Aktualności

Pawilon Polski zwycięzcą srebrnej nagrody za najlepszą aranżację wnętrz na Expo 2020 Dubai

31 marca 2022
Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai otrzymał srebrną nagrodę za aranżację wnętrz pawilonów średniej wielkości. Nagrodę przyznało Bureau International des Expositions (Biuro Wystaw Światowych) - międzyrządowa organizacja odpowiedzialna za nadzorowanie i regulowanie Wystaw Światowych.

Expo 2020 Dubai - Pawilon Polski


Nagrody zostały ogłoszone podczas ceremonii "BIE Day Awards Ceremony" 30 marca 2022 r., będącej podsumowaniem sześciomiesięcznej Wystawy Światowej. Nagrody przyznawane były w trzech kategoriach: architektura i krajobraz, aranżacja wnętrz i interpretacja tematu. Laureaci zostali wybrani przez międzynarodowe jury złożone z dziewięciu ekspertów. Jury odwiedziło każdy pawilon na Expo 2020 Dubai w trakcie dwóch sesji, w styczniu i marcu 2022 roku.

Nagrody mają długą tradycję sięgającą 1851 roku, kiedy to w Londynie odbyła się pierwsza Wystawa Światowa. Stanowią integralną część Wystaw Światowych i odgrywają kluczową rolę w uhonorowaniu Oficjalnych Uczestników za ich wkład i wysiłki na rzecz rozwoju tematu Expo, zrównoważonego rozwoju i edukacji społeczeństwa.

Docenienie naszego dzieła przez międzynarodowe jury ekspertów niezwykle nas twórców cieszy i napawa dumą. Opowieść, którą prowadziliśmy językiem architektury, o polskiej kreatywności inspirowanej naturą, współistnieniu człowieka i natury, naszej wspólnej odpowiedzialności za planetę, sile jedności w różnorodności, jest ważnym głosem w światowej dyskusji, jaka toczy się w Dubaju - mówi Marta Sękulska-Wrońska, architekt, partner w WXCA, współautorka Pawilonu Polski na Expo 2020 Dubai.

Narracja Pawilonu Polski zbudowana jest wokół hasła przewodniego polskiego udziału w Expo 2020 Dubai - "Polska. Kreatywność inspirowana naturą". We wnętrzach pawilonu dominuje naturalne drewno oraz biała rzeźba kinetyczna przypominająca lecące ptaki. Jedną z głównych atrakcji jest instalacja artystyczna "Polski Stół" będąca miejscem spotkań gości pawilonu. Instalacja została stworzona z ponad 120 modułów drewnianych oraz modułów specjalnych z m.in. z miedzi, aluminium, szkła czy ceramiki.

Cały nasz zespół ogromnie ucieszyła nagroda Biura Wystaw Światowych, które są integralną, wyczekiwaną częścią każdego Expo. To uwieńczenie naszych wieloletnich przygotowań i sześciu miesięcy aktywnej promocji Polski na Expo 2020 Dubai. Pawilon Polski jest architektonicznym dziełem sztuki ukazującym siłę polskiego designu i kreatywność Polaków. Odwiedzający mogli poznać w nim opowieść o sukcesach gospodarczych Polski, naszej kulturze i technologii, niezwykłej przyrodzie, a przede wszystkim o naszej kreatywności i przedsiębiorczości - powiedział Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Expo 2020 Dubai, Adrian Malinowski.

Przygotowanie ekspozycji Pawilonu Polski - od projektowania do realizacji - stało się okazją do spotkania wielu fantastycznych zespołów, bez których ten projekt nie mógłby powstać. Doświadczenie Pawilonu jest sumą tego, co o Polsce chciało opowiedzieć łącznie kilkaset twórczyń i twórców - artystów, projektantów, naukowców, inżynierów i przedsiębiorców. To nagroda dla nas wszystkich. Największe brawa należą się jednak gospodarzom Pawilonu, którzy przez ostatni pół roku dali mu jego najważniejszą treść, goszcząc międzynarodową publiczność, jak nikt inny na Expo. Brawa dla całego zespołu Poland at Expo i najlepszych na świecie studentów polskich uczelni - komentuje Jan Pomierny, producent kreatywny, prezes Science Now - Stellar Fireworks.

Za opracowanie projektu oraz koncepcji architektoniczno-tematycznej pawilonu oraz wystawy odpowiada pracownia WXCA wraz ze studiem Bellprat Partner. Wspólnie stworzyli wyjątkową, immersyjną, przenikającą się przestrzeń, zapraszającą odwiedzających do doświadczania polskiej natury, kultury, innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Pawilon miał inspirować i dzielić się ze światem wieloma rozwiązaniami dla świadomej, zrównoważonej przyszłości.

Za szczegółową koncepcję narracji ekspozycji, kluczowe doświadczenia oraz produkcję wszystkich materiałów multimedialnych odpowiadało konsorcjum Science Now, Stellar Fireworks i Tellart, które jest także pomysłodawcą "Polskiego Stołu" i strefy V "Poland. Landscapes of creativity". Generalnym Wykonawcą Pawilonu Polski jest konsorcjum Międzynarodowe Targi Poznańskie - FM Aldentro.

To już druga tak istotna nagroda dla Pawilonu Polski. Niedawno Pawilon Polski otrzymał nagrodę the Best Large Pavilion (najlepszy duży pawilon) w konkursie World Expo Awards organizowanym przez EXHIBITOR Magazine.

W 2010 roku podczas Wystawy Światowej Expo w Szanghaju, Pawilon Polski uzyskał srebrną nagrodę za najbardziej kreatywną prezentację, natomiast podczas Wystawy Międzynarodowej w 2017 roku w Astanie Pawilon Polski otrzymał złotą nagrodę w kategorii architektura i design pawilonu do 400 m kw.

Pełna lista laureatów dostępna TUTAJ.


Galeria zdjęć: