Nazwa: Bia³ostocki Park Naukowo-Technologiczny
Typ Parku: Park Naukowo-Technologiczny
Podmiot zarz±dzaj±cy: jednostka bud¿etowa Bia³ostocki Park Naukowo-Technologiczny
Dane kontaktowe: ul. ¯urawia 71, 15-540 Bia³ystok, tel./fax 85 733 39 55, tel. +48 534 653 001, e-mail: bpnt@bpnt.bialystok.pl
Typ Parku - Park Naukowo-Technologiczny
Etap Rozwoju - Rozwijaj±cy siê
Status SSE - w s±siedztwie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Podstrefa Bia³ystok.
Lokalizacja: Bia³ostocki Park Naukowo-Technologiczny jest zlokalizowany w po³udniowej czê¶ci miasta w granicach osiedla „Dojlidy”, w bezpo¶rednim s±siedztwie nieruchomo¶ci o funkcji us³ugowej oraz Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Podstrefy Bia³ystok.
W sferze oddzia³ywania Parku i Strefy funkcjonuje równie¿ kompleks akademickiego miasteczka - Kampusu Uniwersytetu w Bia³ymstoku. Taka synergiczna koncentracja powoduje, ¿e w tym obszarze miasta powsta³a dzielnica wiedzy i przemys³u, generuj±ca sferê badawcz± oraz sektor produkcji i us³ug, opartych o innowacyjne rozwi±zania oraz ¶rednie i wysokie technologie.
Profil sektorowy
Zakres bran¿ mo¿e zostaæ poszerzony o inne profile, w ramach zaproponowanych przez potencjalnych lokatorów Parku ciekawych projektów o charakterze innowacyjnym.
Oferta Parku
Bia³ostocki Park Naukowo-Technologiczny jest pierwszym w Polsce Wschodniej certyfikowanym technoparkiem. Certyfikat przyznany przez Stowarzyszenie Organizatorów O¶rodków Innowacji i Przedsiêbiorczo¶ci w Polsce (SOOIPP) potwierdza spe³nianie ¶rodowiskowych standardów jako¶ci dzia³ania dojrza³ych o¶rodków innowacji.
Uprawiamy Innowacje. Naturalnie.
Misja BPN-T
BPN-T aktywnie wspiera rozwój innowacyjnych przedsiêwziêæ i pomaga w pozyskaniu inwestora m.in. poprzez organizacjê wielu projektów jak np. akcelerator „Platformy Startowe - Hub of Talents”. Dziêki dostêpowi do wiedzy, globalnym kontaktom oraz nowoczesnej infrastrukturze, Park stale doskonali swoj± ofertê. We wspó³pracy z partnerami, szkoli i doradza m³odym przedsiêbiorcom.
Oferta Parku obejmuje:
Us³ugi proinnowacyjne
OBIEKTY BPN-T
Budynki Inkubatora Technologicznego i Administracji Parku oraz Centrum Technologicznego zosta³y zlokalizowane na dzia³ce o pow. 3,41 ha. £±czna powierzchnia u¿ytkowa wybudowanych obiektów brutto wynosi ok. 13 000 m2.
![]() Inkubator Technologiczny BPN-T - fot. A. Korolczuk |
Inkubator Technologiczny BPN-T
Jest to g³ówny, wielofunkcyjny obiekt Parku o pow. u¿ytkowej ok. 5 750 m2.
Inkubator jest swoistym parasolem ochronnym dla osób, które dopiero rozpoczynaj± w³asn± dzia³alno¶æ gospodarcz±, a tak¿e dla tych, których firma istnieje na rynku nie d³u¿ej ni¿ 3 lata.
Oferta Inkubatora to nie tylko wynajem powierzchni biurowo-us³ugowej po preferencyjnych cenach, dostêp do nowoczesnej infrastruktury i wsparcie marketingowe start-upów, ale tak¿e profesjonalne doradztwo i szkolenia.
Inkubator (5 kondygnacji) podzielony jest na czê¶ci:
![]() Centrum Technologiczne BPN-T - fot. A. Korolczuk |
Centrum Technologiczne
Jest to przestrzeñ dzia³ania najwiêkszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie firm. Przenikaj± siê tu strefy nauki i biznesu. Poprzez udostêpnienie infrastruktury znajduj±cej siê w Centrum Technologicznym, BPN-T wspiera komercjalizacjê rezultatów badañ naukowych oraz inicjuje transfer technologii.
Budynek Centrum Technologicznego o powierzchni u¿ytkowej ok. 7 200 m2 jest dwukondygnacyjny:
Laboratoria BPN-T
Przygotowana w ramach projektu przestrzeñ specjalistyczna Bia³ostockiego Parku Naukowo-Technologicznego obejmuje nastêpuj±ce laboratoria:
Laboratorium Obrazowania Molekularnego - z pracowni± izotopow± klasy II wyposa¿one jest w innowacyjn± na skalê ¶wiatow± aparaturê diagnostyczn± - skaner PET/MR (aparat Biograph mMR, 3.0 Tesla) - po³±czenie pozytonowej tomografii emisyjnej z rezonansem magnetycznym. Laboratorium stwarza mo¿liwo¶æ prowadzenia unikalnych badañ w wielu dziedzinach medycyny, informatyki i fizyki m.in. poszukiwania wczesnych markerów w chorobie Alzheimera, rozpoznania i monitorowania guzów g³owy i szyi, we wczesnej diagnostyce i ocenie terapii w zaburzeniach poznawczych i przy objawach wytwórczych w psychiatrii oraz w tworzeniu dynamicznych modeli 3D organów.
Laboratorium Grafiki Komputerowej i Sztuki Interaktywnej - pe³ni rolê platformy wspó³pracy nad innowacyjnymi projektami interaktywnej grafiki komputerowej 2D i 3D pomiêdzy specjalistami takich bran¿ jak informatyka, grafika komputerowa oraz reklama i marketing, a uczelniami.
Laboratorium wyposa¿one jest m.in. w:
W laboratorium prowadzone s± m.in. kursy w zakresie:
Prototypownia 3D dysponuje kilkoma technologiami druku 3D, zarówno w polimerach jak i w metalu:
Ofertê Prototypowni uzupe³nia przeno¶ny laserowy skaner 3D, który umo¿liwia skanowanie w ka¿dym miejscu przedmiotów o najró¿niejszych gabarytach. Prototypowania dysponuje tak¿e odpowiednim oprogramowaniem CAD i CAM oraz oferuje mo¿liwo¶æ pozyskiwania i obróbki bry³ na podstawie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Sprzêt laboratorium pozwala na wykonanie modeli, które znajduj± zastosowanie w dziedzinach, takich jak: medycyna, reklama, motoryzacja, wzornictwo przemys³owe, wzornictwo artystyczne, projektowanie, dekoracje wnêtrz, elektronika, architektura, czy renowacja zabytków.
Laboratorium badania kompatybilno¶ci elektromagnetycznej - jego celem jest prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w zakresie testowania odporno¶ci prototypów, urz±dzeñ elektrycznych i elektronicznych na dzia³anie ró¿norodnych zak³óceñ, wp³ywu ww. prototypów i urz±dzeñ na ¶rodowisko, a tak¿e prowadzenie szkoleñ z zakresu wymagañ stawianych producentom urz±dzeñ z punktu widzenia kompatybilno¶ci elektromagnetycznej ich produktów. Laboratorium wyposa¿one jest w ¶wiatowej klasy aparaturê, wykonan± na specjalne zamówienie oraz w najwiêksz± w Polsce Pó³nocno-Wschodniej ekranowan± komorê bezechow± SAC. Badane tu urz±dzenia elektryczne i elektroniczne bêd± mog³y mieæ znaczne gabaryty: zmieszcz± siê tu samochody, a nawet ma³e samoloty.
Oprócz prac badawczo-rozwojowych, mo¿liwe jest tu prowadzenie szkoleñ z zakresu wymagañ stawianych producentom urz±dzeñ z punktu widzenia kompatybilno¶ci elektromagnetycznej (CE) ich produktów. Przedsiêbiorcy mog± uzyskaæ tu równie¿ certyfikaty dopuszczaj±ce ich produkty do obrotu na rynku Unii Europejskiej.
Laboratorium o profilu biomedycznym - realizuje projekty badawcze m.in. z zakresu diagnostyki chorób metabolicznych oraz badañ ¿ywno¶ci i suplementów diety. Prowadzone s± tu badania nad cukrzyc± typu II i innowacyjnymi lekami, mog±cymi walczyæ z t± chorob±.
Laboratorium w bran¿y fizykochemicznej - zapewnia przestrzeñ, gdzie opracowywane s± miêdzy innymi kompozytowe konstrukcje i podzespo³y dla motoryzacji oraz energetyki wiatrowej.
Innowacyjne laboratorium o profilu metalurgicznym - umo¿liwia kompleksowe opracowywanie prototypów, podzespo³ów do maszyn i urz±dzeñ z zakresu mechaniki precyzyjnej i mechatroniki, jak równie¿ techniki medycznej (implantologii). Wyposa¿one jest w m.in. liniê do produkcji spieków w technologii MIM - metal injection mould.
Warsztatownia - to miejsce, gdzie Parkowe firmy i uczestnicy projektów takich jak: „Absolwent w Transferowni”, „Science Battle” mog± pracowaæ nad prototypami swoich produktów korzystaj±c z nowoczesnego wyposa¿enia. W jego sk³ad wchodzi m.in. kamera termowizyjna, szlifierka do obróbki szk³a czy tokarka.
Lokalna Akademia Cisco - powsta³a z my¶l± o osobach interesuj±cych siê technologiami sieciowymi, chc±cymi rozpocz±æ b±d¼ kontynuowaæ edukacjê w tym zakresie oraz rozwijaæ karierê zawodow± w bran¿y IT. Program skierowany jest do szerokiego krêgu odbiorców, zarówno studentów jak i uczniów szkó³ ¶rednich (techników, liceów i liceów profilowanych). Dziêki programowi Cisco uczestnicy maj± realne szanse na uzyskanie umiejêtno¶ci, które pozwol± im odnale¼æ swoje miejsce na rynku pracy.
W ramach Cisco Networking Academy oferowane s± kursy:
Tereny inwestycyjne
Bia³ostocki Park Naukowo - Technologiczny dysponuje w pe³ni uzbrojonymi terenami inwestycyjnymi o ³±cznej pow. ok 23,1 ha. Tereny inwestycyjne BPN-T sprzedawane s± w trybie przetargu przedsiêbiorcom deklaruj±cym prowadzenie dzia³alno¶ci w ramach inwestycji zrealizowanych na zakupionych terenach. Kluczowym aspektem jest stopieñ innowacyjno¶ci przedsiêwziêcia potencjalnego inwestora, poniewa¿ do udzia³u w postêpowaniu przetargowym dopuszczane s± wy³±cznie te firmy, które uzyskaj± co najmniej 50% maksymalnej warto¶ci punktów w procesie oceny stopnia ich innowacyjno¶ci.
Oferowane tereny inwestycyjne objête s± Suwalsk± Specjaln± Stref± Ekonomiczn±. Przedsiêbiorca, który naby³ tereny inwestycyjne mo¿e wyst±piæ o zezwolenie na prowadzenie dzia³alno¶ci na terenie Podstrefy Bia³ystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nie jest to jednak wymóg obligatoryjny.
Tereny inwestycyjne - Bia³ostocki Park Naukowo-Technologiczny
Firmy dzia³aj±ce na terenie parku
Na terenie Bia³ostockiego Parku Naukowo-Technologicznego rozwija siê ³±cznie 70 mikro, ma³ych oraz ¶rednich przedsiêbiorstw. Swoje siedziby maj± tu startupy, które dopiero rozpoczynaj± swoj± dzia³alno¶æ, a tak¿e przedsiêbiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku.
GALERIA
Inkubator Technologiczny i Administracja BPN-T
![]() |
![]() |
Centrum Technologiczne
![]() |
![]() |
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIÊ Z OFERT¡
BIA£OSTOCKIEGO PARKU NAUKOWO-TECHNOLOGICZNEGO
Szczegó³owe informacje znajd± Pañstwo na stronie internetowej:
www.bpnt.bialystok.pl