Aktualności

Ekosystem AI w Polsce. Najnowszy raport fundacji Digital Poland

Pod względem liczby ekspertów pracujących nad rozwojem lub wdrożeniem sztucznej inteligencji Polska zajmuje 1. miejsce wśród krajów CEE i 7. miejsce w całej Unii Europejskiej - wynika z raportu "State of Polish AI 2021" fundacji Digital Poland.
  • Najnowszy raport o stanie rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce jest kompleksowym opracowaniem dotyczącym branży AI na polskim rynku. Zawiera informacje na temat polskich firm, które rozwijają produkty i usługi z wykorzystaniem narzędzi AI.
  • Publikacja stanowi źródło wiedzy dla polskich i międzynarodowych inwestorów. Obejmuje komentarze ekspertów, najważniejsze trendy, charakterystykę ekosystemu R&D oraz sektora akademickiego.
  • - W 2010 r. istniała w Polsce garstka centrów B&R. Był to jednak dopiero początek trendu wzrostowego, który obecnie przeżywa swój rozkwit - podkreśla Agnieszka Szweda z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

AI


Rozwój sztucznej inteligencji w Polsce. Kluczem są ludzie

Obszerne badanie przeprowadzone przez Digital Poland jest pierwszym i do tej pory jedynym na rynku, które kompleksowo przedstawia wdrożenia i zainteresowanie rodzimych spółek sztuczną inteligencją.

Jeśli chodzi o liczbę ekspertów pracujących nad rozwojem lub wdrożeniem AI, Polska zajmuje 1. miejsce wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej i 7. miejsce w Unii Europejskiej. To właśnie m.in. dzięki jakości i wysokiemu poziomowi świadczonych usług kraj stał się godnym zaufania miejscem dla inwestorów. W Polsce od lat działają już m.in. Amazon, EY, Google, Intel, Nokia, Samsung, TCL, TomTom, UBS czy np. T-Mobile (Deutsche Telekom), prowadząc centra R&D, GDS, SDC.

Ostatnie 10 lat pokazuje ogromny progres, jaki dokonał się w Polsce jeśli chodzi o sektor R&D, w tym rozwój sztucznej inteligencji. W 2010 r. istniała garstka centrów badawczo-rozwojowych. Był to jednak dopiero początek trendu wzrostowego, który obecnie przeżywa swój rozkwit. Globalni liderzy z różnych branż przenoszą do Polski swoje centra R&D i GDS, aby skorzystać z polskich specjalistów, którzy gwarantują najwyższe światowe standardy w realizacji zadań kluczowych dla ich biznesu. Oczekujemy, że ten wzrost będzie kontynuowany. Nie tylko z racji świetnie wykształconych pracowników, ale także dlatego, że Polska w kontekście działalności badawczo-rozwojowej oferuje bardzo atrakcyjny pakiet zachęt - mówi Agnieszka Szweda, ekspert w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Jeśli chodzi o strukturę polskiego AI - 45 proc. firm wykorzystujących sztuczną inteligencję rozwija się w Warszawie. To też zasługa międzynarodowych korporacji, które właśnie w stolicy Polski decydują się lokować centrale. Za Warszawą, w rankingu znajdują się Kraków, Trójmiasto, Wrocław, Poznań i Katowice.

- Obserwujemy, że inwestorzy z branż technologicznych rozważają zazwyczaj w pierwszej kolejności Warszawę. Jednak przy odpowiednim zrozumieniu i znajomości rynków lokalnych, firmy te zaczynają doceniać i rozważać jako lokalizację pod inwestycję inne polskie miasta. Dlatego tak ważne jest, by pomagać nowym inwestorom odkrywać potencjał Polski w różnych jej regionach, dostarczając niezbędnych informacji i wskazówek. Taka jest rola PAIH. Prężnie rozwijające się centra, takie jak Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Poznań, Katowice także mają swoją przewagę konkurencyjną i mocne strony. Na początku mogą być one mniej widoczne, ale raz odkryte, mogą przyciągać nowych znaczących graczy i zwiększać liczbę firm AI w przyszłości - dodaje Agnieszka Szweda z PAIH.

Z raportu "State of Polish AI 2021" wynika, że polskie firmy zajmujące się AI zwykle działają w oparciu o zespoły liczące od pięciu do dziesięciu pracowników. Najliczniejsze są zespoły, które pracują w korporacjach - liczą ponad czterdzieści osób. Ponad połowa spółek rozwijających produkty i usługi w oparciu o sztuczną inteligencję uzyskuje siedmiocyfrowe zyski, a 8 proc. takich firm osiąga przychody na poziomie przewyższającym 50 mld zł.

Jedna trzecia firm zajmujących się rozwojem sztucznej inteligencji większość swoich przychodów zyskuje w Polsce. Jednocześnie, według badania, 32 proc. spółek opiera się na klientach zagranicznych. Kierunkiem ekspansji polskich firm technologicznych są głównie:

  • Ameryka Północna (44 proc.),
  • rynki Unii Europejskiej (42 proc.),
  • Wielka Brytania (21 proc.).


Z kolei branże, dla których polskie firmy AI najczęściej pracują to:

  • IT i telekomunikacja (58 proc.),
  • finanse i bankowość (41 proc.),
  • handel, w tym e-commerce (34 proc.).


Publikacja "State of Polish AI 2021" wskazuje też, że dominujące języki wykorzystywane do rozwoju AI to Python (95 proc.) i R (50 proc.).

Raport "State of Polish AI 2021" w jęz. angielskim dostępny jest na stronie fundacji Digital Poland.