Aktualności

Polska firma Cloud Services wspiera digitalizację usług finansowych w Afryce

Cloud Services nawiązał współpracę z Grupą Bank of Africa. Jej efektem jest innowacyjna platforma sprzedażowa połączona z usługami kredytowymi, którą tworzyć będą sklepy i regionalne oddziały banku w 18 afrykańskich krajach. W wejściu na rynek firmę wspierała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).

Finance


Tworzona platforma zakupowa wpisuje się w trend dynamicznego rozwoju usług finansowych na kontynencie afrykańskim, mocno opartego na bankowości elektronicznej i usługach mobilnych.

Cloud Services i Bank of Africa tworzą wspólnie platformę marketplace, która będzie umożliwiała klientom wybór konkretnego produktu (np. z działu RTV i AGD), sfinansowanie jego zakupu za pomocą kredytu konsumpcyjnego, a następnie odebranie go ze sklepu.

Cloud Services odpowiada za wdrożenie i utrzymanie systemu zakupowego i finansowego. Przygotowane zostały narzędzia i procedury gwarantujące funkcjonalność i bezpieczeństwo nowo powstałej platformy, m.in. integracja serwisu z systemem bankowym i systemami wysyłki SMS/email, obieg dokumentów oraz mechanizmy administracyjne, takie jak wgrywanie plików pre-scoringowych (kwoty dostępne dla poszczególnych klientów), wgrywanie produktów, zarządzanie stanami magazynowymi w punktach, zarządzanie procesem, komunikatami i treściami.

Jako pierwsi, zakupy za pośrednictwem platformy będą mogli robić mieszkańcy Madagaskaru. Następnie działalność platformy zostanie rozszerzona na pozostałe 17 krajów, w których swoje oddziały ma Bank of Africa.

W krajach afrykańskich od kilku lat mamy do czynienia z bardzo dynamicznym rozwojem sektora bankowego. Co więcej rynek ten jest mniej zainteresowany tradycyjną bankowością, za to bardzo dobrze przyjmują się tu usługi elektroniczne. Dla znacznej części populacji podstawowym narzędziem do obsługi usług finansowych jest telefon komórkowy. Mamy nadzieję, że nasze doświadczenie we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań w sektorze bankowości pozwoli stworzyć innowacyjny i funkcjonalny produkt, który odniesie sukces we wszystkich krajach, w których planowane jest jego wdrożenie - mówi Katarzyna Guerrero, International Business Development Manager z Cloud Services.

Grupa Bank of Africa (BOA Group) jest międzynarodowym panafrykańskim konglomeratem finansowym prowadzącym działalność w 18 krajach. Na pozycji lidera rynku umacnia ją rozwijanie usług elektronicznych. Współpraca z Cloud Services rozpoczęła się w 2020 r., a wdrażana właśnie platforma sprzedażowa jest jej pierwszym rezultatem. Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Casablance wspierało firmę w zakresie tłumaczeń podczas konferencji i udzieliło wsparcia przed wizytą w Casablance w zakresie doradztwa nt. charakterystyki rynku i kultury biznesu.

Cloud Services to spółka oferująca rozwiązania IT dla sektora finansowego i ubezpieczeniowego, zwiększające zasięg i efektywność procesów sprzedażowych.

PAIH   Cloud Services   Bank of Africa


O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą, działającą we współpracy z Grupą Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) pod kierownictwem Ministerstwa Rozwoju i Technologii. PAIH to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.

O Grupie BANK OF AFRICA

Grupa BANK OF AFRICA ma obecnie siedzibę w 18 krajach, z których 8 znajduje się w Afryce Zachodniej (Benin, Burkina Faso, Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Mali, Niger, Togo i Senegal), 8 w Afryce Wschodniej i regionie Oceanu Indyjskiego (Burundi, Dżibuti, Etiopia, Kenia, Madagaskar, Rwanda, Tanzania i Uganda), a także w Demokratycznej Republice Konga i we Francji. Grupa BANK OF AFRICA posiada większościowy pakiet akcji BMCE Bank, trzeciego banku w Maroku. Zapewnia solidne wsparcie strategiczne i operacyjne Grupie BANK OF AFRICA, a także bezpośredni dostęp do rynków międzynarodowych dzięki obecności w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Założona ponad 35 lat temu Grupa BOA zatrudnia obecnie 6 000 pracowników i ma skonsolidowany bilans w wysokości 8,7 mld euro oraz skonsolidowany zysk netto w wysokości 102,7 mln euro na 31 grudnia 2020 r., z zyskiem Grupy w wysokości 65,7 mln euro.