Aktualności

Poland Business Harbour – cieszący się popularnością rządowy program po raz kolejny zostaje rozszerzony!

05 września 2022
We wrześniu 2020 roku wystartował Program Poland. Business Harbour (PBH) - kompleksowy pakiet, ułatwiający specjalistom z branży IT, start-upom, oraz małym, średnim i dużym firmom bezproblemową relokację na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś program został rozszerzony na firmy z branż strategicznych z całego świata.

Poland. Business Harbour


Ta "bezpieczna biznesowa przystań" obejmuje trzy ścieżki udziału: dla indywidualnych specjalistów IT, startupów oraz dojrzałych firm - od mikroprzedsiębiorców po największych graczy na rynku. Program powstał jako odpowiedź na sytuację na Białorusi i konieczność zapewnienia bezpiecznego schronienia i szansy rozwoju prężnie funkcjonującej dotychczas białoruskiej branży IT, która jest jednak szczególnie narażona na prześladowania. Co warto podkreślić, program jest jedynym tego typu rozwiązaniem zarówno w historii Polski jak i w Europie, otwartym zarówno na wsparcie przedsiębiorstw jak i osób fizycznych.

W ramach programu, stworzony został specjalny typ wizy, który jako jedyny pozwala na pracę bez konieczności uzyskania pozwolenia, umożliwia zakładanie działalności gospodarczych oraz pozwala na zabranie ze sobą najbliższej rodziny. Takich wiz wystawiono już ponad 55 tysięcy.

Polska dyplomacja ekonomiczna opiera się na dwóch filarach - wspieraniu ekspansji zagranicznej polskich firm, towarów i usług, ale także ściąganiu zagranicznych inwestorów do Polski. Program Poland. Business Harbour doskonale wpisuje się w jej cele, gdyż sprzyja zarówno rozwojowi innowacyjności naszej gospodarki, jak i tworzeniu miejsc pracy. - Paweł Jabłoński, Podsekretarz Stanu MSZ.

Poza ułatwieniami wizowymi wszyscy uczestnicy programu mogą liczyć na ułatwienia w kontakcie z akceleratorami, samorządami czy Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, które aktywnie włączyły się w przygotowanie oferty dla relokowanych osób i ich rodzin. Jednym z elementów pakietu jest również wsparcie w postaci łączenia przedsiębiorców z inwestorami oraz grantów na działalność B+R. Każdej firmie oferowane jest wsparcie w formule business concierge w ramach współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu.

Program organizowany jest przez: Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Poland Business Harbour otwarty na kolejne kraje

Dzięki PAIH, każda mała, średnia i duża firma może przenieść swoją działalność do Polski. Firmy mogą liczyć na usługę typu buisness consierge, czyli kompleksową pomoc w przeniesieniu swojej działalności polegające na doradztwie w zakresie prowadzenia biznesu w Polsce.

Mając na uwadze potrzeby przedsiębiorców, realizujących duże projekty inwestycyjne w sektorze nowych technologii i zatrudniających wysokiej klasy specjalistów - programistów czy inżynierów, PAIH wspierać będzie firmy w relokacji pracowników również z innych części świata, spoza listy państw objętych programem.

Od teraz w ramach tej ścieżki nie ma listy krajów, co oznacza że można aplikować o relokację pracowników z całego świata.

Rozszerzona ścieżka biznesowa PBH kierowana jest do firm z branż strategicznych, realizujących projekty o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki.

Na przestrzeni dwóch lat działania Programu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyła ponad 140 firm, które zgłosiły do relokacji niemal 49 tys. pracowników, z czego ok. 35 tys. (70%) po agresji Rosji na Ukrainę. Większość relokowanych pracowników to obywatele Białorusi. Łączna wartość inwestycyjna zakończonych i trwających inwestycji to niemal 180 mln euro.

Firmy, z którymi współpracujemy wielokrotnie podkreślają, że program Poland. Business Harbour jest doskonałym narzędziem, ułatwiającym pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych pracowników. Jego rozszerzenie to odpowiedź na potrzeby firm, coraz częściej inwestujących w Polsce w obszarze nowych technologii. Jestem pewien, że rozszerzenie Poland. Business Harbour przyciągnie do naszego kraju jeszcze więcej zaawansowanych technologicznie, innowacyjnych inwestycji oraz zdolnych, wykwalifikowanych specjalistów, którzy wesprą nasz rynek pracy. - Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Poland. Business Harbour dla osób fizycznych pozostaje bez zmian

Specjalną wizę PBH może otrzymać każdy kto jest rekomendowany przez jedną z firm partnerskich programu, których lista zamieszczona jest na gov.pl/pbh. Już dziś jest ich ponad 300, ale lista pozostaje otwarta i dostępna na stronie programu.

Kolejny krok programu Poland Business Harbour dla firm jest potwierdzeniem tego, że prowadzimy stały dialog z beneficjentami i właśnie w taki sposób jesteśmy w stanie dostosować program do zmieniających się potrzeb. Dzięki temu polskie firmy mogą stale się rozwijać tym samym wzmacniając krajową gospodarkę. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do dołączenia do programu. - Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Centralnym punktem informacyjnym dla podmiotów zainteresowanych skorzystaniem z Programu lub przyłączeniem się do niego jest specjalna strona internetowa, dostępna pod adresem gov.pl/pbh w ośmiu wersjach językowych (język polski, angielski, ukraiński, białoruski, rosyjski, rumuński, ormiański i gruziński).

Na potrzeby Programu uruchomiona została także specjalna infolinia, dostępna pod numerem +48 22 334 99 77, która działa od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 16:00 i pracuje w językach polskim, rosyjskim i angielskim. Zainteresowani programem mogą także zadawać pytania drogą mailową na adres: pbh@paih.gov.pl.