Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Inwestuj w Polsce

Warmia-Mazury SSESpecjalna Strefa Ekonomiczna  Warmińsko-MazurskaInformacje ogólne

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. powstała 19.02.1997 r. Utworzona została jako spółka zarządzająca jedną z sześciu wówczas funkcjonujących w kraju specjalnych stref ekonomicznych - Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Aktualnie, Warmińsko Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (W-M SSE SA) pełni także funkcję zarządzającego obszarem wspierania nowych inwestycji o łącznej powierzchni ok. 33 525,5 km² (3 352 570 ha).

Na podstawie Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji, teren zarządzany przez W-M SSE SA obejmuje dwa podobszary:

 • podobszar warmińsko-mazurski: prawie cały teren województwa warmińsko-mazurskiego (19 z 21 powiatów i miast na prawie powiatu);
 • podobszar mazowiecki: północna część terenu województwa mazowieckiego (11 z 42 powiatów i miast na prawie powiatu) - cały podregion ciechanowski, 5 z 6 powiatów podregionu ostrołęckiego oraz 1 z 6 powiatów podregionu warszawskiego wschodniego.

Obszar zlokalizowany jest w północno-wschodniej części Polski, nad Zalewem Wiślanym, w bezpośrednim sąsiedztwie wschodniej granicy Unii Europejskiej (od północy graniczy z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim).


Mapa lokalizacji terenów W-M SSE


Szczegółowe informacje dotyczące obszaru znajdują się na naszej stronie internetowej.


Wyniki strefy:

 • Wartość inwestycji 6,1 mld PLN
 • Liczba inwestorów 129
 • Liczba wydanych zezwoleń i decyzji 282


  Korzyści dla przedsiębiorców

  Podstawową korzyścią wynikającą z inwestowania na obszarze zarządzanym przez Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. jest pomoc publiczna w postaci zwolnienia z podatku dochodowego. Jest to najwyższa w skali kraju pomoc publiczna udzielana przedsiębiorcom - kwota niezapłaconego podatku może wynieść nawet 70% wartości wydatków kwalifikowanych.

  Maksymalna intensywność (wysokość) regionalnej pomocy inwestycyjnej na obszarze zarządzanym przez Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. wynosi:

  • 50% wydatków kwalifikowanych - na obszarze zarządzanym przez W-M SSE S.A. położonym na terenie województwa warmińsko-mazurskiego;
  • 35% wydatków kwalifikowanych - na obszarze zarządzanym przez W-M SSE S.A. położonym na terenie województwa mazowieckiego.

  Dla średnich przedsiębiorców przepisy podwyższają maksymalną wysokość pomocy o 10% a dla małych i mikro o 20%.

   

   

  Od 5 września 2018 r. przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego na terenie całej Polski (m.in. na terenach będących własnością firm), a nie jak do tej pory na obszarach objętych granicami specjalnych stref ekonomicznych. Uzyskanie ulgi podatkowej jest możliwe pod warunkiem poniesienia kosztów kwalifikowanych na realizację inwestycji w określonej wysokości. Wysokość pomocy publicznej (ulgi podatkowej) jest uzależniona od wielkości firmy oraz od stopy bezrobocia w danym powiecie.

  Nowy system wspierania inwestycji stwarza niespotykane dotąd możliwości rozwoju przedsiębiorstw. Procedura ubiegania się o wsparcie została znacznie uproszczona, dzięki czemu firma może uzyskać zgodę na realizację inwestycji w ciągu jednego miesiąca. Inwestowanie w oparciu o nowe zasady stało się prostsze i bardziej dostępnie, zwłaszcza dla mikro i średnich przedsiębiorstw, a ocena planowanego przedsięwzięcia oparta jest o jasne kryteria. Zwolnienie podatkowe udzielane jest na czas określony od 12 do 15 lat w zależności od lokalizacji. Skorzystanie z pomocy jest możliwe po uzyskaniu decyzji o wsparciu.

  Szczegółowe informacje dotyczące korzyści dla przedsiębiorców znajdują się na naszej stronie internetowej.

   


   

  Szczegółowe informacje dotyczące procedury uzyskania decyzji o wsparciu nowych inwestycji znajdują się na naszej stronie internetowej.

  Wszystkie dokumenty niezbędne w trakcie ubiegania się o decyzję o wsparciu nowych inwestycji znajdują się na naszej stronie internetowej.


  Przykładowi inwestorzy:

  Kontakt:

  Spółka zarządzająca Strefą:

  Warmińsko-Mazurska
  Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

  10-061 Olsztyn, ul. Barczewskiego 1,
  Tel.: (+48 89) 535 02 41
  Fax.: (+48 89) 535 90 02 
  E-mail: wmsse@wmsse.com.pl,
  www.wmsse.com.pl

  Krzysztof Gąsior
  Dyrektor Departamentu Infrastruktury Strefy
  tel.: +48 603 406 076
  e-mail: krzysztof.gasior@wmsse.eu

  Bronisław Anfolecki

  Z-ca Dyrektora Departamentu Infrastruktury Strefy
  tel.: +48 607 406 042
  e-mail: bronislaw.anfolecki@wmsse.eu

  Marcin Kemski
  Departament Infrastruktury Strefy
  tel.: +48 603 196 707
  e-mail: marcin.kemski@wmsse.eu

  (Ostatnia aktualizacja danych: sierpień 2020)


  Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

  ul. Krucza 50

  00-025 Warszawa


  Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

  Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
  Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
  Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij