszczyźnie ok. 148 mln zł i stworzyć ok. 100 miejsc pracy. Na terenie WSSE spółka będzie wytwarzać wtórny środek przewodzący do baterii litowo-jonowych. Jego odbiorcami będą głównie koreańscy producenci baterii do pojazdów elektrycznych z woj. dolnośląskiego i śląskiego. Produkcja ruszy w grudniu 2023 roku.

Do tej pory PAIH obsłużyła 13 projektów koreańskich inwestorów, którzy zaangażowali się w sektor e-mobilności. Aż sześć z nich Agencja zamknęła od 2020 roku, czyli po wybuchu pandemii. To już 69 koreańska inwestycja zamknięta przez PAIH i druga zlokalizowana w Skarbimierzu. ANP Enertech mogła liczyć na wsparcie PAIH odkąd spółka zainteresowała się realizacją inwestycji nad Wisłą.

To kolejny koreański inwestor, który w ostatnim czasie wybrał nasz kraj na lokalizację zaawansowanych procesów w branży e-mobilności. Mogłoby się wydawać, że pandemia Covid-19 zmniejszy apetyt koreańskich firm na lokowanie tego typu biznesu w Polsce, ale nic takiego nie miało miejsca. Od wybuchu pandemii ściągnęliśmy do Polski niemal tyle samo koreańskich projektów sektora e-mobilności, ile zamknęliśmy przed rokiem 2020. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w rozwoju polskiego sektora e-mobilności u boku koreańskich partnerów. Mam nadzieję, że inni kluczowi inwestorzy pójdą w ich ślady i stworzą więcej miejsc pracy w tak małych gminach jak Skarbimierz - mówi Krzysztof Drynda, Prezes Zarządu PAIH.

- To nasza pierwsza inwestycja w Europie i cieszymy się, że możemy wprowadzić do Polski nową technologię. To dla Polski wielka szansa na zbudowanie silniejszej pozycji w Europie i stanie się hubem dla firm rozwijających nowe technologie. Było kilka powodów, dla których zdecydowaliśmy się na założenie pierwszego zagranicznego zakładu produkcyjnego w Polsce. Najważniejszym z nich było znaczenie Europy i Polski dla rozwoju rynku pojazdów elektrycznych i sektora energetycznego. Jesteśmy przekonani, że będziemy się tu stabilnie rozwijać nie tylko w zakresie produkcji akumulatorów CNT do pojazdów elektrycznych, ale także w sektorze energii odnawialnej i branży nowoczesnych wyświetlaczy elektronicznych - wskazał Kwangmin Lee, Prezes Zarządu ANP Enertech.

- Ogromnie dziękuję wszystkim za zaangażowanie w realizację tego projektu. Dziękuję pracownikom Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, władzom województwa, samorządowcom. To ogromna radość, że w roku 25-lecia naszej strefy rozpoczynamy realizację tak dużego projektu. Działamy razem dla rozwoju polskiej gospodarki! - mówi Prezes Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Piotr Wojtyczka.

Uroczyste wręczenie decyzji o wsparciu inwestycji oraz przekazanie aktu sprzedaży terenu w obecności Prezesa Zarządu ANP Changwoo Park, Prezesa Zarządu ANP Enertech Kwangmin Lee oraz przedstawiciela PAIH i WSSE odbyło się 19 października 2022 r., w opolskim oddziale Wałbrzyskiej SSE.


Galeria zdjęć:


* * *

ANP Enertech Sp. z o.o.

ANP Enertech Sp. z o.o. wchodzi w skład grupy kapitałowej ANP, której spółką-matką jest Advanced Nano Products Co., Ltd z siedzibą w Korei Południowej.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH)

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.