Aktualności

Komunikat dla eksporterów o sytuacji w Egipcie

11 lipca 2022
12 lutego 2022 r. Bank Centralny Egiptu rozesłał do egipskich banków komercyjnych instrukcję numer 49, zgodnie z którą od 1 marca 2022 r. wszystkie transakcje importowe muszą odbywać się na zasadach akredytywy z wyjątkiem: a) importu towarów wysłanych przed 22 lutego 2022 r. b) importu od spółek do ich oddziałów i spółek zależnych c) importu dóbr podstawowych tj. leki, mięso, ryby, kukurydza, pszenica, fasola, soczewica, olej, masło, mleko w proszku czy herbata d) transakcji importowych o wartości poniżej 5000 USD.

10 maja 2022 r. decyzją Prezydenta Arabskiej Republiki Egiptu ustanowione zostały wyjątki dla importu towarów wykorzystywanych w produkcji, półproduktów oraz surowców.

Z informacji, jakie otrzymujemy od naszych egipskich partnerów, aplikując do banków o otwarcie akredytyw lub zlecając przelewy w walucie zagranicznej, należy spodziewać się czasu oczekiwania na realizację rzędu kilku, a nawet kilkunastu tygodni. Przyczyn zaistniałej sytuacji należy upatrywać w ogólnym kryzysowym stanie światowej gospodarki wywołanym pandemią COVID, wzmocnionym atakiem Rosji na Ukrainę. Obecna sytuacja dotknęła gospodarki Egiptu i spowodowała utrudnienia w dostępie do walut zagranicznych.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu dokłada starań, by w jak najlepszy sposób chronić interesy polskich eksporterów do Egiptu i wypracowywać rozwiązania systemowe dla tworzenia szybkich ścieżek realizacji międzynarodowych interesów.

W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych prosimy o kontakt z biurem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Kairze: jacek.grad@paih.gov.pl.