Aktualności

Rybnik współpracuje z PAIH

25 października 2021
Rybnik zawarł porozumienie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. Współpraca z PAIH ma na celu promocję gospodarczą miasta wśród potencjalnych inwestorów.

Rynek - Rybnik


Porozumienie Miasta z PAIH ma na celu zacieśnienie wzajemnej współpracy, której efektem będzie promocja gospodarcza Rybnika wśród potencjalnych inwestorów. Dokument podpisali: Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera, Prezes Zarządu PAIH Krzysztof Drynda oraz Członek Zarządu PAIH Grzegorz Słomkowski.

Poprzez współpracę z Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A. Rybnik podejmuje kolejne działania na rzecz rozwoju gospodarczego miasta. Będziemy otwarci na doświadczenie i wskazówki PAIH, promując jednocześnie poprzez Agencję atuty Rybnika wśród potencjalnych inwestorów - mówi Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera.

Od wielu lat PAIH wspiera bardzo istotną część krajowej gospodarki, jaką jest sektor usług dla biznesu (BSS). Działania na rzecz pozyskania inwestorów z tego sektora podejmuje także Miasto Rybnik, współpracując chociażby z organizacją ABSL zrzeszającą firmy z rynku BSS, a także opracowując z Colliers International raport "Kierunek - Rybnik".

Polska to dobry adres dla zagranicznych inwestorów. Jeśli chodzi o sektor BSS - jesteśmy liderem w regionie CEE, zarówno pod względem liczby centrów, jak i zatrudnienia w branży. Konkurujemy z innymi krajami m.in. dzięki wysoko wykwalifikowanym pracownikom. Mamy do zaoferowania szeroki wybór lokalizacji, a przy odpowiednim zrozumieniu i znajomości rynków lokalnych, firmy zaczynają rozważać jako lokalizacje pod inwestycje nie tylko metropolie, ale i mniejsze polskie miasta. Widzimy, że ośrodki takie jak Rybnik, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dlatego tak ważne jest, by pomagać inwestorom odkrywać potencjał Polski w różnych jej regionach. Taka jest rola PAIH i temu też służy zawarte porozumienie - mówi Krzysztof Drynda, Prezes PAIH.

Współpraca z PAIH wiązać się będzie ze zmianą nazwy profilu gospodarczego Miasta w serwisie facebook. Wykorzystywana i promowana będzie marka Invest in Rybnik, która jest wynikiem standaryzacji obsługi inwestorów w samorządzie. Taka kategoryzacja ułatwia przedsiębiorcom docieranie do poszczególnych miast i gmin w Polsce. Jest to kontynuacja wcześniejszych działań PAIH w budowaniu marki Invest in Poland, a także jej wykorzystania przez poszczególne województwa (np. Invest in Silesia).

Dla lepszej współpracy z przedsiębiorcami założone zostało także miejskie konto w serwisie LinkedIn. Przypomnijmy, że na stronie internetowej www.rybnik.eu dla inwestorów i przedsiębiorców funkcjonuje zakładka Biznes.

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą, działającą we współpracy z Grupą Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) pod kierownictwem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. PAIH to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektó