Infolinia: 800 800 120
Dlaczego Polska

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny

 

 

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny to jeden z największych parków przemysłowo-technologicznych w Polsce. Zlokalizowany jest w centralnej części kraju - województwie kujawsko - pomorskim - i obejmuje tereny inwestycyjne o powierzchni 286 hektarów. Obszar ten jest uzbrojony w nowoczesną infrastrukturę techniczną i drogową oraz dogodnie skomunikowany. Został objęty w całości miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i częściowo Strefą Ekonomiczną. Dzięki temu to dogodne miejsce pod inwestycje przemysłowe.

Spółka Bydgoski Park Przemysłowy, której głównym celem jest pobudzanie przedsiębiorczości i kreowanie nowych miejsc pracy poprzez tworzenie korzystnych warunków inwestowania dla firm, została wpisana do rejestru 21 grudnia 2004 r.  Z dniem 24 stycznia 2011 r. zmieniła ona nazwę na Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o. Jej większościowym udziałowcem jest Miasto Bydgoszcz, posiadające prawie 95 procent udziałów.

 

 

PROJEKTY INWESTYCYJNE I ROZWÓJ

Od czasu utworzenia BPPT podejmuje aktywne działania rozwojowe, wykorzystując do tego celu zarówno środki własne jak i fundusze unijne. W ramach zrealizowanych projektów zmodernizowano m.in. infrastrukturę techniczną i drogową BPPT oraz wybudowano dwie hale wraz z łącznikiem administracyjno-socjalnym, wybudowano biurowiec IDEA Przestrzeń Biznesu i Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze.

BPPT jest instytucją otoczenia biznesu, której celami funkcjonowania są m.in.: efektywne zagospodarowanie majątku oraz świadczenie usług pomocniczych, rozwój infrastruktury aktywizującej lokalną i regionalną przedsiębiorczość, odnowienie rynku pracy, tworzenie trwałych miejsc pracy, wspomaganie rozwoju innowacyjnej działalności sektora MŚP.  W związku z tym planowane jest stworzenie infrastruktury ze strefami o charakterze centr demonstracyjnych, fab labs lub living labs. W których małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły demonstrować swoje produkty oraz testować i wdrażać innowacyjne metody produkcji.

 

OTOCZENIE

Niewątpliwy atut Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego to korzystne usytuowanie, czyniące z niego atrakcyjne miejsce na inwestycyjnej mapie Polski.

Cały obszar BPPT znajduje się w granicach Bydgoszczy - stolicy województwa kujawsko-pomorskiego i ósmego co do wielkości miasta w Polsce, liczącego blisko 360 tysięcy mieszkańców.
Niewielka odległość do Torunia, Solca Kujawskiego i Inowrocławia powoduje, że przedsiębiorcy lokujący się na terenie BPPT mogą operować na rynku pracy całej aglomeracji bydgosko-toruńskiej o populacji przekraczającej 850 tys. osób aktywnych zawodowo. Bydgoszcz postrzegana jest  również jako nowoczesny ośrodek gospodarki, kultury i  sportu. Corocznie odbywa się tu wiele imprez kulturalnych, sportowych i targowych odwiedzanych przez kilkaset tysięcy gości. Wsparciem dla przedsiębiorców jest niewątpliwie dobrze rozwinięte otoczenie biznesu.
 
Pobyt w Bydgoszczy dostarcza  również od lat wspaniałych przeżyć melomanom. W Operze Nova, Filharmonii Pomorskiej, Teatrze Polskim, Galerii BWA, muzeach i klubach odbywają się liczne koncerty, spektakle i  festiwale.

 

LOKALIZACJA

Tereny inwestycyjne oferowane przez Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny oddalone są od centrum miasta o niespełna 5 km i leżą w sąsiedztwie głównych tras komunikacyjnych: 3 km od drogi krajowej nr 5 łączącej Gdańsk z Poznaniem; 3 km od drogi krajowej nr 25 łączącej Konin z Koszalinem i 0,8 km od drogi krajowej nr 10 łączącej Warszawę ze Szczecinem, która stanowi jednocześnie obwodnicę miasta. Odległość od międzynarodowego portu lotniczego wynosi 6 km, a od portu żeglugi śródlądowej 6,5 km. Na terenie Parku funkcjonują bocznice kolejowe połączone z międzynarodową linią tranzytu nr 131 (C-E 65/1) - łączącą Śląsk z portami w Gdańsku i Gdyni.

 

KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ

OFERTA PARKU 

BPPT oferuje około 63ha wolnych terenów pod nowe inwestycje. Są to dogodnie skomunikowane działki na sprzedaż lub pod dzierżawę zlokalizowane w południowo-wschodniej części miasta Bydgoszczy. Przygotowując tereny dla Inwestorów, Spółka podejmuje szereg działań obejmujących m.in.: wydzielenie i podział geodezyjny działek, badania hydrogeologiczne gruntów, budowę nowej i rozbudowę już istniejącej infrastruktury.

BPPT oferuje wydzielenie gruntu w zakresie wielkości i kształtu, uwzględniając wymagania Inwestora przy założeniu, że minimalna powierzchnia wyniesie 1 ha. Cały obszar Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Łęgnowo - Park Technologiczny”, w którym oznaczono go jako teren aktywności gospodarczej obejmującej działalność usługowo-produkcyjną, składowanie i magazynowanie. Badania geologiczne wykazały, że odpowiada on standardom w zakresie stanu gleby i wód podziemnych.

 

TERENY BPPT OBJĘTE SPECJALNĄ STREFĄ EKONOMICZNĄ

Pod koniec 2009 roku część obszaru BPPT o powierzchni blisko 46 ha włączono do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Przedsiębiorcom działającym w Specjalnej Strefie Ekonomicznej przysługuje zwolnienie z podatku dochodowego z tytułu:

  • określonych w zezwoleniu wydatków inwestycyjnych,

i/lub

  • określonego w zezwoleniu poziomu zatrudnienia.

Minimalna wysokość wydatków inwestycyjnych to 100 tys. euro, przy zachowaniu warunku prowadzenia działalności gospodarczej  przez okres co najmniej 5 lat (3 lata dla sektora MSP).    

 

FIRMY DZIAŁAJĄCE NA TERENIE BPPT
 
O tym, że w BPPT warto inwestować, przekonują sami przedsiębiorcy, którzy tu ulokowali swoje firmy lub zainwestują w najbliższym czasie. Na koniec 2017 roku działalność gospodarczą lub inwestycję na terenie BPPT prowadziło  ponad 120 firm podmiotów gospodarczych, a pracowało  3644 osób. Planuje się, że w wyniku inwestycji realizowanych w 2018 roku, zostanie utworzonych ponad 300 nowych miejsc pracy. Nakłady inwestycyjne w kolejnych latach liczone są w setkach milionów złotych, a powierzchnia nowo wybudowanych na terenie Parku budynków wzrasta skokowo.

 

 

Przedsiębiorstwa z obszaru Parku reprezentują m.in. branże: wyrobów z tworzyw sztucznych,  wyrobów z metalu, produkcji materiałów budowlanych oraz logistyki.

 

IDEA PRZESTRZEŃ BIZNESU

IDEA Przestrzeń Biznesu- biurowiec składający się z 6 kondygnacji, liczących ponad 4 tys. m² powierzchni biurowych wraz z odpowiednią infrastrukturą użytkową oraz wielostanowiskowym garażem podziemnym i naziemnym. W biurowcu znajdą się  sale konferencyjno-szkoleniowe, lunch bar i lobby recepcyjne.

 

 

BYDGOSKIE CENTRUM TARGOWO-WYSTAWIENNICZE

Kolejną z inwestycji BPPT jest Bydgoskie Centrum Targowo - Wystawiennicze (BCTW). To miejsce organizowania targów, wystaw, koncertów, szkoleń i konferencji. BCTW wyposażone jest w najnowocześniejsze technologie telekomunikacyjne, wystawiennicze i konferencyjne, w tym system kontroli dostępu, nowoczesny system biletowania oraz najnowocześniejsze systemy audiowizualne i nagłośnieniowy. Do dyspozycji najemców i gości obiektu jest hala wystawiennicza (trójdzielna - z pomocą ścian mobilnych), sale konferencyjne i VIP - room.

 

 

 

Informacji dotyczących terenów inwestycyjnych udziela:
Centrum Obsługi Inwestora BPPT
inwestycje@bppt.pl
tel.: +48 52 365 33 13, 

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o.
ul. Bydgoskich Przemysłowców 6
85-862 Bydgoszcz
www.bppt.pl
tel.: +48 52 365 33 10
biuro@bppt.pl

 

 

 

 

 


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij