W Gminie Czarna Bia³ostocka w ramach „Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 Priorytet I: Nowoczesna gospodarka, Dzia³anie I.3. Wspieranie innowacji” budowany jest Podlaski Park Przemys³owy (PPP).
I. Podlaski Park Przemys³owy w Czarnej Bia³ostockiej
Podlaski Park Przemys³owy (PPP) po³o¿ony jest w ¶rodkowo wschodniej czê¶ci województwa podlaskiego w Gminie Czarna Bia³ostocka, 22 kilometry od Bia³egostoku i 35 km do przej¶cia granicznego z Bia³orusi±. Zarz±dzaj±cym Podlaskim Parkiem Przemys³owym s± w³adze Gminy Czarna Bia³ostocka.
Przez teren Gminy Czarna Bia³ostocka przebiegaj± wa¿ne szlaki komunikacyjne:
Rysunek 1: Gmina Czarna Bia³ostocka - sieæ po³±czeñ drogowych i kolejowych
II. Profil sektorowy
Gmina Czarna Bia³ostocka jest gmin± miejsko - wiejsk±, przewa¿aj± ma³e gospodarstwa rolne o powierzchni upraw do 5 ha., dominuje uprawa zbó¿ i ziemniaków. W ogólnej powierzchni u¿ytków rolnych, które zajmuj± 3 866 ha (18,7% powierzchni gminy) grunty orne stanowi± 60,5% (2338 ha), a u¿ytki zielone 39,5% (1 528 ha). Grunty klasy V i VI stanowi± 78,5% w strukturze gruntów ornych i 63,2% w strukturze u¿ytków zielonych.
Gmina Czarna Bia³ostocka to subregion rolniczy, z dynamicznie rozwijaj±cym siê sektorem spo¿ywczym, a w szczególno¶ci przetwórstwem mleka, miêsa, drobiu oraz zbó¿, a tak¿e z sektorami: lekkim, drzewnym, budowlanym i maszynowym. Sektory strategiczne to przede wszystkim: przemys³ spo¿ywczy, przemys³ maszynowy, przemys³ drzewny i meblarski oraz sektor turystyczny.
Poza sektorem le¶nym, rolniczym i publicznym wiêkszo¶æ przedsiêbiorstw stanowi± ma³e i ¶rednie firmy ¶wiadcz±ce us³ugi dla rynku lokalnego i regionalnego. Podobnie jak w ca³ej Polsce, równie¿ w mie¶cie i gminie Czarna Bia³ostocka sektor prywatny dominuje nad sektorem publicznym.
Bogate i ró¿norodne lasy, malowniczo po³o¿ony sztuczny zbiornik wodny oraz liczne szlaki turystyczne decyduj± równie¿ o wysokiej atrakcyjno¶ci turystycznej gminy i subregionu.
III. Lokalizacja Podlaskiego Parku Przemys³owego
Podlaski Park Przemys³owy powstaje w miejscu zlikwidowanej Bia³ostockiej Fabryki Maszyn Rolniczych BIAFAMAR. Bêdzie to w pe³ni uzbrojony teren przemys³owy stanowi±cy wydzielony obszar o ³±cznej powierzchni 5,883 ha, po³o¿ony w ¶rodku lasów Puszczy Knyszyñskiej. Wybór lokalizacji Podlaskiego Parku Przemys³owego by³ podyktowany dostêpno¶ci± terenu pod inwestycje, jego korzystnym po³o¿eniem oraz wieloletnimi tradycjami przemys³owymi.
Nieruchomo¶æ PPP wpisana jest do rejestru gruntów pod numerami 1578/51, 1578/56, 1578/57, 1578/77, 1578/78, 1578/79, 1578/97 i posiada urz±dzon± Ksiêgê Wieczyst± (KW nr 120740) prowadzon± przez S±d Rejonowy IX Wydzia³ Ksi±g Wieczystych. Teren inwestycyjny jest w u¿ytkowaniu wieczystym Gminy Czarna Bia³ostocka.
Rysunek 2: Mapa Gminy Czarna Bia³ostocka
IV. Oferta Podlaskiego Parku Przemys³owego
Efektem realizacji projektu „Budowa i uruchomienie Podlaskiego Parku Przemys³owego” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej bêdzie utworzenie terenu inwestycyjnego dla du¿ych i ¶rednich inwestorów. W ramach projektu budowane s± nowoczesne magistrale uzbrojenia: elektroenergetycznego, gospodarki wodno-¶ciekowej oraz uk³adu komunikacji drogowej. W³adze Gminy opracowa³y równie¿ warianty ulokowania na terenie Podlaskiego Parku Przemys³owego „¶redniej wielko¶ci” b±d¼ „ma³ych” zak³adów produkcyjnych.
Nowoczesna infrastruktura techniczna dostosowana bêdzie do potrzeb potencjalnych inwestorów w uk³adzie zaprezentowanym na poni¿szych rysunkach. Uk³ad ten jest uwzglêdniony w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.
![]() Rysunek 3: Opcja rozmieszczenia zak³adów produkcyjnych „¶redniej wielko¶ci |
![]() Rysunek 4: Opcja rozmieszczenia „ma³ych” zak³adów produkcyjnych na terenie PPP |
W obecnie obowi±zuj±cym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny PPP oznaczone jako 2.1 PU i 2.2 PU przeznaczone s± pod zabudowê produkcyjno-us³ugow±. Funkcj± podstawow± tego obszaru bêdzie tworzenie na nim obiektów produkcyjnych, magazynowych, s³u¿±cych rozwojowi wspó³pracy nauki z biznesem oraz obiektów us³ugowych zwi±zanych z funkcj± przemys³ow±. Jako funkcjê uzupe³niaj±c± przewiduje siê budowê obiektów administracyjnych i socjalnych, dróg wewnêtrznych, placów, sk³adowisk, urz±dzeñ do roz³adunku i przemieszczania, obiektów i urz±dzeñ infrastruktury technicznej.
Obszar Podlaskiego Parku Przemys³owego otoczony jest ze wszystkich stron lasem. W bezpo¶rednim s±siedztwie PPP znajduj± siê obiekty przemys³owo-sk³adowe. Teren inwestycyjny p³aski, charakteryzuj±cy siê dobrymi warunkami geotechnicznymi.
Dojazd do Podlaskiego Parku Przemys³owego mo¿liwy z drogi krajowej nr 19 obwodnic± ³±cz±c± miasto Czarna Bia³ostocka z terenami przemys³owymi (oko³o 3 km), transport kolejowy ze stacji PKP Czarna Bia³ostocka, oddalonej o oko³o 3 km od terenu PPP.
![]() Rysunek 6: Drogi dojazdowe do terenu PPP |
V. Atrakcyjno¶æ inwestycyjna regionu
Praca w Polsce jest cztery razy tañsza ni¿ w Dani, Szwecji czy Luksemburgu. W regionie podlaskim przeciêtne miesiêczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiêbiorstw w pa¼dzierniku 2010 roku, wynios³o 2920,80 z³, czyli 85% ¶redniego wynagrodzenia w Polsce. Niskie koszty pracy i ich wysoka wydajno¶æ s± jednym z najwa¿niejszych atutów regionu i Gminy Czarna Bia³ostocka.
Strategiczne po³o¿enie Gminy Czarnej Bia³ostockiej w pobli¿u miasta wojewódzkiego, umo¿liwia w³±czenie firm wybieraj±cych lokalizacje w Podlaskim Parku Przemys³owym do grona regionalnych dostawców towarów i us³ug oraz kooperantów.
Analizuj±c regionalny rynek potencjalnych kooperantów i dostawców warto zwróciæ uwagê na firmy, które znalaz³y siê w czo³ówce presti¿owych ogólnopolskich rankingów.
Poni¿ej prezentujemy podlaskich laureatów ogólnopolskiej edycji konkursu Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju 2010:
Na uwagê zas³uguj± równie¿ grupy kapita³owe („MISPOL”, „Makarony Polskie”, „Bia³ostockie Zak³ady Miêsne S.A.”) oraz laureaci konkursu „Diamenty Forbsa 2010” (UNIBEP S.A. Bielsk Podlaski, Okrêgowa Spó³dzielnia Mleczarska w Pi±tnicy, Spó³dzielnia Mleczarska Mlekovita w Wysokiem Mazowieckim). Sukcesy wymienionych firm potwierdzaj± opiniê o dobrych warunkach do rozwijania przedsiêbiorczo¶ci w regionie podlaskim i Gminie Czarna Bia³ostocka.
VI. Sektory wysokiej szansy dla Podlaskiego Parku Przemys³owego i Gminy Czarna Bia³ostocka
Najwiêksze szanse rozwoju na terenie Gminy Czarna Bia³ostocka maj± nastêpuj±ce sektory:
Przemys³ metalowy i maszynowy
Przemys³ metalowy i maszynowy jest powi±zany z dynamicznie rozwijaj±cym siê w Polsce budownictwem, przemys³em elektrotechnicznym, spo¿ywczym i motoryzacyjnym oraz produkcj± maszyn i narzêdzi rolniczych. Na terenie gminy Czarna Bia³ostocka istniej± wieloletnie tradycje przemys³u metalowego i maszynowego, dzia³a kilka nowoczesnych firm w tym sektorze.
Energetyka (produkcja ekologicznych paliw - pellet produkowanych ze s³omy i odpadów drewna)
Oferta inwestycyjna PPP skierowana jest równie¿ do inwestorów zwi±zanych z bran¿± energetyczn± wykorzystuj±c± ekologiczne ¼ród³a energii. Bior±c pod uwagê rolniczy charakter regionu, zw³aszcza wysoki area³ uprawy zbó¿ oraz wysok± poda¿ odpadów drewna, warto rozwa¿yæ koncepcjê budowy na terenie PPP zak³adu produkuj±cego pellet. Produkcja pelletu sk³adaj±cego siê z kilku rodzajów surowca wyj¶ciowego, np. s³omy, trocin i makulatury, wsparta innowacyjn± technologi±, spe³nia kryteria projektu kwalifikuj±cego siê do otrzymania dofinansowana z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (Dzia³anie 4.4. Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym).
Produkcja pelletu ze s³omy i odpadów drewna jest prostym sposobem pozyskiwania paliwa ekologicznego, którego odbiorcami mog± byæ nie tylko gospodarstwa indywidualne, lecz przede wszystkim pobliskie elektrownie i elektrociep³ownie.
VII. Podsumowanie
W Polsce istnieje prawie pó³ tysi±ca wy¿szych szkó³ i uczelni, pracuje w nich ponad sto tysiêcy naukowców, z czego po³owa z tytu³em doktora. Polska to dwa miliony studentów, w wy¿szych uczelniach uczy siê prawie po³owa populacji pomiêdzy 19 a 24 rokiem ¿ycia, a wska¼niki te wci±¿ rosn±. W¶ród koñcz±cych studia, wielu stanowi± tak bardzo poszukiwani przez pracodawców absolwenci szkó³ technicznych. Daje to szerokie pole manewru inwestorom szukaj±cym znakomicie przygotowanych specjalistów z ró¿nych dziedzin - od specjalistów zarz±dzania i informatyków, po biochemików.
Podlaski Park Przemys³owy budowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej to atrakcyjne i bardzo dobrze przygotowane tereny inwestycyjne, których doskona³e po³o¿enie zapewnia przedsiêbiorcom rynki zbytu oraz mo¿liwo¶ci kooperacyjne. Profesjonalne zarz±dzanie PPP przez lokalne w³adze gwarantuje doskona³± obs³ugê najbardziej wymagaj±cego inwestora. Przedsiêbiorcy mog± równie¿ liczyæ na pomoc w kontaktach z urzêdami, doradztwo na etapie aplikowania o wsparcie z funduszy UE oraz atrakcyjne zachêty inwestycyjne w postaci zwolnieñ z podatku od nieruchomo¶ci. Kolejnym potencjalnym obszarem wsparcia dla inwestorów w Podlaskim Parku Przemys³owym jest program pomocowy UE przeznaczony dla przedsiêbiorców innowacyjnych lub prowadz±cych dzia³alno¶æ badawczo-rozwojow±. Ofertê terenów inwestycyjnych PPP w Czarnej Bia³ostockiej znakomicie uzupe³niaj± potencjalni pracobiorcy dysponuj±cy wysokimi kwalifikacjami zawodowymi.
KONTAKT:
Podlaski Park Przemys³owy
Urz±d Miejski w Czarnej Bia³ostockiej
ul. Traugutta 2
16-020 Czarna Bia³ostocka
Tel.: +48 85 713-13-40,
Fax +48 85 713-13-49
ppp@czarnabialostocka.pl