Aktualności

Faurecia stawia na Polskę. Kolejna już inwestycja tej firmy powstanie w Wałbrzychu

Francuski koncern motoryzacyjny Faurecia powiększa zakład w Wałbrzychu. Inwestor uruchomi nowe linie produkcyjne dla wiodących producentów aut luksusowych. Wartość nowej inwestycji sięgnie 180 mln zł. Dzięki rozbudowie zakładu zatrudnienie ma wzrosnąć o blisko 1000 osób. W proces inwestycyjny zaangażowana była Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).
  • Faurecia to lider największych na świecie dostawców części samochodowych, specjalizujący się w produkcji foteli, systemach wyposażeń aut oraz technologiach kontroli emisji spalin.
  • Firma obchodziła niedawno 25. rocznicę działalności w Polsce.
  • Inwestycja w nowoczesne maszyny i linie montażowe poszerzy zakres działalności zakładu i pozwoli wdrożyć projekty dla nowych klientów aut luksusowych, m.in. Daimler czy BMW.

Faurecia_mat. prasowe


Koncern Faurecia prowadzi działalność w obrębie czterech głównych Grup Biznesowych: Automotive Seating (Siedzenia Samochodowe), Emissions Control Technologies (Technologie Kontroli Spalin), Interior Systems (Moduły Wewnętrzne) oraz Automotive Exteriors (Moduły Zewnętrzne). W Polsce firma działa od ponad 20 lat i zatrudnia 7 tys. pracowników. Obecnie w naszym kraju znajduje się Centrum R&D, Centrum Finansowe, Centrum Wsparcia IT i 10 fabryk: w Legnicy, Gorzowie Wielkopolskim, Grójcu, Jelczu-Laskowicach i w Wałbrzychu - gdzie inwestor właśnie zdecydował o realizacji kolejnych projektów.

Inwestycja w innowacje

Nowa inwestycja dotyczy rozbudowy zakładu struktur metalowych oraz mechanizmów foteli samochodowych w Wałbrzychu. Celem inwestycji jest rozszerzenie mocy produkcyjnych zakładu, a co za tym idzie, wdrożenie kolejnych projektów dla producentów samochodowych klasy premium. Nowe projekty są oparte o najnowocześniejsze technologie spawania metodą laserową, formowania na zimno oraz kucia na gorąco - które jest realizowane przez jedyną tego typu maszynę na świecie. Produkty z wałbrzyskiego zakładu będą wyposażać flagowe modele samochodów światowych koncernów, a także najnowsze modele aut elektrycznych.

Francuskie firmy wiedzą, że Polska tworzy doskonały klimat do inwestowania. Faurecia to jedna z 1100 firm znad Sekwany, które zainwestowały w naszym kraju i jedna z wielu, które swoje nakłady systematycznie powiększają. Kolejne lata współpracy tylko potwierdzają korzyści dla obu stron i zachęcają do dalszego rozwoju. Inwestorzy doceniają rządowe wsparcie, ale przede wszystkim kompetencje i kreatywność polskich inżynierów. Właśnie dzięki takim inwestycjom polska gospodarka będzie mogła wrócić na ścieżkę stabilnego wzrostu. Jedną z jego lokomotyw jest branża automotive. Przemysł motoryzacyjny napędza innowacyjność, a ta buduje konkurencyjność polskiej gospodarki i wzmacnia naszą pozycję w globalnych łańcuchach wartości - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Nowo realizowane projekty dla Daimlera i BMW potwierdzają naszą konkurencyjność oraz pozwalają na dalszy rozwój zakładu Faurecii w Wałbrzychu, który niezmiennie trwa od ponad dwudziestu lat. Najważniejszymi dla nas aspektami są przede wszystkim rozwój nowoczesnych technologii, wprowadzanie automatyzacji i robotyzacji oraz utrzymywanie najwyższych standardów jakościowych w branży motoryzacyjnej. Jesteśmy dumni, że w Wałbrzychu, dzięki ogromnemu zaangażowaniu oraz wiedzy całego zespołu, z sukcesem mamy szansę zrealizować jedną z największych w naszej historii inwestycji, a także możemy wspólnie rozwijać najnowocześniejsze technologie oraz współpracować z największymi koncernami samochodowymi na świecie. Faurecia stawia na ludzi i nowe inwestycje, dlatego realizacja tego projektu to ogromne wyzwanie dla całego zakładu, ale też szansa rozwoju miasta Wałbrzych i regionu - mówi Marek Płoski, Kierownik Technologii i Industrializacji Nowych Projektów w Faurecii.Wałbrzyski zakład jest liderem pod względem technologicznym. Wysokie standardy jakościowe są utrzymywane dzięki wykwalifikowanej kadrze oraz inwestycjom w najnowocześniejsze technologie przemysłowe i dynamiczny rozwój automatyzacji wpisujący się w trendy Przemysłu 4.0.

Do tej pory fabryka zatrudniała 1000 pracowników. Nowa inwestycja podwoi tę liczbę.

- Właśnie mija 25 lat od kiedy Faurecia zdecydowała się zainwestować w Polsce. Cieszymy się, że w ten jubileusz wpisuje się kolejny projekt koncernu w naszym kraju. Jesteśmy jednym z największych w Europie dostawców części oraz komponentów samochodowych. Decyzja inwestora o umieszczeniu nowej inwestycji w Polsce potwierdza, że nasz kraj to niezmiennie atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału. W ostatniej dekadzie Polski przemysł motoryzacyjny odnotował 100 proc. wzrost mierzony produkcją sprzedaną. Ten sukces, czyniący motoryzację drugim największym sektorem przemysłowym w Polsce, to efekt konsekwentnej pracy przedsiębiorców oraz oczywiście atrakcyjności inwestycyjnej kraju. W ramach prac nad Polityką Przemysłową Polski pracujemy nad rozwiązaniami adresowanymi do konkretnych branż, w tym dla przemysłu motoryzacyjnego - mówi Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii.

- Nowy projekt inwestycyjny to nie tylko 1000 nowych miejsc pracy. To przede wszystkim potwierdzenie siły polskiej gospodarki. Decyzja koncernu Faurecia o poszerzeniu inwestycji w Polsce to również jedna z wielu pozytywnych recenzji zmian wprowadzonych przez rząd w zasadach przyciągania nowych projektów inwestycyjnych. Zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, szczególnie premiowane są inwestycje w średnich miastach - na czym zyskują takie miejsca jak Wałbrzych. To jedna inwestycja, ale zysk możemy liczyć podwójnie, bo skorzysta na niej i inwestor i polska gospodarka, a w szczególności region dolnośląski - mówi Michał Dworczyk z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wsparcie w zrealizowaniu kolejnych inwestycji zapewniła koncernowi Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Wspieramy francuskiego inwestora w zakresie pomocy publicznej i cieszymy się, że koncern po raz kolejny postawił na Polskę. Nasz kraj oferuje znakomite położenie geograficzne, duży rynek wewnętrzny, wykształconą kadrę i co równie istotne, towar unikatowy w czasach kryzysu - stabilność gospodarczą. Jestem przekonany, że te atrybuty w połączeniu z atrakcyjnym systemem pomocy publicznej to magnes dla inwestorów. Szczególny nacisk kładziemy na przyciąganie projektów, które gwarantują transfer wiedzy i wysokiej jakości miejsca pracy. W te ambitne plany już od 25 lat doskonale wpisuje się Faurecia. Planowana inwestycja to nowe miejsca pracy i dalszy dynamiczny rozwój technologiczny wałbrzyskiego zakładu - mówi Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Francuski inwestor wybiera Polskę

Faurecia jest szóstym co do wielkości na świecie i drugim w Europie producentem wyposażenia samochodowego. W Polsce działa od 25 lat. W 1998 roku otwarto pierwszy zakład w Grójcu. Oprócz fabryk, w naszym kraju ulokowane są też funkcje wspierające globalne procesy: zakupy, zarządzanie łańcuchem dostaw czy zarządzanie programami.


Galeria zdjęć:


O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu


Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą, działającą we współpracy z Grupą Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) pod kierownictwem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. PAIH to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.

O Faurecia Automotive Polska

Spółki Faurecii w Polsce są częścią francuskiej grupy Faurecia obecnej w 37 krajach, z ponad 300 zakładami produkcyjnymi oraz 35 ośrodkami badawczo-rozwojowymi na całym świecie. W Polsce w 10 zakładach oraz Centrum Badawczo-Rozwojowym firma zatrudnia ponad 7000 pracowników. To lider największych na świecie dostawców części samochodowych, specjalizujący się w produkcji foteli, systemach wyposażeń aut oraz technologiach kontroli emisji spalin. Faurecia jest najczęściej wybieranym partnerem największych światowych producentów samochodów. Na Dolnym Śląsku pracuje aż 6 fabryk będących wysoko wyspecjalizowanymi i cenionymi jednostkami w międzynarodowej Grupie Faurecia.