Aktualności

Fundacja Digital Poland i Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) będą promować firmy technologiczne

19 kwietnia 2021
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) i Fundacja Digital Poland podpisały porozumienie o współpracy. Celem jest wsparcie polskich firm technologicznych i promocja inwestycji w innowacje made in Poland.

Fundacja Digital Poland logo

PAIH i Fundacja Digital Poland współpracują od kilku lat. Wcześniej obie organizacje realizowały wspólne działania mające na celu pozyskiwanie inwestorów zagranicznych. Podpisane teraz porozumienie pozwoli działać jeszcze sprawniej i z większą intensywnością, a przede wszystkim stale i w długofalowej perspektywie. Fundacja Digital Poland na co dzień podejmuje szereg różnych działań, których celem jest promocja Polski i firm działających nad Wisłą nie tylko w Europie, ale też na świecie. Wspólnie ze Szwajcarią, Szwecją, Serbią, Ukrainą, Estonią, Niemcami, Austrią oraz Liechtensteinem fundacja Digital Poland aktywnie działa na rzecz promocji nowych technologii oraz szans, jakie daje społeczeństwu. Dzięki inicjatywie Digital Poland, od 2021 roku w całej Europie organizowane będą Dni Cyfryzacji.

Polska ma wszelkie atuty by stać się centrum nowoczesnych technologii w Europie. Mamy genialnych programistów, wielu wybitnych naukowców czy kreatywnych przedsiębiorców, a wielu pracowników zna doskonale nawet kilka języków obcych. Część globalnych korporacji już odkryła nasze zalety i umieściła w Polsce swoje zaawansowane centra B+R w zakresie np. AI czy 5G - tłumaczy Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacją Digital Poland.

Zainwestowały u nas już takie firmy jak Ericsson, Google, Intel, Nokia, Samsung, TomTom, Ringier Axel Springer, Discovery czy Nvidia. Dzięki inwestycji Google mamy pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej hub technologiczny globalnego dostawcy chmury publicznej, a zarazem siódmy na całym Starym Kontynencie i 25. na świecie. Ośrodek - jedyny, jaki Google otworzy w tym roku w Europie - powstał w ramach współpracy koncernu z Chmurą Krajową (utworzoną w 2018 r. z inicjatywy PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju).

Obserwujemy, że inwestorzy technologiczni zazwyczaj rozważają Warszawę na swoją lokalizację w pierwszej kolejności. Jednak po dokonaniu głębszej analizy i zaznajomieniu się z rynkiem swoje preferencje poszerzają się o pozostałe centra IT, jak Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Poznań czy Katowice - mówi Agnieszka Szweda z Centrum Inwestycji PAIH.

Transformacja cyfrowa wydaje się nieuchronna i stanowi główny kierunek rozwoju oraz budowania przewagi technologicznej i konkurencyjnej wielu firm. AI zadomowiła się najbardziej w sektorach cyfrowych, takich jak telekomunikacja, bankowość i finanse, handel detaliczny, media i ubezpieczenia. AI jest także traktowana przez organizacje jako innowacja, ponieważ głównymi odbiorcami rozwiązań AI są działy innowacji, badań i rozwoju.

- W fundacji doskonale wiemy, jak ważne jest eksponowanie liderów cyfryzacji, co pomaga przyciągnąć do Polski kolejnych inwestorów. Właśnie dlatego powstał projekt Digital Champions CEE, Digital Shapers czy Noc Innowacji w ramach Digital Festival. Zdalna praca jeszcze bardziej skróciła odległość i uważam, że dzięki bliższej współpracy z PAIH możemy przekonać do Polski kolejne dynamiczne startupy i globalne korporacje. Podpisane porozumie, pozwoli nam również promować polskie firmy poza granicami naszego kraju, dzięki m.in. aipoland.org. Dlatego bardzo cieszę się z powodu zawartego porozumienia o współpracy - dodaje Piotr Mieczkowski z Digital Poland.

Strony w zawartym porozumieniu zobowiązały się do podejmowania wspólnych inicjatyw mających na celu promocję potencjału technologicznego i transformacji cyfr owej w Polsce. Według raportu "State of Polish AI 2021" opracowanego przez Digital Poland i 10 Senses główną trudnością, z jaką borykają się polskie firmy AI jest obszar sprzedaży i marketingu, a zawłaszcza podnoszenie świadomości marki za granicą. Ważnymi tematami dla rozwoju branży są również: współpraca w obszarze badań, upowszechnianie wiedzy czy lekcje kodowania w szkołach.

O fundacji Digital Poland

Fundacja Digital Poland została powołana w celu integracji firm i społeczeństwa. Zajmuje się propagowaniem wiedzy dotyczącej roli innowacji i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym kraju. Skupia firmy i organizacje z różnych branż, zachęcając je do współpracy nad konkretnymi projektami. Misją Fundacji jest pozycjonowanie Polski jako wiodącego ośrodka innowacji cyfrowych na świecie.

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH)

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą nadzorowaną przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii. Agencja jest także jednym z podmiotów wchodzących w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Pierwszym punktem kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez biura na całym świecie. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.