Aktualności

PAIH zorganizowała Polsko-Koreańskie Forum Biznesowe

23 września 2022
Nad Wisłą działa blisko 550 przedsiębiorstw z kapitałem koreańskim, a to stawia Republikę Korei w czołówce zagranicznych inwestorów w naszym kraju. Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zorganizowała Polsko-Koreańskie Forum Biznesowe, którego wiodącym tematem była współpraca inwestycyjna w zakresie m.in. transformacji energetycznej, czy projektów transportowych oraz partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Wydarzenie odbyło się 23 września w Seulu.

Polsko-Koreańskie Forum Biznesowe

  • Korea Południowa jest wiodącym inwestorem zagranicznym w Polsce oraz kluczowym partnerem dla PAIH;
  • przez niespełna 20 lat PAIH obsłużyła 64 koreańskie projekty inwestycyjne;
  • potencjalne inwestycje z Korei Południowej stanowią niemal 1/4 wartości obecnego portfela PAIH;
  • 23 września PAIH zorganizowała Polsko-Koreańskie Forum Biznesowe z udziałem 150 przedsiębiorców z obu krajów. 


Republika Korei jest drugim, po USA, największym pozaeuropejskim inwestorem zagranicznym w Polsce. Na koniec 2020 r. wartość wszystkich południowokoreańskich inwestycji w Polsce wyniosła 3,06 mld euro (NBP). Wedle danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) na koniec pierwszego kwartału tego roku w Polsce funkcjonowało 548 firm z kapitałem koreańskim (wzrost o 140% względem 2019 r.). Prawie połowa z nich działa na terenie woj. dolnośląskiego, 1/5 - woj. mazowieckiego, a 14% - woj. śląskiego.
Zainteresowanie Polską wśród koreańskich przedsiębiorców wynika w dużej mierze z wysokich kompetencji naszych specjalistów, dostępu do poddostawców, czy działania wielu centrów innowacji. Koreańska gospodarka znajduje się w piątce najbardziej innowacyjnych na świecie, co przekłada się na specyfikę inwestycji zagranicznych prowadzonych przez firmy z tego kraju. Polski system zachęt zapewnia innowatorom jedne z najwyższych ulg podatkowych w OECD, oferuje również wyższy zwrot z inwestycji niż średnia w UE. To działa na wyobraźnię koreańskich inwestorów - zaznaczył Krzysztof Drynda, Prezes Zarządu Polskiej Agencji i Handlu.Polsko-Koreańskie Forum Biznesowe jako platforma współpracy inwestycyjnej

23 września, w Seulu, PAIH zorganizowała Polsko-Koreańskie Forum Biznesowe z udziałem 150 przedsiębiorców z obu krajów. Celem spotkania w stolicy Korei Południowej było przedstawienie potencjału inwestycyjnego Polski w takich obszarach jak: transformacja i infrastruktura energetyczna, elektromobilność, czy transport. W centrum zainteresowania Forum znalazła się również dwustronna współpraca w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Prelegentami byli m.in. wiceminister Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) Grzegorz Piechowiak, Prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Krzysztof Drynda oraz przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), Centralnego Portu Komunikacyjnego i koreańskiego odpowiednika PAIH, Korea Trade-Investment Promotion Agency (KOTRA). Wydarzenie było kolejną odsłoną Polsko-Koreańskiego Forum Biznesowego, którego pierwsza edycja odbyła się w 2019 roku w Seulu i zwieńczeniem kilkudniowej misji gospodarczej.
Koreańscy przedsiębiorcy od lat inwestują w projekty typu greenfield, wdrażając w Polsce nowoczesne technologie i własny know-how. Dzięki temu stali się kluczowym dla wielu polskich branż inwestorem i solidnym partnerem w rozwoju innowacyjności. Spotkania takie jak Forum Biznesowe w Seulu są oznaką intensyfikacji polsko-koreańskiej współpracy i dlatego uczestniczę w nich z ogromną satysfakcją - podkreślił Grzegorz Piechowiak, wiceszef MRiT i pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych w Polsce.

Korea Południowa wiodącym partnerem PAIH

Od stycznia 2002 do sierpnia 2022 r. Polska Agencja Inwestycji i Handlu wsparła realizację 64 inwestycji bezpośrednich z Republiki Korei. Łączna wartość projektów sięgnęła 6,4 mld euro, a zadeklarowane przez inwestorów zatrudnienie wyniosło 28 796 miejsc pracy. Koreańskie przedsiębiorstwa, z którymi współpracuje PAIH inwestują głównie w branżę elektroniki użytkowej i motoryzacyjną. Na przestrzeni ostatnich 20 lat te dwa sektory odpowiadały za blisko ¾ liczby i ponad 90% wartości wszystkich zakończonych projektów. Aż sześć koreańskich inwestycji, m.in. fabryka LG Chem w Kobierzycach (3 mld euro) oraz zakład SK Hi-Tech Battery Poland w Dąbrowie Górniczej (1,5 mld euro), należą do najdroższych BIZ obsłużonych przez PAIH. Z kolei w pierwszej dziesiątce inwestycji o największej liczbie zadeklarowanych miejsc pracy znalazły się trzy koreańskie - LG Electronics w Kobierzycach (3 149 etatów), Heesung pod Wrocławiem (2 742) oraz LG Electronics w Mławie (2 150).

Na przestrzeni ostatnich dekad koreański kapitał na dobre zadomowił się nad Wisłą. Od 2002 roku PAIH obsłużyła ponad 60 inwestycji z Republiki Korei. Mogłoby się wydawać, że pandemia Covid-19 zmniejszy apetyt koreańskich firm na lokowanie biznesu w Polsce, ale nic takiego nie miało miejsca. Ku naszej satysfakcji, w zeszłym roku Koreańczycy zdominowali portfolio PAIH. Przedsiębiorcy z Republiki Korei najczęściej wybierają nasz kraj na lokalizację zaawansowanych procesów z obszaru elektromobilności, ale zauważamy, że interesują się też innowacyjnymi projektami w branży energetycznej i transportowej. Cieszy mnie fakt, że z tak zaufanymi partnerami możemy budować przewagi konkurencyjne polskiej gospodarki - wskazał Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

W 2021 roku Koreańczycy z Południa byli największym inwestorami pod względem wartości projektów obsłużonych przez PAIH. Deklarowany CAPEX opiewał na 1,9 mld euro. Obecnie Agencja wspiera realizację 12 koreańskich inwestycji na łączną kwotę 2,8 mld euro, które mogą stworzyć ponad 3,5 tys. etatów.

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.