Park technologiczny to zespół wyodrębnionych nieruchomości wraz z infrastrukturą techniczną, utworzony w celu dokonywania przepływu wiedzy i technologii pomiędzy jednostkami naukowymi a przedsiębiorcami. Przedsiębiorcom, wykorzystującym nowoczesne technologie, są tam oferowane usługi w zakresie:
Za pierwszy polski park technologiczny można uznać Poznański Park Naukowo -Technologiczny powołany w maju 1995 roku. Powstawaniu parków technologicznych w Polsce patronuje Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości z siedzibą w Poznaniu (www.sooipp.org.pl).
Park przemysłowo-technologiczny jest to natomiast zespół wyodrębnionych nieruchomości wraz ze znajdującą się na nich infrastrukturą pozostałą po restrukturyzowanych lub likwidowanych przedsiębiorstwach oraz inne dołączone do nich nieruchomości. Tego typu parki tworzone są przy udziale władz samorządowych w celu zapewnienia preferencyjnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności dla małych i średnich przedsiębiorstw. Cele wyznaczane parkom przemysłowo - technologicznym to przede wszystkim:
Mimo wielu podobnych cech parków przemysłowych i technologicznych
(misja, cele, formy działania, organizacja itp.) jest to kategoria
jednostek bardzo zróżnicowanych. Każdy z parków posiada indywidualny
charakter, wynikający z regionalnych uwarunkowań społecznych,
kulturowych i ekonomicznych oraz dostępnych czynników wzrostu. Nie ma
jednego uniwersalnego modelu parku, ani szablonu organizacyjnego
gwarantującego sukces. Poszczególne inicjatywy odzwierciedlają specyfikę
lokalnego środowiska naukowego i biznesu, typ gospodarki i tradycje
przemysłowe oraz kulturowe uwarunkowania przedsiębiorczości.