Aktualności

Złoty rok dla PAIH

10 stycznia 2022
To był rekordowy rok dla Polskiej Inwestycji i Handlu. Zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce przy wsparciu Agencji ponad 3,5 mld euro. Tak dobrze jeszcze nie było. To 800 mln euro więcej niż przed rokiem i o 700 mln więcej niż w rekordowym do tej pory roku 2019.

Inwestycje 2021

To złoty rok dla PAIH. Widać, że ciężka praca się opłaca, a 3,5 mld euro bezpośrednich inwestycji zagranicznych to sukces całego zespołu oraz naszych partnerów. Za tymi liczbami kryją się nie tylko pieniądze, ale też nowe miejsca pracy. Będzie ich blisko 18 tys. - zauważa Prezes PAIH Krzysztof Drynda.

Cieszę się, że PAIH jako agencja odpowiedzialna za zagraniczne inwestycje w naszym kraju, może tak efektywnie wspierać polską gospodarkę - dodaje Piotr Nowak, szef resortu Rozwoju i Technologii nadzorujący PAIH.

Największymi inwestorami pod względem nakładów finansowych w 2021 roku była: Korea Południowa inwestując w Polsce 1,9 mld euro i tworząc 1 967 miejsc pracy, Niemcy realizując projekty w kwocie 155 mln euro i generując 192 miejsca pracy oraz USA, których inwestorzy zaplanowali nad Wisłą inwestycje na łączną kwotę 363,91 mln euro, dając 5 414 miejsc pracy. Polska była w bieżącym roku atrakcyjnym miejscem dla rozwijania działalności inwestycyjnej w sektorach: BSS (IT+SSC), B&R, elektromobilności, motoryzacyjnym, medycznym, elektronicznym, materiałów budowlanych i chemicznym.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu przyciągnęła w 2021 roku 96 inwestycji zagranicznych, w tym aż 37 z Białorusi.

To ogromny sukces programu Poland. Business Harbour - podkreśla Minister Piotr Nowak. Dzięki niemu białoruscy specjaliści, start-upy i firmy z branży IT otrzymują kompleksową pomoc przy relokacji swojego biznesu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej - dodaje Nowak.

Program Poland. Business Harbour okazał się dużym sukcesem PAIH i w lipcu został rozszerzony o kolejne kraje. Na liście znalazły się: Rosja, Ukraina, Armenia, Gruzja i Mołdawia. Agencja wraz z partnerami już pracuje nad jego dalszym rozszerzeniem.


Polska - atrakcyjne miejsce dla inwestycji w sektorach


Najwięcej projektów inwestycyjnych przyciągnęło województwo mazowieckie, gdzie zlokalizowano 27 projektów, dolnośląskie - 15 oraz małopolskie i śląskie - 10 projektów. Jeżeli chodzi o wartość inwestycji to niekwestionowanym liderem jest województwo śląskie.

Rok 2021 nie był łatwy dla globalnej gospodarki. Tym bardziej cieszy nas, że mimo trwającej pandemii zagraniczne przedsiębiorstwa widzą w Polsce atrakcyjną destynację. To co wyróżnia Polskę w oczach inwestorów to przede wszystkim młodzi dobrze wykształceni ludzie, szybka ścieżka obsługi inwestora, dobrze dopasowane do rynkowych potrzeb programy pomocy jak na przykład obsługiwany przez PAIH grant rządowy oraz zwolnienie z CIT - mówi Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Te instrumenty wsparcia oraz stabilna gospodarka o ugruntowanej na świecie pozycji makroekonomicznej tworzą idealne warunki dla zagranicznych inwestorów do otwierania lub kontynuacji działalności gospodarczej w Polsce. - podkreśla szef resortu.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu stawia przed sobą ambitne cele na rok 2022. Pomimo rosnącej konkurencji między krajami w zakresie pozyskiwania inwestycji. Prezes PAIH, Krzysztof Drynda jest przekonany, że za rok padnie kolejny rekord w obszarze BIZ.

Jako Agencja już dziś skupiamy się nie tylko na umacnianiu rozwoju ważnych dla kraju sektorach, ale także pozyskiwaniu inwestorów z branż przyszłości: elektromobilności, elektroniki i IT. Rok 2022 niesie ze sobą niepewność oraz ryzyko związane z nieodbudowanymi łańcuchami dostaw, które w bieżącym roku doprowadziły do kryzysu w branży motoryzacyjnej. Dołożymy wszelkich starań by w kolejnym roku działać na rzecz promocji Polski na arenie międzynarodowej. Ukazywać ją jako kraj przejmujący rolę produkcyjnego zagłębia Europy. Jeśli tylko ograniczenia pandemiczne na to pozwolą, planujemy nadal aktywnie pozyskiwać wysokojakościowe inwestycje z najbardziej perspektywicznych krajów jak Korea Południowa, Japonia, USA oraz promować Polskę na tych rynkach, z których w ostatnim czasie napływało do nas mniej inwestycji.

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.