Aktualności

Posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej

22 września odbyło się ósme posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej. W spotkaniu mieli przyjemność uczestniczyć przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu z Członkiem Zarządu PAIH Zdzisławem Sokalem na czele. Podczas spotkania poruszone zostały problemy polskiego biznesu współpracującego z Ukrainą oraz propozycje pomocy dla naszego wschodniego sąsiada w związku z trwającą wojną.

 Posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej


Komisja doceniła działania pomocowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w zakresie umożliwienia ukraińskim przedsiębiorcom kontynuowania działalności gospodarczej z terytorium Polski. Wyróżnione zostały pomoc w relokacji ukraińskich firm oraz stworzenie Cowork Ukraina, czyli powierzchni biurowej wraz z niezbędną infrastrukturą dla przedsiębiorców zza naszej wschodniej granicy. Komisja doceniła również wsparcie strony polskiej w umożliwieniu otwarcia w Warszawie ukraińskiego centrum konsultacyjnego dla przedsiębiorców Diia.Business. W ramach spotkania podkreślono także ważną rolę Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Kijowie, które m.in. aktywnie obsługuje polskich przedsiębiorców i pomaga im w działaniach podejmowanych na rynku ukraińskim.

 Posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej


Przedstawiciele PAIH reprezentowali również szeroki głos biznesu zainteresowanego udziałem w przyszłej odbudowie Ukrainy. Podczas posiedzenia Komisji omówiono inicjatywę Ministerstwa Rozwoju i Technologii wraz z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, które rozpoczęły rekrutację polskich firm do konsultacji branżowych zainteresowanych wznowieniem eksportu i udziałem w odbudowie Ukrainy. Strony podkreśliły, że w dłuższej perspektywie zaangażowanie Polski w proces powojennej odbudowy Ukrainy może być najważniejszym obszarem współpracy gospodarczej między Polską a Ukrainą.