Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Inwestuj w Polsce

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna


Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna położona jest w północno-wschodniej Polsce.

Swoim zasięgiem obejmuje wszystkie powiaty województwa podlaskiego, 2 powiaty województwa warmińsko-mazurskiego: ełcki i gołdapski oraz 4 powiaty województwa mazowieckiego: łosicki, ostrowski, sokołowski i węgrowski.

Doskonała lokalizacja - bezpośrednie sąsiedztwo wschodniej granicy Unii Europejskiej, bliskość rynków Rosji, Litwy i Białorusi - stanowi znaczący atut Strefy.

Obszar Strefy przecina wiele szlaków tranzytowych, z których najważniejsze to: Berlin - Warszawa - Grodno - Sankt Petersburg (A2-S8-S61-A6-A13); trasa europejska północ-południe, łącząca Europę Środkową z Finlandią - na odcinku od Helsinek do Warszawy nazywana Via Baltica oraz część europejskiej międzynarodowej trasy Via Carpathia łączącej Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji, stanowiąc tym samym szlak transportowy prowadzący wzdłuż granicy wschodniej UE, z Europy Środkowej do Azji, krzyżujący się z korytarzami prowadzącymi z Europy Zachodniej do Rosji i łączący się przez porty Morza Czarnego ze szlakiem TRACECA (Europa - Kaukaz - Azja).

Strefa dysponuje szerokim wyborem działek inwestycyjnych o zróżnicowanej wielkości oraz zapewnia doradztwo w zakresie pomocy publicznej.

Proponowane tereny inwestycyjne, usytuowane w nowoczesnych dzielnicach przemysłowych miast i gmin północno-wschodniej Polski, w dużym stopniu wyposażone w niezbędną infrastrukturę techniczną, przygotowane są do realizacji projektów inwestycyjnych przedsiębiorców prowadzących działalność produkcyjną lub usługową. Ofertę Strefy wzbogacają laboratoria Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku, objęte preferencjami SSSE oraz wykształcona i wykwalifikowana kadra pracownicza.Przedsiębiorca, inwestujący na obszarze zarządzanym przez SSSE S.A., może skorzystać z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego po uzyskaniu decyzji o wsparciu. Jest to najwyższa dostępna w Polsce pomoc publiczna jaką może uzyskać przedsiębiorca realizujący inwestycje w strefie ekonomicznej - kwota niezapłaconego podatku może wynieść nawet 70% wartości inwestycji.

Maksymalna intensywność (wysokość) regionalnej pomocy inwestycyjnej na obszarze zarządzanym przez Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. wynosi:


Status Przedsiębiorstwa

Powiaty województwa podlaskiego oraz powiaty: ełcki i gołdapski

Powiaty: łosicki, ostrowski, sokołowski i węgrowski

Forma pomocy publicznej

DUŻE

50 %

35 %

ZWOLNIENIE
Z PODATKU DOCHODOWEGO
CIT lub PIT

ŚREDNIE

60 %

45 %

MAŁE

70 %

55 %


Okres korzystania ze zwolnienia podatkowego jest zróżnicowany, zależny od powiatów, na którym realizowany jest projekt inwestycyjny i wynosi od 12 do 15 lat.

SSSE S.A. to prawie 130 przedsiębiorców z kapitałem polskim i zagranicznym.
Wśród przedsiębiorców z polskim kapitałem są m.in. Fabryki Mebli „FORTE” S.A. (Tanne Sp. z o.o. i Dystri-Forte Sp. z o.o) , Porta KMI Poland S. A., IMPRESS DECOR POLSKA Sp. z o.o., RECMAN Sp. z o.o., MALOW Sp. z o.o., AQUAEL Sp. z o.o., MASTERPRESS S.A., CEZAR PP D.B. Niewiński, PADMA Sp. z o.o. sp. k., SERWISTAL Sp. z o.o, IGLOTEX S.A., SAMASZ Sp. z o.o, czy PRAWDA Sp. z o.o.

Kapitał zagraniczny reprezentują takie firmy jak m.in. ROCKWOOL POLSKA Sp. z o.o., PFLEIDERER MDF GRAJEWO Sp. z o.o. Rosti Poland Sp. z o.o., "BIAWAR Produkcja" Sp. z o.o., "ROBUR POLSKA" Sp. z o.o., czy BRAVILOR POLSKA Sp. z o.o.

Dzięki strefowym terenom inwestycyjnym powstały centra przemysłowe, gdzie funkcjonują rozwinięte i zaawansowane technologicznie zakłady produkcyjne, wykorzystujące innowacyjne rozwiązania.

Przedsiębiorcy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej prowadzą działalność gospodarczą w branżach: metalowej, drzewnej, tworzyw sztucznych, elektronicznej, mechaniki precyzyjnej, akwarystycznej, elektromaszynowej, materiałów budowlanych, spożywczej, odzieżowej i poligraficznej.


Aby obejrzeć inne zdjęcia Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej kliknij tutaj...


Główni inwestorzy na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej:

Inwestor

Kraj pochodzenia

Sektor

TANNE Sp. z o.o.

Polska

drzewny

"Pfleiderer MDF Grajewo" Sp. z o.o.

Niemcy

drzewny

Rockwool Polska Sp. z o.o.

Dania

budowlany

Porta KMI Poland Sp. z o.o., Sp. k. 

Polska

drzewny

"Impress Decor Polska" Sp. z o.o.

Austria

poligraficzny

PADMA ART Sp. z o.o., Sp. k.

Polska

papierniczy

"Malow" Sp. z o.o.

Polska

metalowy

"BISON-CHUCKS" S.A. 

Polska

metalowy

"Aquael" Sp. z o.o.

Polska

mechanika precyzyjna, akwarystyka

SAMASZ Sp. z o.o.

Polska

maszynowy


Zarząd Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. wydał 267 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz 14 decyzji o wsparciu nowej inwestycji.


Efekty funkcjonowania Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej:

 • 4 mld 102 mln zł
  całkowita wartość inwestycji
 • 130
  liczba przedsiębiorstw
 • 11 240
  zatrudnionych osób
 • 267 wydanych zezwoleń
  oraz
  14 decyzji o wsparciu


Przedsiębiorcy w SSSE


Spółka zarządzająca Strefą


Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
ul. Noniewicza 49
16-400 Suwałki
Tel./Fax: +48 87 565 22 17 /  +48 87 565 24 49
e-mail: ssse@ssse.com.pl
www.ssse.com.pl


(Ostatnia aktualizacja danych: październik 2019)

Zobacz też:

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij