Aktualności

Nowy inwestor odmieni oblicze Szprotawy

23 września 2022
Jeden ze 100 największych producentów części motoryzacyjnych - firma Minth Group utworzy w Szprotawie (woj. Lubuskie) zakład produkcyjny. W nowej fabryce produkowane będą części samochodowe dla Mercedesa, a w przyszłości również dla m.in. Porshe, BMW i Audi. Przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, będąc w bezpośrednim kontakcie z inwestorem doradzali przy wyborze miejsca inwestycji.


Lokalizacja wartego ponad 80 milionów euro zakładu w Szprotawie będzie mieć bardzo duży wpływ na lokalny rynek. Teren inwestycji obejmie 12 hektarów i zapewni zatrudnienie niemal 500 pracownikom. Firma Minth będzie największym inwestorem w mieście. Działka w Szprotawie (Strefa przemysłowa Wiechlice) została wybrana głównie ze względu na lokalizację - bliskość niemieckiej i czeskiej granicy oraz Autostrady A4.

 


Przedstawiciele PAIH uczestniczyli w całym procesie decyzyjnym wyboru lokalizacji, aktywnie doradzając firmie Minth. Projekt otrzymał również mocne wsparcie ze strony Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki współpracy z SSE inwestor otrzymał zwolnienie z podatku CIT do 12 lat.

Istnieje wiele powodów, dla których warto inwestować w Polsce. Jesteśmy innowacyjnym krajem z ogromnym potencjałem, mamy stabilną gospodarkę i już wielokrotnie udowodniliśmy, że jako kraj mamy wysoką odporność na kryzysy gospodarcze. Przy tej inwestycji przemawiała za nami również strategiczna lokalizacja w centrum Europy oraz nasza dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa. Po raz kolejny akcentujemy silną pozycję Polski na logistycznej mapie Europy - mówi Piotr Dytko, Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

W zakładzie w Szprotawie wytwarzane będą obudowy do baterii litowo-jonowych montowanych w samochodach elektrycznych oraz elementy dekoracyjne - części karoserii i bagażnika. W zakładzie prowadzone będą głównie procesy związane z obróbką metali - spawalniczne, stamping, formowanie, cięcie, obróbka powierzchniowa. Wytworzone produkty przeznaczone będą przede wszystkim dla Daimler Mercedes-Benz - w fabryce produkowane będą obudowy baterii dla wielu modeli aut marki.

 Elektromobilność to ogromna i wciąż rosnąca gałąź gospodarki. W Polsce szybko powiększa się liczba firm rozwijających produkcję w tym właśnie sektorze. Największy wzrost inwestycji w branży elektromobilnej obserwowaliśmy w 2019 roku. Mamy jednak nadzieję, że będzie on coraz większy. Tym bardziej cieszymy mnie, że lokalizowane są u nas kolejne znaczące inwestycje tego sektora. Produkowanie w zakładzie w Szprotawie części do baterii litowo-jonowych będzie kolejnym, po zlokalizowanej pod Wrocławiem największej w Europie fabryce baterii do samochodów, potwierdzeniem atrakcyjności inwestycyjnej Polski w tej branży. Elektromobilność to naprawdę ogromna okazja dla Polski. Mamy szansę wejść w tym sektorze do ścisłej światowej czołówki - dodaje Piotr Dytko.

O Minth Group

Minth Group to firma z Tajwańskim rodowodem, ale główną siedzibą w Chinach kontynentalnych. Założona w 1992 roku spółka zatrudnia obecnie ponad 18 tyś pracowników w 50 zakładach zlokalizowanych w Chinach, USA, Japonii, Meksyku, UK, Niemczech, Francji, Czechach i Serbii. Od 2005r. notowana jest na giełdzie w Hong Kongu. Firma operuje w sektorze motoryzacyjnym, elektromobilności oraz metalurgicznym, produkuje głównie części nadwozia, obudowy baterii oraz części elektroniczne.

* * *

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.