Aktualności

PAIH międzynarodowym partnerem konkursu Global FinTech Hackcelerator

10 listopada 2021
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz polski akcelerator Accelpoint z tytułem międzynarodowego partnera Global FinTech Hackcelerator (GFH) i drugi rok z rzędu w roli operatora konkursu European FinTech Hackcelerator. - To ogromne wyróżnienie ze względu na prestiż tych międzynarodowych wydarzeń. Co ważne - o najwyższą stawkę w GFH walczą Polacy - podkreślają przedstawiciele Agencji.

Global FinTech Hackcelerator


Global FinTech Hackcelerator to konkurs organizowany przez Monetary Authority of Singapore (MAS) - centralny bank Singapuru i zintegrowany regulator finansowy. Celem konkursu jest zidentyfikowanie i rozpoznanie przełomowych rozwiązań technologicznych, mogących umożliwić sektorowi finansowemu reagowanie na bieżące wyzwania naszych czasów, m.in. zmiany klimatyczne. Tematem tegorocznej edycji Global FinTech Hackcelerator jest wykorzystanie technologii do wsparcia rozwoju Green Finance. Kulminacją GFH jest Singapur Fintech Festival.

Niezmiernie nas cieszy, że drugi rok z rzędu MAS powierzył nam rolę operatora europejskiej edycji konkursu, przyznając w tym roku aż dwie Główne Nagrody dla firm z tej części świata. Otrzymaliśmy bardzo ciekawe zgłoszenia z 22 krajów. Międzynarodowe Jury konkursu miało nie lada wyzwanie, aby wybrać zwycięzców. Tym bardziej cieszy, że wśród nich znalazła się firma z Polski. Udział w programie to doskonała okazja do nawiązania kontaktów biznesowych z przedstawicielami korporacji i partnerami biznesowymi z całego świata - podkreśla Magdalena Smolak, kierownik biura PAIH w Singapurze.

Galopujące zmiany klimatyczne doprowadziły do pojawienia się szeregu palących wyzwań, przed którymi stanęła większość gałęzi gospodarek światowych. Bliska współpraca z naszymi partnerami z Singapuru oraz większości państw europejskich nie pozostawia wątpliwości, że ten zielony trend zaczyna dominować również w sektorach takich jak FinTech, czy InsurTech. Coraz więcej korporacji, funduszy inwestycyjnych i przedstawicieli sektora finansowego walczy o pozyskanie najlepszych technologicznych rozwiązań w obszarze Green Finance. Dlatego tegoroczna edycja European FinTech Hackcelerator skupiona była właśnie na tym obszarze. Jesteśmy dumni, że już po raz drugi mogliśmy organizować wraz z MAS oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu ten prestiżowy projekt, który nabrał dodatkowo wydźwięku proekologicznego - mówi Maciej Majewski, CEO Accelpoint.

Zgodnie z zasadami European FinTech Hackcelerator, finaliści otrzymują stypendium gotówkowe w wysokości 20 tysięcy dolarów singapurskich i trafiają bezpośrednio do GFH. W trakcie Global FinTech Hackcelerator Demo Day na Singapore FinTech Festival i Singapore Week of Innovation and TeChnology (SFFxSWITCH), 20 finalistów wyłonionych spośród 230 kandydatów z całego świata w ramach regionalnych edycji konkursu, walczy o nagrodę główną Jury. Wśród firm ubiegających się o zwycięstwo jest polska firma Skyblu.ai, jeden z dwóch, obok WeavAir, laureatów europejskiej edycji konkursu. Rozstrzygnięcie Global FinTech Hackcelerator nastąpi 11 listopada. Trzech zwycięzców otrzyma po 50 tys. dolarów singapurskich oraz możliwość dodatkowego grantu w wysokości 200 tysięcy dolarów singapurskich w ramach Financial Sector Technology and Innovation Grant od Monethary Authority Singapore, na przygotowanie Proof-of-Concept z korporacjami będącymi Partnerami konkursu.

W konkursie Global FinTech Hackcelerator, będącym niezwykle prestiżowym programem dla startupów, nagradzani są autorzy przełomowych rozwiązań, które m.in. umożliwiły sektorowi finansowemu odreagowanie skutków pandemii Covid-19. Chodzi przy tym o inicjatywy, które stworzyły nowe możliwości rozwoju, zmieniły praktyki branżowe i promują integrację finansową. Tematyka tegorocznych nagród to „Emerging from a pandemic, the road to recovery”.

Singapore FinTech Festival napędza branżę innowacji finansowych

Global FinTech Hackcelerator jest częścią Singapore FinTech Festival. To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w dziedzinie technologii finansowych w Azji. Łączy startupy, firmy technologiczne, inwestorów, instytucje finansowe, instytuty badawcze czy niezależnych specjalistów w dziedzinie innowacji z całego świata. Co roku w wydarzeniu uczestniczy ponad 50 tys. osób.

Organizatorami festiwalu są Monetary Authority of Singapore, przy udziale The Association of Banks in Singapore oraz SingExHoldings. Tegoroczna edycja odbywa się w Singapurze w formie hybrydowej, w dniach 8-12 listopada.

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą, działającą we współpracy z Grupą Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) pod kierownictwem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. PAIH to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.