Aktualności

Pawilon Polski na Expo 2020 w Dubaju już otwarty

01 października 2021
Dziś rozpoczyna się Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju. Kluczowym celem obecności Polski jest promocja gospodarki i rodzimego biznesu, ale nie zabraknie też prezentacji walorów turystycznych oraz elementów kultury i sztuki. Przez 6 miesięcy odbędzie się blisko 1000 organizowanych przez Polskę wydarzeń, a z oferty programu gospodarczego skorzysta niemal 2500 polskich firm. Odłożona o rok, ze względu na pandemię COVID-19, Wystawa Expo 2020 Dubai po raz pierwszy organizowana jest w kraju arabskim. Za koordynację udziału Polski w Expo odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
  • W ciągu 182 dni trwania Expo 2020 wystawę odwiedzi 18 milionów osób, które złożą 25 milionów wizyt: od delegacji państwowych na najwyższym szczeblu, przez przedstawicielu biznesu, aż po turystów i mieszkańców Dubaju. W najbardziej prestiżowym wydarzeniu na świecie weźmie udział 200 państw i organizacji - wśród nich Polska.
  • Motywem przewodnim Wystawy Światowej jest hasło „Connecting minds, Creating the future - Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”. Organizatorzy kładą szczególny nacisk na współdziałanie jako receptę na globalny kryzys spowodowany pandemią.
  • Areną polskiej prezentacji będzie Pawilon Polski o powierzchni ponad 2000 m2 z drewnianą fasadą oraz rzeźbą kinetyczną, symbolizującą stado ptaków. Spektakularnym elementem ekspozycji będzie artystyczna instalacja multimedialna „Polski Stół”, składająca się ze 120 modułów z polskiego drewna i modułów specjalnych wykonanych przez czołowych artystów, architektów i inżynierów.
  • Polska przedstawi kreatywność jako cechę narodową, będącą źródłem naszego sukcesu gospodarczego, naukowego, kulturalnego i społecznego. Na narrację Pawilonu Polski składa się pięć rozdziałów, które łączy hasło „Poland. Creativity inspired by nature”.
  • Przez kolejne sześć miesięcy Polska zorganizuje blisko 1000 różnego rodzaju wydarzeń. Najważniejsze z nich to Dzień Polski, Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze oraz Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze.
  • PAIH przygotowała bogaty program gospodarczy składający się z kilkunastu różnych inicjatyw. Weźmie w nim udział łącznie blisko 2500 polskich firm.

Expo 2020 w Dubaju - PawilonPhoto credit: The Photography Co


- Wystawy Światowe zawsze były miejscem łączącym kultury z całego świata, także kultury biznesowe. Były i są forum prezentacji osiągnięć gospodarczych i naukowych, znajdowania rozwiązań dla problemów globalnych. Tym razem pandemia COVID-19 postawiła przed Polską i światem zupełnie nowe wyzwania. To na nich w Dubaju w ciągu najbliższych 6 miesięcy będzie skupiał się cały gospodarczy świat. Expo 2020 w Dubaju jest tym bardziej wyjątkowe również pod innym względem po raz pierwszy odbywa się w regionie Bliskiego Wschodu. Cieszę się, że mamy szansę zaprezentować Polskę w tej części świata - pokazać nasz potencjał gospodarczy, w tym także polskich regionów, a także różnorodną polską kulturę i wartości. To kluczowe elementy dalszego, stabilnego rozwoju naszej gospodarki i całego kraju - mówi Jan Pawelec, Dyrektor Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Pawilon Polski - arena prezentacji nowej opowieści o Polsce

Dziś w spektakularny sposób rozpoczyna się nowa opowieść o Polsce na arenie międzynarodowej. W Pawilonie Polski, które jest architektonicznym dziełem sztuki, ukazującym siłę polskiego designu i kreatywność Polaków, odwiedzający będą mogli poznać opowieść o sukcesach gospodarczych Polski, naszej kulturze i technologii, niezwykłej przyrodzie, a przede wszystkim o naszej kreatywności i przedsiębiorczości. To zwieńczenie 4-letnich przygotowań i wytężonej pracy kilkuset osób - wspaniałych zespołów koordynatorów projektu, twórców, architektów, inżynierów, artystów oraz licznych partnerów instytucjonalnych i komercyjnych, z którymi mieliśmy okazję współpracować - mówi Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju.

Pawilon Polski, będzie miejscem wielowymiarowej prezentacji Polski. Jego hasłem przewodnim będzie „Poland. Creativity inspired by nature - Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. Za opracowanie projektu oraz koncepcji architektoniczno-tematycznej pawilonu oraz wystawy odpowiada pracownia WXCA wraz ze studiem Bellprat Partner. Wspólnie stworzyli wyjątkową, immersyjną, przenikającą się przestrzeń, zapraszającą odwiedzających do doświadczania polskiej natury, kultury, innowacyjnych rozwiązań technologicznych.  Pawilon ma inspirować i dzielić się ze światem wieloma rozwiązaniami dla świadomej, zrównoważonej przyszłości. Za szczegółową koncepcję narracji ekspozycji, kluczowe doświadczenia oraz produkcję wszystkich materiałów multimedialnych odpowiada konsorcjum Science Now, Stellar Fireworks i Tellart, które jest także pomysłodawcą „Polskiego Stołu” i strefy V „Poland. Landscapes of creativity”. Generalnym Wykonawcą Pawilonu Polski jest konsorcjum Międzynarodowe Targi Poznańskie - FM Aldentro.

W Pawilonie zaprezentujemy potencjał naszej gospodarki i jej największe osiągnięcia. W ramach ekspozycji multimedialnej w Pawilonie Polski, w strefie Poland. Spirit of ingenuity, zaprezentowanych zostanie blisko 200 podmiotów, reprezentujących sektory z największym potencjałem eksportowym na rynki Bliskiego Wschodu.

- To prezentacja oparta o konkretne przykłady sukcesów w obszarze gospodarki, nauki czy kultury. Jako gospodarz Pawilonu Polski jestem z tego niezwykle dumny. Pawilon Polski będzie w pełni dostępny dla firm. Na drugim piętrze znajduje się centrum biznesowe z salą konferencyjną oraz salonem VIP. Wizytę w Pawilonie Polski rozpoczniemy przy „Polskim Stole”, przy którym gości powita nasza fantastyczna obsługa - studenci polskich uczelni, którym już teraz serdecznie dziękuję za entuzjazm, radość i różnorodność, która uzupełni naszą prezentację podczas Wystawy Światowej Expo. Zapraszamy do Pawilonu Polski! - mówi Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju.

Pawilon Polski już od momentu ceremonii otwarcia będzie miejscem najważniejszych wydarzeń. Województwo Podlaskie wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska zapoczątkuje program regionalnych wystaw czasowych. Ważnym elementem ekspozycji „Xylopolis. Miasto zasilane naturą” będzie monumentalny obraz Profesora Leona Tarasewicza, który jest jednym z najważniejszych współczesnych polskich malarzy. Dzieło o powierzchni niemal 46 m2 to największe płótno w dorobku pochodzącego z Podlasia artysty. W swojej pracy autor nawiązuje do lokalnych krajobrazów i hasła przewodniego Pawilonu Polski na Expo 2020. Obraz będzie można oglądać w strefie IV Pawilonu Polski między 1 a 24 października 2021 r.

Najważniejszymi wydarzeniami w ramach naszej prezentacji na Expo 2020 w Dubaju będą: Dzień Polski (7.11.2021), Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze (6.12.2021), Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze (23.02.2022).

W trakcie kolejnych sześciu miesięcy w Pawilonie Polski zaprezentowane zostaną także występy aktorskie, folklorystyczne i akrobatyczne, warsztaty dla dzieci i pokazy mody. Program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych obejmie również codzienne koncerty chopinowskie, warsztaty edukacyjne z programowania, tańca ludowego czy malowania ceramiki.

Expo 2020 - cały świat w jednym miejscu

Expo 2020 to najważniejsze gospodarcze wydarzenie na świecie porównywalne pod względem rozmachu do Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej czy największych festiwali kulturalnych. Polska, chcąc wykorzystać tę skalę, wypromuje gospodarcze walory naszego kraju i wzmocni siłę polskiej przedsiębiorczości na rynkach zagranicznych. Polska Agencja Inwestycji i Handlu - we współpracy z ponad 40 instytucjami i resortami - przygotowała specjalny program gospodarczy dla przedsiębiorców. Składa się on z kilkunastu narzędzi wsparcia, skierowanych do polskich firm, które chcą się rozwijać, korzystając z udziału Polski w Expo 2020.

PAIH nie ustaje w działaniach na rzecz aktywnej promocji Polski. Cieszymy się, że po czterech latach intensywnej realizacji projektu, rozpoczynamy udział w Expo 2020 w Dubaju. Będziemy wzmacniać nasz wizerunek oraz promować Polskę jako bezpieczny kierunek dla inwestorów. Wystawa to szansa na pozyskanie nowych inwestycji dla naszego kraju. W tym roku ich liczba i wartość będą rekordowe. W trakcie najbliższych sześciu miesięcy pokażemy też przede wszystkim potencjał eksportowy naszych przedsiębiorców i firm. Szczególną ich uwagę kierujemy w stronę nowych rynków na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Przygotowaliśmy kompleksowy program gospodarczy, który składa się z kilkunastu inicjatyw przygotowanych dla niemal 2500 firm. Przez pół roku zaprezentujemy polskie sukcesy w sferach: gospodarczej, naukowej, kulturalnej i społecznej. Łącznie odbędzie się prawie 1000 wydarzeń, a wśród nich dwa duże fora gospodarcze, które mają szansę zapoczątkować nowy rozdział stosunków handlowych pomiędzy Polską a państwami kontynentu afrykańskiego i Zatoki Perskiej - zapewnia Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Krzysztof Drynda.

Galeria zdjęć: