Aktualności

Polskie firmy na nowych rynkach. Kolejne międzynarodowe kontrakty podpisane

Choć dziś oczy świata zwrócone są na Zjednoczone Emiraty Arabskie i największe wydarzenie gospodarcze na świecie - Wystawę Expo 2020 w Dubaju, polscy przedsiębiorcy udowadniają, że w dobie pandemii ekspansja zagraniczna jest możliwa nie tylko na odległych rynkach, ale również na wymagającym i konkurencyjnym rynku europejskim.

Kontrakt


Ostatnie sukcesy polskich firm wspieranych przez biuro PAIH w Budapeszcie potwierdzają, że regionem, na którym wciąż warto się skupiać pod kątem rozwoju biznesu pozostaje Europa - w szczególności jej środkowa i południowa część. O potencjale tego kierunku świadczą m.in. systematycznie rosnący PKB oraz innowacyjność gospodarek, otwarci i nastawieni na współpracę partnerzy, ale też rosnąca zamożność potencjalnych klientów.

Wykorzystane szanse

W ostatnim czasie na węgierski rynek dzięki wsparciu naszych ekspertów, weszła produkująca nowoczesny sprzęt dla proktologii firma BOB Technika Światłowodowa. Działalność firmy skupia się wokół projektowania, produkcji i sprzedaży urządzeń medycznych opartych na technice światłowodowej. Jak podkreśla właściciel firmy, Stanisław Borkowski: "Nasze urządzenia medyczne są unikatowe pod wieloma względami. Szczególnie wideo rektoskop-anoskop jest bodajże jedyną tego typu konstrukcją na świecie. Posiadamy dominującą pozycję na rynku krajowym w tego rodzaju specjalistycznych urządzeniach".

Na rynkach zagranicznych zaufali nam lekarze m.in. we Włoszech, Ekwadorze, Indiach, Słowenii i na Łotwie. Ostatnio dostarczyliśmy pierwszy zestaw do kliniki na Węgrzech, gdzie planujemy rozszerzyć działalność. Rozmawiamy też z przedstawicielami sektora medycznego w kilku państwach afrykańskich - dodaje Andrzej Dryżba, szef działu eksportu.

Przy wsparciu budapesztańskiego biura PAIH, eksport na Węgry rozpoczyna też polski producent NOV-WELD Sp. z o.o. To polska firma produkcyjna, zajmująca się wytwarzaniem uchwytów spawalniczych MIG, TIG, PLASMA oraz stołów CNC w fabryce w okolicach Gdańska.

Rosnące zainteresowanie w branży spawalniczej skłoniło nas do działań poza granicami Polski. Dziś dostarczamy produkty do ponad 16 krajów w Europie, w tym na Węgry. Dzięki działaniu biura PAIH w Budapeszcie udało nam się nawiązać współpracę z trzema węgierskimi firmami. Bardzo cieszy nas fakt, że nasi węgierscy kontrahenci są zainteresowani dalszą dystrybucją oraz sprzedażą produktów marki Spartus. Ich zadowolenie motywuje nas i zachęca do dalszego działania na rynku węgierskim - mówi Marietta Turała, kierownik działu eksportu NOV-WELD.

Sukcesy firm z polskim rodowodem odnotowaliśmy też na rynku chorwackim. Za nami debiut dwóch polskich producentów tonerów i osprzętu do drukarek: RAFCOM i ACTION S.A.

Grupa Action jest jednym z wiodących europejskich multidystrybutorów sprzętu IT, biurowego, a także producentem materiałów eksploatacyjnych pod marką własną Activejet oraz produktów home & living. Oferujemy także szeroką gamę towarów dobrze sprzedających się na platformach e-commerce. Z chorwackim dystrybutorem połączyła nas wspólna misja zapewnienia produktów wysokiej jakości, co pozwoliło na rozpoczęcie świetnej współpracy, którą mamy nadzieję kontynuować i stać się wspólnie z partnerami ważnym ogniwem handlu na świecie - powiedziała Sylwia Cieślak, Export Manager, ACTION S.A.

W związku z pandemią Covid-19, zakłócone zostały łańcuchy dostaw większości towarów z Chin. Stworzyło to nowe możliwości dla polskich przedsiębiorców, co staramy się - z możliwie największą skutecznością - wykorzystywać. Sukces RAFCOM i ACTION S.A. jest dobrym przykładem wymierności efektów naszych działań. Firmy te na rynku chorwackim weszły w miejsce azjatyckich konkurentów eksportując tonery i akcesoria do drukarek. Dodatkową satysfakcję daje fakt, że coraz częściej polskie przedsiębiorstwa eksportują produkty wysoko przetworzone, o wyższej wartości dodanej - mówi Marcin Karaskiewicz, kierownik biura PAIH w Budapeszcie, obsługujący również rynek chorwacki.

Networking na fali

Za nami również słynne Mistrzostwa Świata w Stand Up Paddling, organizowane przez International Canoe Federation (ICF) w Balatonfüred, węgierskim kurorcie nad Balatonem. W zawodach wzięło udział ponad 500 zawodników z 50 krajów z całego świata, w tym 20 zawodników z Polski. Biuro PAIH w Budapeszcie, we współpracy z tamtejszą Ambasadą RP, zorganizowało stoisko narodowe dla przedstawicieli 7 polskich producentów sprzętu sportowego oraz akcesoriów dla sportów wodnych. Na polskim stoisku prezentowane były polskie marki: NawiPoland, Anmur, SUP BASS, Trick Board, Surf Stick, Wipeout oraz Pakalolo. Wydarzenie umożliwiło firmom nawiązanie kontaktów z klientami, dystrybutorami, specjalistami z branży z całego świata, jak również pozyskanie nowych zawodników ze światowej czołówki do współpracy z polskimi markami.

Biuro PAIH w Budapeszcie wspiera polskich przedsiębiorców w wejściu na rynek węgierski i chorwacki, pomagając m.in. w nawiązaniu kontaktów z partnerami biznesowymi i tamtejszymi dystrybutorami. Jesteś zainteresowany rozwojem biznesu? Zapraszamy do kontaktu z Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Z przyjemnością pomożemy w planach rozwojowych Państwa przedsiębiorstwa w Polsce i za granicą.