Webinaria

Preferencyjne reguły pochodzenia w umowach o wolnym handlu

 • Data:
  4 marca 2021
 • Godzina:
  10:00
 • Czas trwania:
 • Branża:
  Inne
 • Miejsce:
  wydarzenie online
Umowy o wolnym handlu otwierają przed przedsiębiorcami nowe możliwości optymalizacji kosztów związanych z prowadzeniem handlu międzynarodowego i są szansą na zdobycie konkretnych przewag konkurencyjnych. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie i poprawne stosowanie reguł pochodzenia. Webinarium w całości będzie poświęcone właśnie temu istotnemu zagadnieniu.

Unia Europejska zawarła do tej pory umowy o wolnym handlu z 37 partnerami, które w pełni weszły w życie, w tym na przykład z Koreą Południową, Japonią czy Singapurem, a także umowy o wolnym handlu z 43 partnerami, na przykład z Kanadą i Ukrainą, które są stosowane tymczasowo. Obecnie UE prowadzi negocjacje m.in. z Australią i Nową Zelandią, Indonezją, a także z krajami Mercosur.

Planując ekspansję międzynarodową polscy eksporterzy zdecydowanie powinni brać pod uwagę państwa, z którymi handel już teraz odbywa się na preferencyjnych zasadach, pamiętając jednak o tym, że, aby odnosić korzyści z mniejszych lub zerowych stawek celnych należy się odpowiednio przygotować od strony formalno-prawnej.

W trakcie webinarium dowiesz się:

 • czym są reguły pochodzenia oraz jakie są ich rodzaje,
 • w jaki sposób reguły pochodzenia wpływają na handel oraz przedsiębiorców zajmujących się eksportem / importem,
 • jak przeprowadzić proces kalkulacji produktu w celu weryfikacji, czy produkt kwalifikuje się do zerowej lub obniżonej stawki celnej,
 • jakie inne reguły towarzyszą regułom pochodzenia, gdy mowa o wykorzystywaniu preferencji w handlu.


Szkolenie poprowadzi:

 • Łukasz Grabowski, Zastępca Dyrektora, Centrum Eksportu, PAIH.


Webinarium odbędzie się 4 marca o godz. 10:00 i będzie prowadzone w języku polskim.

Nasi eksperci

Łukasz Grabowski

Łukasz Grabowski

Centrum Eksportu PAIH

Absolwent  kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Laureat stypendium DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji. Alumn pierwszej edycji Akademii Energii organizowanej przez Fundację 2065 im. Lesława A. Pagi.

Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując m.in. w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie S.A, centrali Deutsche Bank we Frankfurcie nad Menem, firmie doradczo-konsultingowej PwC w Warszawie, Ambasadzie Królestwa Norwegii w Warszawie oraz firmie doradczo-konsultingowej STTAS, UPS company w Warszawie.

Od marca 2019 r. aktywnie wspiera polskich przedsiębiorców planujących internacjonalizację działalności i bezpieczne wejście na rynki zagraniczne.