Aktualności

Miody pitne z Lublina idą w świat. Spółdzielnia pszczelarska APIS rozszerza ofertę na Portugalię

16 lipca 2021
Dzięki wsparciu biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Lizbonie, polski producent miodów pitnych rozpoczyna sprzedaż swoich produktów w Portugalii. W ramach współpracy, w ofercie lokalnego dystrybutora dostępne są już różne gatunki polskiego trunku, m.in.: Staropolski Tradycyjny, Korzenny, Wściekła Pszczoła czy miód z Certyfikatem Ekologicznym.
  • Spółdzielnia pszczelarska APIS w Lublinie to polska firma zrzeszająca producentów miodu i lider w tej branży. Oferta firmy obejmuje kilkanaście gatunków miodów pitnych i pszczelich.
  • Firma rozszerza swoją ofertę na rynek portugalski. Dzięki wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, spółdzielnia pszczelarska z Lublina rozpoczęła współpracę handlową z lokalnym dystrybutorem alkoholi.
  • W wyniku działań podejmowanych m.in. przez APIS, Komisja Europejska zarejestrowała miody pitne jako tradycyjny polski produkt wysokiej jakości, wyprodukowany zgodnie ze staropolską recepturą.

Miody pitne APIS


Miód pitny to tradycyjny polski produkt z długoletnią historią. Kontynuatorką tradycji miodosytnictwa w Polsce od momentu swojego powstania w 1932 roku jest Spółdzielnia Pszczelarska APIS z siedzibą w Lublinie - największy producent miodów pitnych w Polsce. Firma od początku działalności stawia na rozwój i ekspansję. Napoje dystrybuowane są m.in. w USA, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Japonii, Chinach, Kanadzie czy Australii. Teraz, dzięki wsparciu PAIH, produkty APIS znaleźć można też na sklepowych półkach w Portugalii.

Portugalia to bardzo wymagający i konkurencyjny rynek w segmencie napojów alkoholowych - oferuje szeroki asortyment rozmaitych trunków rodzimej produkcji. Jednocześnie rynek ten jest bardzo perspektywiczny: Portugalczycy piją w ujęciu rocznym najwięcej wina na świecie (ponad 62 litry per capita w 2019 r.), bardzo popularne są też różnego rodzaju likiery i nalewki. Polskie miody pitne mogą zostać więc pozytywnie przyjęte na tym rynku i zacząć być postrzegane w świadomości Portugalczyków jako tradycyjny polski produkt. Dlatego tak ważne jest, aby polscy producenci mieli po portugalskiej stronie solidnych, zaangażowanych partnerów biznesowych rozwijających równolegle działania sprzedażowe i marketingowe popularyzujące polski miód pitny na terenie kraju - mówi Dariusz Duda, kierownik biura PAIH w Lizbonie.

Tradycja i nowoczesność

Miody pitne APIS są doceniane zarówno w Polsce jak i na rynkach zagranicznych dzięki konsekwentnie kultywowanej tradycji technologicznej, przestrzeganiu receptur i reżimu produkcji. Oferta APIS obejmuje kilkanaście rodzajów napojów w podziale na: półtorak, dwójniak, trójniak, czwórniak. Wszystkie typy miodów produkowane są bez dodatku sztucznych barwników i konserwantów. APIS podkreśla, że jakość produktów jest dla spółdzielni wartością nadrzędną - stąd ciągłe doskonalenie standardów produkcji, wykorzystując do tego specjalistyczne laboratorium kontrolno-badawcze.

Firma wprowadza do swojej oferty nowości - linię kraftowych miodów pitnych (Wściekła Pszczoła, Pomiętolony, Anyż się uda) oraz linię owocowych miodów pitnych.

Cieszymy się, że unikatowy charakter polskich miodów pitnych, ich wyjątkowe walory smakowe, zostały dostrzeżone i docenione na wymagającym rynku portugalskim. Obecność miodów pitnych APIS w Portugalii jest efektem aktywnych działań biura PAIH w Lizbonie pod kierownictwem p. Dariusza Dudy, ukierunkowanych na kojarzenie partnerów biznesowych z Polski i Portugalii, jak również wsparcie i zaangażowanie w proces koordynacji na każdym etapie projektu współpracy. Wprowadzenie miodów pitnych APIS na rynek portugalski jest dowodem na to, że współpraca polskich firm z PAIH może być bardzo efektywna w obszarze internacjonalizacji produktów polskich firm - mówi Renata Janik, Kierownik Działu Eksportu APIS.

Spółdzielnia pszczelarska APIS w Lublinie jest jedynym producentem w Polsce, który przeszedł pozytywnie kontrolę zgodności procesu produkcji miodu pitnego w typie trójniak ze specyfikacją. W rezultacie, "Staropolski Tradycyjny" otrzymał znak "Gwarantowana Tradycyjna Specjalność".

Polska Agencja Inwestycji i Handlu wspiera polskie firmy w pozyskiwaniu partnerów handlowych na całym świecie. Biuro PAIH w Lizbonie zaprasza do kontaktu wszystkie firmy zainteresowane ekspansją na rynek portugalski.

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą, działającą we współpracy z Grupą Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) pod kierownictwem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. PAIH to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.