Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
11 lipca 2022

Komunikat dla eksporterów o sytuacji w Egipcie

12 lutego 2022 r. Bank Centralny Egiptu rozesłał do egipskich banków komercyjnych instrukcję numer 49, zgodnie z którą od 1 marca 2022 r. wszystkie transakcje importowe muszą odbywać się na zasadach akredytywy z wyjątkiem:

a) importu towarów wysłanych przed 22 lutego 2022 r.
b) importu od spółek do ich oddziałów i spółek zależnych
c) importu dóbr podstawowych tj. leki, mięso, ryby, kukurydza, pszenica, fasola, soczewica, olej, masło, mleko w proszku czy herbata
d) transakcji importowych o wartości poniżej 5000 USD.

10 maja 2022 r. decyzją Prezydenta Arabskiej Republiki Egiptu ustanowione zostały wyjątki dla importu towarów wykorzystywanych w produkcji, półproduktów oraz surowców.

Z informacji, jakie otrzymujemy od naszych egipskich partnerów, aplikując do banków o otwarcie akredytyw lub zlecając przelewy w walucie zagranicznej, należy spodziewać się czasu oczekiwania na realizację rzędu kilku, a nawet kilkunastu tygodni. Przyczyn zaistniałej sytuacji należy upatrywać w ogólnym kryzysowym stanie światowej gospodarki wywołanym pandemią COVID, wzmocnionym atakiem Rosji na Ukrainę. Obecna sytuacja dotknęła gospodarki Egiptu i spowodowała utrudnienia w dostępie do walut zagranicznych.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu dokłada starań, by w jak najlepszy sposób chronić interesy polskich eksporterów do Egiptu i wypracowywać rozwiązania systemowe dla tworzenia szybkich ścieżek realizacji międzynarodowych interesów.

W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych prosimy o kontakt z biurem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Kairze: jacek.grad@paih.gov.pl.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij