Webinaria

Branża spożywcza w Chile – szanse i perspektywy dla polskich firm

 • Data:
  22 listopada 2023
 • Godzina:
  15:00
 • Czas trwania:
  60 minut
 • Branża:
  Żywność
 • Miejsce:
  wydarzenie online

Chile w ostatnich latach umocniło swoją reputację jako czołowy gracz w światowej branży spożywczej. Branża ta jest drugim co do ważności sektorem po górnictwie pod względem wkładu w chilijski PKB i eksport - stanowi około 18% PKB, 25% eksportu, 20% wewnętrznej sprzedaży i 23% zatrudnienia.

Chile ma korzystne warunki klimatyczne i geograficzne, które umożliwiają produkcję żywności przez cały rok. Do wiodących grup produktów należą owoce, warzywa, ryby, mięso, wino. Pomimo bogatej produkcji krajowej, kraj ten nadal importuje różnorodne produkty spożywcze, które są trudno dostępne lub nieprodukowane na dużą skalę w kraju. Import produktów spożywczych wiąże się z surowymi regulacjami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa żywności.

Tamtejszy rynek o populacji 19 mln osób wciąż stwarza możliwości dla polskich eksporterów żywności. Dostęp Polski do chilijskiego rynku reguluje Umowa Stowarzyszeniowa z 2002 r. między UE a Chile. Na mocy tej umowy stawki większości towarów (96%) będących we wzajemnym obrocie zostały zredukowane do zera, a wartość jednolitej stawki celnej wynosi zaledwie 6%.

Podczas webinarium dowiesz się:

 • jaka jest charakterystyka branży spożywczej w Chile, tamtejsze kanały sprzedaży oraz bariery wejścia,
 • jakich praktycznych wskazówek udzieli chilijski importer polskich produktów, który przedstawi swoje „success story”,
 • jakie trendy panują w Chile i jakich produktów poszukuje tamtejszy konsument,
 • które wydarzenia w branży spożywczej w Chile są najważniejsze.

Szkolenie poprowadzą:

 • Adam Pejcha, Kierownik, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Santiago de Chile,
 • Ewelina Poleszak, Business Development Manager, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Santiago de Chile,
 • Patricia Elbelman, Manager, Elbelman Corp S.A.

Webinarium będzie prowadzone w języku polskim oraz angielskim.

Udział jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Nasi eksperci

Adam Pejcha
Biuro PAIH w Santiago de Chile

Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Santiago. Wspiera również działania ZBH w Buenos Aires.

Z Chile związany od 2016 roku. Pracował m.in. w Ambasadzie RP w Santiago, odpowiadając za dyplomację kulturalną i promocję oraz wsparcie Wydziału Ekonomicznego placówki i w Centrum Rozwoju Nanotechnologii (CEDENNA) Uniwersytetu Santiago de Chile, biorąc udział w pracach dot. analizy polityki bezpieczeństwa z zakresu nanotechnologii.

Przez kilka lat prowadził również własną działalność w Chile i Polsce z zakresu PR i usług multimedialnych, a przez niespełna osiem lat związany był z polskim sektorem hutniczym, odpowiadając za tworzenie i realizację licznych projektów z zakresu komunikacji i dialogu społecznego dla największego producenta stali w Polsce i na świecie.

W PAIH od 2019 roku. Początkowo wspierał projekty eksportowe i promocyjne z różnych sektorów na rynkach Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, a od stycznia 2021 roku pracuje w ZBH Santiago.

Posługuje się biegle językiem angielskim i hiszpańskim.

Ewelina Poleszak
Biuro PAIH w Santiago de Chile

Business Development Manager w Zagranicznym Biurze Handlowym PAIH w Santiago.

Absolwentka studiów podyplomowych z Public Relations i Handlu Elektronicznego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Od 2015 roku mieszka na stałe w Chile. Posiada międzynarodowe doświadczenie w marketingu internetowym, e-commerce i w obsłudze klienta strategicznego.

Zanim dołączyła do zespołu PAIH w 2022 r., pracowała w znanej korporacji mediowej, gdzie zajmowała się tworzeniem strategii i wdrażaniem e-kampanii dla kluczowych klientów na rynku LATAM. Prowadziła również własną działalność konsultingową w obszarze promocji i sprzedaży w Internecie dla firm z sektora spożywczego.

Wyróżnia się doskonałą znajomością rynku chilijskiego i jego kultury biznesowej.

Mówi biegle po polsku, hiszpańsku i angielsku. Zna także portugalski i rosyjski.