Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Inwestycje

Kielecki Park Technologiczny


Nazwa: KIELECKI PARK TECHNOLOGICZNY

Typ Parku: TECHNOLOGICZNY

Podmiot zarządzający: KIELECKI PARK TECHNOLOGICZNYLokalizacja: Kielecki Park Technologiczny zlokalizowany jest przy ul. Olszewskiego, w północnej, przemysłowej części Kielc. Najważniejsze instytucje samorządowe (Urząd Miasta, Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski) oraz główne ośrodki akademickie (UJK, Politechnika Świętokrzyska) znajdują się nie dalej niż 4 km od parku. KPT ma bardzo dobre połączenia komunikacyjne z trasami wylotowymi i drogami ekspresowymi w kierunku Łodzi, Krakowa, Warszawy oraz Lublina. Taka lokalizacja pozwala na szybki i łatwy dostęp do każdego miejsca w Polsce, w szczególności do największych aglomeracji miejskich.


Profil sektorowy

typ Parku - technologiczny (IT, energia odnawialna, design)

etap rozwoju - rozwinięty

status SSE - posiada tereny w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Starachowicach S.A. podstrefa Kielce


Kielecki Park Technologiczny jest biznesową wizytówką Kielc, jednym z największych przedsięwzięć gospodarczych realizowanych przez Miasto. To miejsce nastawione na innowacyjność i kreatywność, otwarte na współpracę z przedsiębiorcami zarówno z Polski jak i z zagranicy. Firmom, które prowadzą tu działalność, oferowany jest szeroki wachlarz „szytych na miarę” usług biznesowych i rozwojowych, a także pomoc w poszukiwaniu partnerów biznesowych. Dodatkowo oferowane są preferencyjne warunki wynajmu. Instytucja przy wsparciu środków Unii Europejskiej realizuje również projekty o krajowym i międzynarodowym zasięgu, dotyczące m.in. digitalizacji przedsiębiorstw, bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, dualnego systemu kształcenia, czy CSR.

W skład Kieleckiego Parku Technologicznego wchodzą Zespół Inkubatorów Technologicznych, Centrum Technologiczne oraz Centra Kompetencji. ZIT to profesjonalnie wyposażona i atrakcyjnie zlokalizowana infrastruktura, w postaci budynków Orange Inc. oraz Skye Inc. To miejsce, w którym młode firmy czy start-upy mogą uzyskać fachowe wsparcie w realizacji nowatorskich pomysłów w pełnym procesie inkubacji od pomysłu do rynkowego startu. To usługi doradcze w zakresie weryfikacji pomysłu na biznes, doboru modelu biznesowego, źródła finansowania, ale także wsparcie w postaci wynajmu powierzchni na preferencyjnych warunkach.


Inkubatory ORANGE Inc. i SKYE Inc.


Częścią ZIT jest Centrum Konferencyjne, na które składają się cztery profesjonalne sale szkoleniowe, biuro coworkingowe oraz pokoje biznesowe. Do dyspozycji klientów są również dwa bufety, a także strefa relaksu, a w niej golfroom, pokój z piłkarzykami stołowymi, stół to ping ponga, a na zewnątrz Energetyczny Ogród Doświadczeń. Współpracownicy Parku mają bezpłatny dostęp do Wi-Fi. Funkcjonalność pomieszczeń daje swobodę w sprawnej organizacji konferencji, szkoleń, spotkań biznesowych, a także audycji radiowych, sesji fotograficznych czy filmów promocyjnych.


Centrum Technologiczne - sala BusinessHub


Centrum Technologiczne, to przestrzeń dla nowych i już funkcjonujących przedsiębiorstw, opierających rozwój na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych. Składa się z 4 hal produkcyjnych, budynku laboratoryjno-produkcyjnego i terenów inwestycyjnych.


Centrum Technologiczne (od lewej) SINGAPUR, RECIFE, YUYAO, OULU i ROMA. Na pierwszym planie Energetyczny Ogród Doświadczeń


Dzięki aktywnym działaniom Kieleckiego Parku Technologicznego Miasto Kielce dysponuje doskonale przygotowanymi terenami inwestycyjnymi o powierzchni 15 hektarów. Wszystkie zostały uzbrojone w niezbędne media oraz infrastrukturę w postaci dróg wewnętrznych. Nieruchomości te tworzą spójny kompleks z dogodną komunikacją i strefą relaksu. Sąsiadują ze sobą i znajdują się w bliskiej odległości od obiektów KPT, dlatego firmy, które lokują tam swoje zakłady mogą liczyć na oferowane na co dzień przez Park usługi. Tereny te znajdują się w północnej części Kielc, przy ulicy Olszewskiego, która skomunikowana jest z jedną z głównych dróg miasta - ul. Łódzką. Dodatkowym atutem tej lokalizacji jest doskonałe połączenie z drogami krajowymi w kierunku Warszawy, Krakowa, Łodzi, czy Lublina. Działki są sukcesywnie sprzedawane inwestorom. Już dzisiaj swoje siedziby mają lub są w trakcie realizacji inwestycji firmy Marbach, Tegeno, ProHACCP, EkoEnergia Polska, CreoConcept/4D Office, Podopharm, AirFresh, Utech Technics. Wszystko to, obiekty KPT, usługi oraz tereny inwestycyjne wspierają Miasto Kielce w przekształceniu tej część miasta w nowoczesną dzielnicę biznesową.


Tereny inwestycyjne


Ważną część KPT stanowią Centra Badawczo-Rozwojowe. Centrum Kompetencji ICT to miejsce gdzie organizowane są szkolenia w ramach Akademii CISCO, skierowane do specjalistów IT, studentów kierunków technicznych i wszystkich osób zainteresowane sieciami i bezpieczeństwem sieciowym. Łącznie laboratoria mogą szkolić jednocześnie 45 osób.


Centrum ICT


W Centrum Druku 3D tworzone są prototypy oraz produkowane krótkie serie artykułów. Dodatkowo Centrum zajmuje się obróbką wydrukowanych modeli. Pełni kilka kompatybilnych funkcji: można tu zaprojektować produkt, wykonać jego prototyp oraz zapoznać się z potencjałem sprzedażowym. Obecnie operatorem CD3D jest firma Cabiomede.


Centrum Druku 3D


Biblioteka Materiałowa Kieleckiego Parku Technologicznego to biblioteka wyposażona w ponad 1200 próbek materiałów podzielonych na kategorie: Polimery, Naturalne, Metale, Procesy, Szkło, Ceramika, Materiały na bazie cementu, Materiały na bazie węgla. Daje to możliwość bezpośredniego zapoznania się z produktem, m.in. jego teksturą, grubością, plastycznością. Poza tym, w pomieszczeniu znajdują się dwa stanowiska komputerowe z podłączeniem do sieci, co daje możliwość osobom posiadającym profil na platformie Material ConneXion® zalogowania się do bazy online zawierającej ponad 7500 szczegółowych opisów materiałów użytkowych wraz z danymi producenta, szczegółowymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi oraz zdjęciami.


Biblioteka materiałowa


Centrum CNC to miejsce dedykowane przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w obszarze produkcji precyzyjnych elementów mechanicznych maszyn i urządzeń, nastawione na współpracę z podmiotami z sektora prywatnego oraz instytucjami naukowymi w celu promowania lokalnych technologii oraz pobudzenia działalności innowacyjnej. Operatorem jest firma Utech Technics.


Centrum CNC


Centrum Fashion Design to kilkaset metrów kwadratowych pracowni, w tym między innymi: prototypownia, studio graficzne, fotograficzne, showroom. Można tutaj zaprojektować produkt, wykonać jego prototyp oraz zapoznać się z potencjałem sprzedażowym. Oferta Centrum Fashion Design skierowana jest do uczniów, studentów i absolwentów kierunków związanych z wzornictwem i projektowaniem oraz do pasjonatów mody. Tutaj mogą zdobywać i doskonalić wiedzę podczas kursów, warsztatów i szkoleń.


Centrum Fashion Design


Przestrzeń na drugim piętrze jednego z inkubatorów technologicznych wypełnia Energetyczne Centrum Nauki. To miejsce, w którym nauka przeplata się z zabawą. Zwiedzający dowiadują się, czym jest energia, jak jest wykorzystywana, poznają jej odnawialne i nieodnawialne źródła. W przestrzeni Centrum znajduje się wystawa podzielona jest na trzy strefy: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”. Wszystkie tworzą spójną opowieść o energii. Znajduje się tutaj 28 interaktywnych stanowisk do samodzielnego eksperymentowania. Wyjątkowym eksponatem jest potężny, ważący pół tony kołowrót. W specjalnej, naziemnej kapsule ulokowane zostało laboratorium „Generator mocy”, które jest połączeniem pracowni chemicznej, fizycznej i biologicznej, w której pod okiem specjalistów przeprowadzane są eksperymenty naukowe. W tym miejscu odbywają się lekcje, warsztaty, a także urodziny Małego Naukowca. W ECN znajduje się też Kino 3D, gdzie prezentowane są wyjątkowe filmy, organizowane spotkania i wykłady, kameralne konferencje oraz pokazy.

Częścią ECN jest Energetyczny Ogród Doświadczeń, w którym znajdują się: siłownia dla spragnionych ćwiczeń i wyzwań ruchowych, zjeżdżalnie wykorzystujące różnice poziomów terenu oraz karuzela. Do dyspozycji gości są także m.in. równoważnia, trampolina oraz litery do wspinania się. Podwyższona scena umożliwia organizację imprez tematycznych. Chętni mogą również skorzystać ze strefy relaksu - altany z grillem.


Energetyczne Centrum Nauki


Dzięki unijnemu dofinansowaniu w miejscu, gdzie mieści się Kielecki Park Technologiczny, tj. przy ulicy Olszewskiego, miastu udało się przekształcić poprzemysłową, niegdyś zaniedbaną przestrzeń w nowoczesną dzielnicę biznesową, która nadal się rozwija. W trakcie realizacji oraz w planach są kolejne inwestycje lokalowe i drogowe, które zapewnią dalszy rozwój tej części Kielc.

Aktualnie w KPT działa 166 firm z czego 96 korzysta z infrastruktury lokalowej, a 70 funkcjonuje w ramach tzw. Inkubatora Wirtualnego. Największą grupę stanowią firmy z branży IT/ICT (Transition Technologies PSC, Uti.pl, Sourceful), designu (CreoConcept), energii odnawialnych (EkoEnergia Polska), recyclingu (Vive Textile Recycling).


Dane kontaktowe:

Kielecki Park Technologiczny
ul. Olszewskiego 6, 25-663 Kielce
e-mail: biuro@technopark.kielce.pl
tel.: +48 41 278 72 00, fax: +48 41 278 72 01
www: www.technopark.kielce.pl


(Ostatnia aktualizacja: luty 2020)


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij