Aktualności

Ceremonia otwarcia fabryki SK hi-tech battery materials Poland w Dąbrowie Górniczej

11 października 2021
6 października 2021 roku w Dąbrowie Górniczej (Tucznawa) odbyła się ceremonia otwarcia fabryki separatorów do baterii litowo-jonowych. Obok Prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztofa Dryndy, w wydarzeniu udział wzięli: wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak, ambasador Republiki Korei Mira Sun, wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, który reprezentował premiera Mateusza Morawickiego oraz wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka, sekretarz urzędu marszałkowskiego Dariusz Ptaś, prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Janusz Michałek, prezes zarządu Korea Export-Import Bank Mun Kyu Bang i prezes zarządu SK ie technology Jae Sok Rho.

Ceremonia otwarcia fabryki SK hi-tech battery materials Poland w Dąbrowie Górniczej


Dotychczas koreańska spółka SK ie technology produkowała separatory w Korei i w Chinach. Fabryka w Dąbrowie Górniczej jest pierwszym zakładem produkcyjnym separatorów do baterii litowo-jonowych w Europie.

Inwestycja SK hi-tech battery materials Poland stworzy okazję nie tylko do zwiększenia produkcji i umocnienia naszej pozycji w sektorze elektromobilności, ale pozwoli też na rozwój nowych technologii związanych właśnie z elektromobilnością - komentował Prezes PAIH Krzysztof Drynda.

Produkcja w zakładzie w Dąbrowie Górniczej ruszyła w sierpniu 2021 roku pod szyldem SK hi-tech battery materials Poland, po 21-miesięcznej budowie. W Europie, uważanej za kolebkę samochodów elektrycznych na światowym rynku motoryzacyjnym, spółka SK hi-tech battery materials Poland jako pierwsza pozyskała bazę produkcyjną separatorów o rocznej zdolności produkcyjnej 340 mln m2. Jest to liczba separatorów, dzięki której można wyposażyć ponad 300 tys. samochodów elektrycznych; produkt ten będzie dostarczany do globalnych producentów akumulatorów litowo-jonowych.

SK hi-tech battery materials Poland planuje utworzyć tysiąc nowych miejsc pracy do 2024 roku z deklarowanym budżetem na inwestycję 7 mld zł. Fabryka uzyska roczną zdolność produkcyjną separatorów 1.54 mld m2, a tym samym osiągnie największą moc produkcyjną separatorów w Europie.

Drugi zakład o rocznej zdolności produkcyjnej 340 mln m2 jest w trakcie budowy, z planami rozpoczęcia działalności komercyjnej w 2023 roku. Trzeci i czwarty zakład - każdy o rocznej zdolności produkcyjnej 340 mln m2 - również są w trakcie budowy. W rezultacie, globalna skala produkcji SK ie technology, obejmująca Koreę, Chiny i Europę, ma osiągnąć łącznie 2.73 mld m2 rocznie.

SK ie technology dostarcza separatory dla największych światowych producentów akumulatorów. Zapotrzebowanie na separatory wysokiej jakości wzrasta w szczególności wraz ze wzrostem zapotrzebowania na akumulatory litowo-jonowe o dużej gęstości i stabilności. Separatory w technologii SK ie technology są produktem spełniającym najwyższe wymogi bezpieczeństwa, doceniane na rynku europejskim za swoją wysoką jakość.

SK hi-tech battery materials Poland rozwija się dynamicznie, realizując projekty służące wzmocnieniu elektromobilności i przyczyniające się do wzrostu pozycji Polski jako europejskiego lidera produkcji w tej perspektywicznej branży. Inwestycja to wkład w rozwój polskiego przemysłu, ale też istotne działanie na rzecz społeczności lokalnej.


Galeria zdjęć:O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu


Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą, działającą we współpracy z Grupą Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) pod kierownictwem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. PAIH to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.