Aktualności

Misja biznesowa do Egiptu

Zakończyła się polska misja gospodarcza do Egiptu. Wyjazd biznesowy do Kairu odbył się w dniach 29.05 - 01.06 i poświęcony był relacjom polsko-egipskim. W ramach misji odbyło się Polsko - Egipskie Forum Biznesu dotyczące współpracy gospodarczej między państwami. W spotkaniu uczestniczyli Prezydent Andrzej Duda, Premier Egiptu Mustafa Madbuli oraz przedstawiciele instytucji rządowych obu krajów, w tym reprezentujący Polską Agencję Inwestycji i Handlu Członek Zarządu Zdzisław Sokal, oraz reprezentanci polskich i egipskich firm.

Misja biznesowa do EgiptuFot. Jakub Szymczuk/KPRP

Jako jedna z najprężniej rozwijających się gospodarek wśród państw afrykańskich oraz największy kraj arabski, Egipt stanowi atrakcyjne miejsce dla polskich przedsiębiorców i inwestorów. Gospodarki Polski i Egiptu są komplementarne, co otwiera możliwości kooperacji w wielu sektorach - zapewnił Prezydent Andrzej Duda podczas Polsko - Egipskie Forum Biznesu.

Polska misja, a w szczególności współorganizowane przez PAIH Polsko - Egipskie Forum Biznesu, miały na celu wzmocnienie polsko-egipskiego partnerstwa. Głównym tematem wydarzenia było zacieśnianie wzajemnych relacji między polskim i egipskim biznesem. Dzięki misji gospodarczej udało się nawiązać jeszcze silniejszą współpracę z partnerami instytucjonalnymi z Egiptu, co pozwoli ułatwiać polsko-egipską wymianę handlową.

Jako Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyliśmy w zeszłym roku prawie 130 polskich firm zainteresowanych eksportem do Egiptu lub inwestycją w tym kraju. Do naszego biura w Kairze zgłosiło się również prawie 200 egipskich przedsiębiorców zainteresowanych współpracą z polskimi podmiotami. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że możemy wspierać tak dużą liczbę firm i pomagać im w ekspansji na rynku egipskim - powiedział Zdzisław Sokal podczas uroczystego otwarcia Polsko - Egipskiego Forum Biznesu.

Misja była również okazją do nawiązania nowych oraz zacieśnienia już istniejących relacji biznesowych między polskimi, a egipskimi przedsiębiorcami. Podczas Polsko - Egipskie Forum Biznesu podpisana została umowa o partnerstwie z GAFI mają na celu zbliżenie egipskich i polskich przedsiębiorców. W ramach spotkania odbyły się również panele tematyczne dotyczące współpracy w sektorze rolnictwa, energetyki i transportu oraz prezentacje polskich firm uczestniczących w misji.

Polskie firmy są gotowe do udziału w największych egipskich projektach infrastrukturalnych, takich jak budowa nowej stolicy administracyjna New Cairo, modernizacja kolei czy strategia ICT 2030. Przedsiębiorcy z Polski widzą w ekspansji zagranicznej nie tylko okazję na zwiększenie sprzedaży, ale też na polepszenie warunków życia odbiorców swoich technologii, produktów czy usług. Polska Agencja Inwestycji i Handlu, podobnie jak polskie firmy, jest zdeterminowana do działania w celu osiągania obopólnych korzyści - zarówno dla polskich przedsiębiorców, jak i interesariuszy na rynku egipskim. Właśnie zakończona misja będzie impulsem do zacieśnienia współpracy i zintensyfikowania wspólnych działań obu krajów.


Misja biznesowa do EgiptuFot. Jakub Szymczuk/KPRP