Aktualności

Polskie firmy przygotowują się do odbudowy Ukrainy – konsultacje branżowe MRiT i PAIH

31 sierpnia 2022
Niemal 800 przedsiębiorców uczestniczyło w dzisiejszych konsultacjach branżowych poświęconych powojennej odbudowie Ukrainy. Wydarzenie z udziałem ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, prezesa PAIH Krzysztofa Dryndy oraz Ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Polskie firmy przygotowują się do odbudowy Ukrainy - konsultacje branżowe MRiT i PAIH
Krzysztof Drynda, Prezes Zarządu PAIH


Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała liczne straty zarówno wśród ludności, jak i gospodarki. Już dziś koszt powojennej odbudowy kraju szacowany jest na 750 mld dolarów, z czego ponad 110 mld dolarów może pochłonąć tylko rekonstrukcja infrastruktury. W czerwcu Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) uruchomiło rejestrację do programu współpracy na rzecz przygotowań do wznowienia eksportu i powojennej odbudowy Ukrainy, którego operatorem została Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Łącznie zgłosiło się ponad 1,2 tys. polskich firm, zainteresowanych zarówno eksportem, inwestowaniem, jak i współpracą z ukraińskimi kontrahentami na zasadzie podwykonawstwa.

Od ponad pół roku rosyjski agresor konsekwentnie i bezlitośnie niszczy ukraińskie domy i infrastrukturę. Już dziś wiemy, że odbudowa kraju pochłonie setki milionów dolarów. Z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi łączy nas wzajemne zrozumienie dla sensu ich walki i potrzeby odbudowy kraju. Cieszę się, że tak wielu polskich przedsiębiorców odpowiedziało na nasz apel i chce w niej aktywnie uczestniczyć. Po ustaniu działań wojennych ich wiedza i doświadczenie będą bezcenne - mówi minister Waldemar Buda.

Po pierwszych dwóch miesiącach naboru do programu, odbyły się konsultacje branżowe z udziałem niemal 800 polskich przedsiębiorców. Głównie budowlańców oraz producentów maszyn i urządzeń, ale też przedstawicieli takich branż jak IT, spożywcza czy medyczna. Co ważne, konsultacje nie kończą rejestracji, polskie firmy cały czas mogą zgłaszać się do PAIH.

Przy okazji naboru do programu dowiedzieliśmy się, co trapi polskie firmy działające w Ukrainie. Dzisiaj podsumujemy te wyzwania i wspólnie zastanowimy się nad ich rozwiązaniami. Dzięki temu, po ustabilizowaniu się sytuacji, nasz biznes będzie mógł w pełni działać w Ukrainie - zauważa Krzysztof Drynda, Prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Konsultacjom towarzyszyło forum poświęcone rządowym narzędziom wsparcia oraz możliwościom udziału w międzynarodowych przetargach na rzecz odbudowy Ukrainy. Uczestnicy wydarzenia poznali również bariery wejścia na rynek ukraiński oraz warunki realizacji zamówień publicznych na terenie Ukrainy.

Organizatorem wydarzenia była Polska Agencja Inwestycji i Handlu.


Galeria zdjęć:


* * *

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.