Aktualności

Czwarta edycja Polsko-Brytyjskiego Forum BTI

10 marca 2022
W dniach 9-10 marca br. odbyła się czwarta edycja Polsko-Brytyjskiego Forum BTI (Business, Trade and Investment). Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ambasadę Brytyjską w Warszawie oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Głównym tematem Forum były możliwości wsparcia biznesu, handlu, eksportu i inwestycji pomiędzy Wielką Brytanią a Polską w kluczowych obszarach.

Czwarta edycja Polsko-Brytyjskiego Forum BTI


Spotkanie otworzył Wiceminister Rozwoju i Technologii, Pełnomocnik Rządu ds. Inwestycji Zagranicznych Grzegorz Piechowiak oraz brytyjski Minister ds. Eksportu z Departamentu Handlu Międzynarodowego Mike Freer. Polską Agencję Inwestycji i Handlu reprezentował Członek Zarządu PAIH Grzegorz Słomkowski.

Jestem przekonany, że czwarta już edycja Forum będzie znakomitą okazją do wymiany doświadczeń, pogłębienia dotychczasowych i nawiązania nowych kontaktów między przedsiębiorcami i ekspertami z Polski i Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania to nasz istotny partner handlowy. Nasze towarowe obroty handlowe tylko w 2021 roku wyniosły ponad 19 mld euro. Wielka Brytania jest także jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Niemal półtora tysiąca brytyjskich firm zainwestowało w naszym kraju już ponad 7 mld euro. Cieszymy się także ze wzrastającej liczby polskich firm inwestujących w Wielkiej Brytanii. - podkreślał znaczenie relacji polsko-brytyjskich Grzegorz Piechowiak, Wiceminister Rozwoju i Technologii, Pełnomocnik Rządu ds. Inwestycji Zagranicznych.

Podczas Forum firmy z obu państw mogły zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie zielonych technologii, poznać instrumenty wsparcia innowacji, a także poszerzyć swoją wiedzę na temat inwestowania w Wielkiej Brytanii i Polsce. Grzegorz Słomkowski, Członek Zarządu PAIH, podczas swojej prezentacji wymienił m.in. atuty Polski z zakresu czystych technologii.

Posiadamy dobrze rozwinięty sektor motoryzacyjny stanowiący mocną bazę dla elektromobilności, największą w Europie fabrykę baterii do samochodów elektrycznych i konkurencyjną pulę dostawców. Zajmujemy 1. miejsce w UE i 4. na świecie w rankingu łańcucha dostaw akumulatorów litowo-jonowych oraz jesteśmy pierwszym producentem oraz eksporterem e-busów w UE. - powiedział Grzegorz Słomkowski.

Podczas Forum BTI została również podkreślona rola Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w pomocy przedsiębiorcom. Grzegorz Słomkowski, Członek Zarządu PAIH zachęcił m.in. do kontaktowania się z Zagranicznym Biurem Handlowym PAIH w Wielkiej Brytanii. Kierownik ZBH Londyn, Rafał Owczarek również uczestniczył w Forum i moderował panel "Magazynowanie energii, wodór i CCUS".


Galeria zdjęć: