Webinaria

ABC Eksportu, czyli pierwsze kroki w eksporcie

 • Data:
  9 marca 2021
 • Godzina:
  11:00
 • Czas trwania:
 • Branża:
  Inne
 • Miejsce:
  wydarzenie online
Rozpoczęcie działalności na rynkach zagranicznych jest naturalną drogą rozwoju dla firm dojrzałych, dla których rodzimy rynek jest już nasycony i możliwości sprzedaży produktów czy usług są znacznie ograniczone.

Niektóre firmy od początku celują w rynki zagraniczne, jeszcze inne w ekspansji szukają ucieczki przed upadłością. Warto jednak wiedzieć, że dotarcie do klienta zagranicznego może wiązać się z koniecznością angażowania zasobów wielokrotnie większych niż w przypadku rynku lokalnego, a ryzyko poniesienia porażki jest o wiele wyższe i jest ona znacznie bardziej kosztowna niż na rynku lokalnym. Rzeczywistość pandemiczna często przyspiesza decyzje, które - kiedy są zbyt spontaniczne - mogą przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego.

Decyzja o wejściu na rynek zagraniczny powinna być poprzedzona solidną dawką wiedzy na temat korzyści, zagrożeń oraz praktycznych aspektów prowadzenia działalności eksportowej, jak również narzędzi potrzebnych do prowadzenia efektywnych działań w tym obszarze.

Eksperci PAIH, na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia, wynikającego m.in. z obsługi kilkudziesięciu tysięcy zgłoszeń eksportowych od polskich przedsiębiorców, przekażą Państwu podstawową wiedzę dotyczącą korzyści i zagrożeń związanych z ekspansją zagraniczną. W tym celu przygotowali zestaw zagadnień, których znajomość pomoże w przygotowaniu się do podjęcia takich decyzji.

Zapraszamy na webinarium, podczas którego dowiesz się:

 • na jakie czynniki należy zwrócić uwagę analizując potencjał eksportowy firmy,
 • jak PAIH wspiera przedsiębiorców w podstawowych wyzwaniach związanych z internacjonalizacją działalności,
 • jaki wpływ na prowadzenie biznesu mają różnice kulturowe,
 • jakie są strategie rozwoju działalności oraz ryzyka na rynkach zagranicznych,
 • jak budować wizerunek marki w przestrzeni cyfrowej.


Szkolenie poprowadzą:

 • Barbara Kamińska-Szuba, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Austrii,
 • Krystyna Rappe-Niemirska, Agencja Tailors Group,
 • Wojciech Nowicki, Starszy Konsultant, Centrum Obsługi Przedsiębiorstw, PAIH,
 • Leszek Biały, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Senegalu.


Webinarium odbędzie się 9 marca o godz. 11:00 i będzie prowadzone w języku polskim.

Nasi eksperci

Barbara Kamińska-Szuba

Barbara Kamińska-Szuba

Biuro PAIH w Wiedniu

Od kilkunastu lat mieszka w Austrii. Pełniła funkcję menedżera eksportu polskich firm na rynku austriackim. Ma dziesięcioletnie doświadczenie w roli akredytowanego doradcy eksportowego przy Austriackiej Izbie Gospodarczej, doradzała między innymi polskim przedsiębiorstwom w zakresie sprzedaży eksportowej i internacjonalizacji. Współzałożycielka i wieloletnia Prezes organizacji PAIWG w Wiedniu, zrzeszającej polskie i austriackie firmy z różnych sektorów gospodarczych, działające na rzecz wymiany handlowej pomiędzy Polską i Austrią. Organizowała wystąpienia polskich firm na branżowych targach w Austrii.

Absolwentka administrowania przedsiębiorstwem i zarządzania zasobami ludzkimi na Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie oraz podyplomowych studiów coachingu biznesowego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Studiowała także prawo gospodarcze na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu.

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Centrum Obsługi Przedsiębiorstw PAIH

Posiada kilkunastoletnią praktykę zawodową w konsultingu biznesowym, zarządzaniu projektami oraz informacjami. Pracował dla międzynarodowych korporacji, agencji PR oraz jako dziennikarz, obecnie podejmuje wyzwania na polu dyplomacji handlowej. W PAIH odpowiedzialny przede wszystkim za wsparcie sektora dóbr luksusowych, rekreacji oraz producentów tekstyliów.

Absolwent Komunikacji Społecznej i Dziennikarstwa UW oraz Projektowania i Zarządzania Projektami Edukacyjnymi UW.

Leszek Biały

Leszek Biały

Biuro PAIH w Dakarze

Ukończył studia podyplomowe w Vrije Universiteit w Amsterdamie na kierunku zarządzanie środowiskiem, Wydział Ogrodniczy SGGW oraz finanse i bankowość w SGH.

Kierownik projektów z ponad piętnastoletnim doświadczeniem. Przez większość czasu związany z UNESCO i organizacjami międzynarodowymi, takimi jak World Federation of Engineering Organizations i International Council for Science. W trakcie kariery zawodowej prowadził projekty związane z edukacją, nauką i komunikacją w różnych krajach Afryki, między innymi w Senegalu, Gambi, Kenii i Tunezji.