Webinaria

Umowy o wolnym handlu – szanse dla polskich przedsiębiorców w Korei Południowej, Japonii i Wietnamie

 • Data:
  18 listopada 2020
 • Godzina:
  09:00
 • Czas trwania:
 • Branża:
  Inne
 • Miejsce:
  wydarzenie online
Umowy o wolnym handlu umożliwiają wzajemne otwarcie rynków dzięki przyznaniu preferencyjnego dostępu. Są zawierane z krajami rozwiniętymi i gospodarkami wschodzącymi. Weź udział w naszym bezpłatnym webinarium, podczas którego dowiesz jak w praktyce można wykorzystać zapisy danej umowy w kontekście eksportu do Republiki Korei, Japonii oraz Wietnamu.

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Koreą Południową była pierwszą kompleksową umową zawartą przez Unię z partnerem azjatyckim. Zapisy umowy przewidywały zniesienie podatków nakładanych na unijnych eksporterów produktów przemysłowych i rolnych, ale również i wielu barier pozataryfowych, a także wzajemne zwiększenie dostępu do rynków w zakresie inwestycji, liberalizacji rynku zamówień publicznych, świadczenia usług czy też ochrony praw własności intelektualnej.

Umowa o Partnerstwie Gospodarczym z Japonią (EPA) – to największe porozumienie handlowe, jakie kiedykolwiek wynegocjowała UE, obejmujące ok. 600 mln osób i blisko 30 proc. światowego PKB. Porozumienie otworzyło japoński rynek na eksport produktów rolnych z UE i zwiększyło obroty innych sektorów oraz otworzyło rynków usług. Zagwarantowało także unijnym firmom dostęp do dużych rynków zamówień publicznych.

12 czerwca 2020 r. ratyfikowana została Umowa o wolnym handlu UE-Wietnam (EVFTA). Umowa docelowo zakłada wyeliminowanie ponad 99 proc. ceł na towary handlowe obu stron. Wraz z wejściem w życie porozumienia Wietnam zniesie 65 proc. ceł przywozowych na towary z UE. Pozostałe cła będą stopniowo eliminowane przez okres 10 lat.

Zapraszamy do udziału w naszym webinarium, podczas którego dowiesz się:

 • jak wygląda proces negocjacji umów UE,
 • jak skutecznie zabezpieczyć sprzedaż,
 • jakie bariery zostały zniesione,
 • jakie szanse czekają na polskiego przedsiębiorcę,
 • jaką rolę odgrywa PAIH w procesie wspierania polskich przedsiębiorców.


Szkolenie poprowadzą:

 • Katarzyna Jedlińska, Dyrektor, Departament PR i Komunikacji, PAIH,
 • Anna Łagodzińska, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Seulu,
 • Ewa Małocha, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Tokio,
 • Piotr Harasimowicz, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Ho Chi Minh City,
 • Maria Fliśnik, Manager Regionu, Regionalne Biuro Sprzedaży KUKE w Krakowie, KUKE,
 • Piotr Kulik, Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii,
 • Grzegorz Sinacki, Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii,
 • Łukasz Dajnowicz, Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii,
 • Nguyen Thanh Hai, Radca Handlowy Ambasady Wietnamu w Polsce.


Webinarium odbędzie się 18 listopada o godz. 09:00 i będzie prowadzone w języku polskim oraz angielskim.

Nasi eksperci

Anna Łagodzińska

Anna Łagodzińska

Biuro PAIH w Seulu

Anna Łagodzińska pełni funkcję Kierownika zagranicznego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Seulu. Przed obcięciem tego stanowiska była odpowiedzialna za wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców do Korei Południowej, Singapuru, Indonezji oraz Wietnamu m.in. poprzez planowanie działań promocyjnych i marketingowych, budowanie i wspieranie współpracy biznesowej oraz wzajemnych relacji gospodarczych, a także nadzorowanie zagranicznych biur handlowych PAIH w wymienionych krajach.

Włada biegle językiem polskim, angielskim oraz w stopniu komunikatywny językiem koreańskim. Jest osobą o dużej znajomości meandrów rynku koreańskiego, kultury biznesowej Korei Płd. oraz regionu Azji. Posiada wieloletnie doświadczenie z zakresu marketingu międzynarodowego oraz trade marketingu, eksportu i sprzedaży, jak również organizacji i koordynacji eventów, które zdobyła w biznesie pełniąc funkcje m.in. Marketing i Export Managera oraz koordynując z sukcesami międzynarodowe kampanie promocyjno-informacyjne.

Jest absolwentką Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego – tytuł magistra.

Piotr Harasimowicz

Piotr Harasimowicz

Biuro PAIH w Ho Chi Minh

Menadżer z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym w sektorze chemicznym, farmaceutycznym i spożywczym w Azji Południowo-Wschodniej. W trakcie kariery zawodowej był m.in. dyrektorem zarządzającym w Minh Son Health, dyrektorem sprzedaży i rozwoju biznesu w IMS Health. Pełnił również funkcję Business Intelligence Managera w Menarini Asia-Pacific i Business Excellence Managera w Abbott Laboratories S.A.

Prowadził niezależną działalność doradczą i inwestycyjną. Pełnił też funkcje członka rad nadzorczych takich organizacji jak Europejska Izba Gospodarcza oraz członek komitetu wykonawczego Centralno-Wschodniej Europejskiej Izby Handlowej w Wietnamie.

Jest absolwentem studiów magisterskich oraz inżynierskich na Akademii Morskiej w Gdyni.

Ewa Małocha

Ewa Małocha

Biuro PAIH w Tokio

Ukończyła Filologię japońską na UAM w Poznaniu i Uniwersytecie w Nagoya oraz studia podyplomowe Zarządzanie logistyczne i zakupy na SGH.

Po studiach pracowała w japońskiej administracji państwowej w prefekturze Aichi. Po powrocie do kraju związana z sektorem prywatnym, zajmując się logistyką i zakupami w japońskich firmach produkcyjnych branży automotive i tekstylnej. Przez ostatnie 12 lat manager branży chemicznej w jednym z największych japońskich koncernów handlowo inwestycyjnych. Od grudnia 2019 r. pełni funkcję Kierownika zagranicznego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Tokio.

Wieloletnie doświadczenie w wymianie handlowej z Japonią w branżach chemicznej, kosmetycznej, spożywczej. Specjalista różnic kultury biznesowej, tłumacz przysięgły języka japońskiego.

Najbliższe wydarzenia

30 listopada - 03 grudnia
Zagrzeb, Chorwacja
30 listopada - 01 grudnia
Helsinki, Finlandia
04 grudnia - 07 grudnia
Dubaj, ZEA