Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Inwestuj w Polsce

Suwałki SSESpecjalna Strefa Ekonomiczna  Suwałki


Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna


Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna położona jest w północno-wschodniej Polsce.

Swoim zasięgiem obejmuje wszystkie powiaty województwa podlaskiego, 2 powiaty województwa warmińsko-mazurskiego: ełcki i gołdapski oraz 4 powiaty województwa mazowieckiego: łosicki, ostrowski, sokołowski i węgrowski.

Doskonała lokalizacja - bezpośrednie sąsiedztwo wschodniej granicy Unii Europejskiej, bliskość rynków Rosji, Litwy i Białorusi - stanowi znaczący atut Strefy.

Obszar Strefy przecina wiele szlaków tranzytowych, z których najważniejsze to: Berlin - Warszawa - Grodno - Sankt Petersburg (A2-S8-S61-A6-A13); trasa europejska północ-południe, łącząca Europę Środkową z Finlandią - na odcinku od Helsinek do Warszawy nazywana Via Baltica oraz część europejskiej międzynarodowej trasy Via Carpathia łączącej Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji, stanowiąc tym samym szlak transportowy prowadzący wzdłuż granicy wschodniej UE, z Europy Środkowej do Azji, krzyżujący się z korytarzami prowadzącymi z Europy Zachodniej do Rosji i łączący się przez porty Morza Czarnego ze szlakiem TRACECA (Europa - Kaukaz - Azja).

Strefa dysponuje szerokim wyborem działek inwestycyjnych o zróżnicowanej wielkości oraz zapewnia doradztwo w zakresie pomocy publicznej.

Proponowane tereny inwestycyjne, usytuowane w nowoczesnych dzielnicach przemysłowych miast i gmin północno-wschodniej Polski, w dużym stopniu wyposażone w niezbędną infrastrukturę techniczną, przygotowane są do realizacji projektów inwestycyjnych przedsiębiorców prowadzących działalność produkcyjną lub usługową. Ofertę Strefy wzbogacają laboratoria Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku, objęte preferencjami SSSE oraz wykształcona i wykwalifikowana kadra pracownicza.Przedsiębiorca, inwestujący na obszarze zarządzanym przez SSSE S.A., może skorzystać z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego po uzyskaniu decyzji o wsparciu. Jest to najwyższa dostępna w Polsce pomoc publiczna jaką może uzyskać przedsiębiorca realizujący inwestycje w strefie ekonomicznej - kwota niezapłaconego podatku może wynieść nawet 70% wartości inwestycji.

Maksymalna intensywność (wysokość) regionalnej pomocy inwestycyjnej na obszarze zarządzanym przez Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. wynosi:


Status Przedsiębiorstwa

Powiaty województwa podlaskiego oraz powiaty: ełcki i gołdapski

Powiaty: łosicki, ostrowski, sokołowski i węgrowski

Forma pomocy publicznej

DUŻE

50 %

35 %

ZWOLNIENIE
Z PODATKU DOCHODOWEGO
CIT lub PIT

ŚREDNIE

60 %

45 %

MAŁE

70 %

55 %


Okres korzystania ze zwolnienia podatkowego jest zróżnicowany, zależny od powiatów, na którym realizowany jest projekt inwestycyjny i wynosi od 12 do 15 lat.

Szczegółowe informacje dotyczące pomocy publicznej i decyzji o wsparciu nowych inwestycji znajdują się na stronie: https://www.ssse.com.pl/decyzja-o-wsparciu.html

SSSE S.A. to prawie 130 przedsiębiorców z kapitałem polskim i zagranicznym.
Wśród przedsiębiorców z polskim kapitałem są m.in. Fabryki Mebli „FORTE” S.A. (Tanne Sp. z o.o. i Dystri-Forte Sp. z o.o) , Porta KMI Poland S. A., IMPRESS DECOR POLSKA Sp. z o.o., RECMAN Sp. z o.o., MALOW Sp. z o.o., AQUAEL Sp. z o.o., MASTERPRESS S.A., CEZAR PP D.B. Niewiński, PADMA Sp. z o.o. sp. k., SERWISTAL Sp. z o.o, IGLOTEX S.A., SAMASZ Sp. z o.o, czy PRAWDA Sp. z o.o.

Kapitał zagraniczny reprezentują takie firmy jak m.in. ROCKWOOL POLSKA Sp. z o.o., PFLEIDERER MDF GRAJEWO Sp. z o.o. Rosti Poland Sp. z o.o., Nibe-Biawar Sp. z o.o. ROBUR POLSKA Sp. z o.o., czy Bravilor Bonamat Sp. z o. o.., POLSER Sp z o.o.

Dzięki strefowym terenom inwestycyjnym powstały centra przemysłowe, gdzie funkcjonują rozwinięte i zaawansowane technologicznie zakłady produkcyjne, wykorzystujące innowacyjne rozwiązania.

Przedsiębiorcy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej prowadzą działalność gospodarczą w branżach: metalowej, drzewnej, tworzyw sztucznych, elektronicznej, mechaniki precyzyjnej, akwarystycznej, elektromaszynowej, materiałów budowlanych, spożywczej, odzieżowej i poligraficznej.Szczegółowe informacje:
https://www.ssse.com.pl/o-ssse/nasi-inwestorzy.html

Zarząd Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. wydał 267 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz 31 decyzji o wsparciu nowej inwestycji.


Efekty funkcjonowania Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej:

 • 156
  FIRM
 • 13000
  ZATRUDNIONYCH
 • 4.5 MLD PLN
  NAKŁADÓW INWESTYCYJNYCH
 • 31 DECYZJI O WSPARCIU

  267 ZEZWOLEŃ


Przedsiębiorcy w SSSE


Spółka zarządzająca Strefą

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
ul. Noniewicza 49
16-400 Suwałki
Tel./Fax: +48 87 565 22 17 /  +48 87 565 24 49
e-mail: ssse@ssse.com.pl
www.ssse.com.pl

Biuro w Ełku
Wydział Obsługi Inwestora

ul. A. Mickiewicza 15
19-300 Ełk
tel.(+48 87) 610 62 72
fax (+48 87) 610 33 53
e-mail: elk@ssse.com.pl 
e-mail: goldap@ssse.com.pl

Biuro w Suwałkach
Wydział Obsługi Inwestora

ul. T. Noniewicza 49
16-400 Suwałki
tel./fax (+48 87) 565 22 17
tel./fax (+48 87) 565 24 49
e-mail: suwalki@ssse.com.pl

(Ostatnia aktualizacja danych: sierpień 2020)


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij