Aktualności

Nowa procedura celna dla towarów eksportowanych do Egiptu

Od 1 października 2021 r. wchodzi w życie zmiana przepisów dotycząca m.in. obowiązków eksporterów w zakresie dostarczania dokumentacji niezbędnej dla dopuszczenia towarów do obrotu na rynku egipskim.

NAFEZA logo


Zgodnie z rozporządzeniem nr 38 z 2021 roku egipskiego Ministra Finansów dotyczącym Advance Cargo Information System (systemu informowania o ładunku z wyprzedzeniem) od 1 października 2021 r. wchodzi w życie zmiana procedur celnych dla towarów eksportowanych do Egiptu.

Całość procesu będzie odbywać się online za pośrednictwem krajowego pojedynczego okna dla handlu zagranicznego Egiptu pod nazwą Nafeza na portalu www.nafeza.gov.eg. Dodatkowo procedura wymaga od eksportera zarejestrowania konta na platformie CargoX na portalu https://cargox.digital/.

Proces rozpoczyna się od wprowadzenia przez importera na platformie Nafeza dokumentów przesyłki importowej, aby wygenerować dla niej unikalny numer ACID. Następnie posługując się tym numerem eksporter za pośrednictwem platformy CargoX wprowadza pozostałe dokumenty przesyłki. Ten etap procesu powinien zostać zamknięty najpóźniej na 48 godzin przed wysyłką z kraju eksportera, aby uniknąć opóźnień lub utrudnień w dopuszczeniu towarów do obrotu w Egipcie.

Instrukcja obsługi platformy CargoX znajduje się pod linkiem.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące platformy Nafeza znajdują się pod linkiem.