Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Inwestycje
Strona główna > Inwestycje > Sektory > Aeronautyczny

Sektor aeronautycznySektor aeronautyczny

Pomoc dla inwestorów:
Centrum Inwestycji
 +48 22 334 98 75
e-mail: invest@paih.gov.pl


Sektor w liczbach

 • Wartość sprzedaży: 1,93 mld EUR (2018) / wzrost o 22% r/r (5,55 mld w 2015)
 • Udział w produkcji przemysłowej: 0,7% (2018)
 • Liczba zatrudnionych: 17,1 tys. osób w produkcji lotniczej oraz 102,7 tys. w produkcji maszyn i urządzeń (dane GUS)
 • Liczba firm w sektorze: 25 firm (produkcja samolotów i pojazdów kosmicznych, firmy zatrudniające więcej niż 49 pracowników)
 • Średnia pensja w sektorze: 6 106,98 PLN (średnia krajowa w sektorze przemysłowym w 2018 r.: 5 121,91 PLN)
 • Wartość eksportu: 1,1 mld EUR (wzrost o 6% r/r)
 • Stan zobowiązań z tytułu BIZ: 1,48 mld EUR (NBP, 2018)

Mocne strony polskiego przemysłu lotniczego i kosmicznego

 • Ponad stuletnia historia sektora w Polsce,
 • Doskonale rozwinięta sieć poddostawców i kooperantów,
 • Uznana w świecie jakość oferowanych produktów,
 • Wysoka jakość zasobów ludzkich;
 • Konkurencyjne koszty produkcji i pracy,
 • Stały rozwój działalności edukacyjnej i szkoleniowej,
 • Rosnąca skłonność firm do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych,
 • Istnienie klastrów lotniczych (Podkarpacie, Śląsk),
 • Utworzenie w 2014 r. Polskiej Agencji Kosmicznej

Ponad stuletnia historia sektora w Polsce

Polska może się pochwalić 100-letnią historią lotnictwa i ponad 80-letnią tradycją przemysłu lotniczego. Silne środowiska naukowe, akademickie i inżynierskie odegrały kluczową rolę w rozwoju tego sektora. Po okresie transformacji rozwój sektora był możliwy dzięki rozszerzeniu międzynarodowej współpracy i bezpośrednim inwestycjom zagranicznym. Obecnie polski przemysł lotniczy ma bogatą ofertę eksportową zaawansowanych produktów lotniczych. Niemal w każdym samolocie pasażerskim na świecie jest przynajmniej jeden komponent, która został wyprodukowany w naszym kraju.

Doskonale rozwinięta sieć poddostawców i kooperantów

Dominującą rolę w polskim sektorze lotniczym odgrywają największe światowe przedsiębiorstwa z branży. W ciągu ostatnich kilkunastu lat, pięciu największych producentów silników lotniczych ulokowało w Polsce swoje zakłady produkcyjne produkujące silniki lub ich komponenty. Większość z nich znajduje się w Polsce południowo-wschodniej i należy do tzw. Doliny Lotniczej. W Świdniku i Mielcu w  sprywatyzowanych i zmodernizowanych zakładach, mających wieloletnią tradycję, śmigłowce produkują międzynarodowi potentaci Sikorsky i AugustaWestland. Zakład w Mielcu jest jednocześnie największym zakładem produkcyjnym grupy Lockheed Martin poza USA. Polska jest również trzecim największym ośrodkiem produkcyjnym UTC Aerospace Systems na świecie. 

Jednak przemysł lotniczy w Polsce nie skupia się wyłącznie na produkcji. Wiele firm ulokowało tu również swoje centra badawczo-rozwojowe. Jednym z przykładów może być Engineering Design Center firmy GE Aircraft Engines, które zatrudnia ponad 1 800 wysoko wykwalifikowanych inżynierów. 

Najnowsze dwie duże inwestycje sektora lotniczego to centra MRO konsorcjów firmy Lufhansa Technik z firmą MTU Aeroengines (EME Aero) i GE Aviation (Xeos). Te centra serwisowe silników lotniczych stanowią kolejną odnogę branży lotniczej w Polsce oraz pokazują docenienie, przez światowych potentatów tej branży, jakości wysoko wykwalifikowanej kadry technicznej. 

Łącznie w Polsce ulokowało się  ponad 140 firm z sektora lotniczego oraz branży kosmicznej o rocznej wartości sprzedaży sięgającej 6,8 mld. PLN i tworzących ponad 15 tys. miejsc pracy. 

W większości są to małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP) i firmy z udziałem kapitału zagranicznego oraz nieliczne już przedsiębiorstwa z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa. Około 80% zakładów zlokalizowanych jest w południowo-wschodniej części naszego kraju w jednym z trzech istniejących klastrów.

Wybrane firmy branży lotniczej:

Nazwa Firmy

Miejscowość

Zatrudnienie

Pratt & Wittney Rzeszów

Rzeszów

4050

WSK „PZL - Świdnik” / Augusta Westland

Świdnik

2900

GE EDC Poland

Warsaw

1800

PZL Mielec, Sikorsky a Lockheed Martin Company

Mielec

1700

Thoni Alutec

Stalowa Wola

1500

Pratt & Whitney Kalisz

Kalisz

1400

HS Wrocław

Wrocław

900

PZL „Warszawa Okęcie”, Airbus Defence and Space Company

Warsaw

850

HS Wrocław

Wrocław

500

Safran Transmission Systems Poland

Sędziszów Małopolski

700

MTU Aero Engines Polska

Rzeszów

700

PZL „Warszawa Okęcie”, Airbus Defence and Space Company

Warsaw

680

WSK PZL Kalisz

Kalisz

600

Avio Aero

Bielsko-Biała

400

UTC Areospace Systems (Goodrich)

Krosno

400

MB Aerospace

Rzeszów

300

Hamilton Sundstrand Polan

Rzeszów

250

Gardner Aerospace

Mielec

200

Paradigm Precision

Wrocław

200
Uznana w świecie jakość oferowanych produktów

Działające zakłady specjalizują się w produkcji samolotów (rolnicze, szkoleniowe, treningowe, dyspozycyjne), helikopterów, szybowców oraz podzespołów (aluminium, kompozyty, GRFP) i akcesoriów. Wartość eksportu produkcji lotniczej osiągnęła 1 mld EUR w 2016 r. Główne rynki eksportowe to : USA, Ukraina, Rosja, Włochy, Islandia, Arabia Saudyjska, Kanada, Francja.

Polskie hity eksportowe

 • M18 Dromader to samolot rolniczy, wykorzystywany w głównej mierze do gaszenia pożarów. Wywodzi się on z amerykańskiego samolotu S-2R, lecz został on względem pierwowzoru gruntownie przebudowany. Dromader zabiera na swój pokład aż do 1850 kg wody (lub chemikaliów), które może sprawnie rozpylać nad polami lub terenami pożarów.
 • “Sokół" to średniej wagi śmigłowiec wielozadaniowy, który produkuje się seryjnie już od ponad 25 lat w zakładach PZL Świdnik. Ponad 150 maszyn tego typu wykorzystywanych jest w 12 różnych krajach przez użytkowników zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Powstało kilkanaście wersji “Sokoła” - m.in wersje bojowe, wersje do walki elektronicznej, wersje poszukiwawcze, transportowe, policyjne, wersje do zwalczania łodzi podwodnych i wiele innych. "Sokół" produkowany jest do dziś i wciąż jeszcze słyszy się o zainteresowaniu tą maszyną.
 • Black Hawk to chyba najlepiej rozpoznawalny śmigłowiec świata. Jest to wielozadaniowy helikopter wykorzystywany w kilkudziesięciu armiach całego świata już od ponad 40 lat. Konstrukcja Black Hawka przeszła wiele usprawnień i modyfikacji i podlega tym udoskonaleniom do dzisiaj. Jednym z przejawów takiego udoskonalenia jest stworzenie wersji S-70i - rozwojowej wersji Black Hawka produkowanej w naszym kraju.

Wysoka jakość zasobów ludzkich

Rozwój sektora lotniczego nie byłby możliwy bez wykwalifikowanych pracowników - co roku polskie uczelnie techniczne opuszcza ponad 40 tys. inżynierów (w tym 3 250 absolwentów automatyki i robotyki, 6 000 absolwentów mechaniki i konstrukcji maszyn oraz 530 absolwentów kierunków lotniczych). Doskonale rozwinięty system szkolnictwa uniwersyteckiego, a także zawodowego oraz bogate tradycje to czynniki wpływające na jakość kadr sektora lotniczego. Ponadto, dzięki inicjatywom, takim jak AREOnet (www.areonet.pl), doprowadzono do zacieśnienia współpracy pomiędzy przemysłem, samorządami oraz władzami szkół i uczelni w celu jeszcze lepszego przygotowywania kadr m.in. poprzez opracowanie programu szkoleń oraz dopasowanie profilu szkół do potrzeb rynku pracy.

Wybrane uniwersytety i ośrodki badawcze związane z sektorem lotniczym

 • Politechnika Warszawska
 • Politechnika Rzeszowska
 • Instytut Lotnictwa
 • Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego
 • Wojskowa Akademia Techniczna
 • Politechnika Wrocławska
 • Politechnika Lubelska
 • Politechnika Łódzka
 • Politechnika Śląska

Konkurencyjne koszty produkcji i pracy

Potencjał wytwórczy przedsiębiorstw tkwi przede wszystkim w oferowanej jakości wyrobów (dzięki znajomości obróbki materiałów, odlewnictwa, mechaniki i elektroniki) i konkurencyjnych kosztach pracy. Istniejąca w Polsce sieć firm produkcyjnych i usługowych wspieranych przez centra B+R stanowią o potencjale do kooperacji oraz możliwościach zlecania zamówień na produkcję części zamiennych i wyrobów gotowych dla sektora lotniczego.

Rosnąca skłonność firm do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych

Rozwój przemysłu lotniczego jest jednym z przykładów prowadzonych przez Polskę działań na rzecz budowy gospodarki zaawansowanej technologicznie. Do 2020 roku firmy będą korzystać z funduszy unijnych (8,61 mld EUR) przeznaczonych na poprawę ich innowacyjności i konkurencyjności. Znacząco zwiększy to wkład kapitału prywatnego w badania i rozwój, współpracę z ośrodkami badawczymi, uczestnictwo w międzynarodowych projektach, potencjał ludzki i rozwój klastrów. 

Z inicjatywy firm sektora lotniczego Narodowe Centrum Badań i rozwoju uruchomiło dedykowany sektorowy program wsparcia INNOLOT - innowacyjne lotnictwo. Budżet programu w wysokości 400 mln PLN pozwala firmom uzyskać współfinansowanie badań, prac rozwojowych oraz transferu wiedzy do przemysłu lotniczego. 

Zaawansowany poziom procesów stosowanych w polskim sektorze lotniczym dobrze ilustruje udział w licznych międzynarodowych projektach, takich jak rozwój innowacyjnych silników w tym PurePower PW1000G (GTF), GEnx, LEAP. 

W przyszłości polski udział w tego typu projektach z pewnością wzrośnie również dzięki dostępnym dotacjom.

Klastry lotnicze i kosmiczne

 • Dolina Lotnicza - Zlokalizowana jest w południowo-wschodniej Polsce, znanej z rozwiniętego przemysłu lotniczego oraz ośrodków szkolenia pilotów. Region cechuje największa w Polsce koncentracja firm przemysłu lotniczego, ośrodków naukowo-badawczych oraz rozwinięte zaplecze edukacyjne i szkoleniowe. Obecnie, w skład Stowarzyszenia wchodzi 158 podmiotów z regionu.
 • Klaster śląski  - Historia współdziałania przedsiębiorstw z branży lotniczej na Śląsku sięga lat 80. ubiegłego stulecia. Lider Śląskiego Klastra Lotniczego - Federacja Firm Lotniczych - powstała w sposób naturalny, jako efekt rzeczywistej i konkretnej współpracy 15 firm prywatnych, które w wyniku transformacji ustrojowej zostały założone w regionie Bielska-Białej. Obecnie do klastra należy kilkadziesiąt podmiotów, w tym uczelnie wyższe i instytucje otoczenia biznesu. 
 • Wielkopolski Klaster Lotniczy -  Skupia sześć firm produkujących podzespoły dla przemysłu lotniczego: Pratt & Whitney Kalisz, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL Kalisz”, Vac Aero Kalisz, Meyer Tool Poland, Hamilton Sundstrand Kalisz oraz Teknequip Kalisz. Firmy te zatrudniają w sumie blisko 2500 osób.
 • Dolnośląski Klaster Lotniczy – Został utworzony pod patronatem Ministra Gospodarki w 2014 roku w związku z rosnącą rolą sektora lotniczego w Polsce południowo-zachodniej skupiając w swoich szeregach firmy i instytucje chcące współpracować na rzecz rozwoju branży lotniczej w regionie.
 • Klaster Lubelski 
 • Narodowe Centrum Kosmosu i Inżynierii Satelitarnej

Dalsze perspektywy rozwoju

Polskie firmy z sektora lotniczego przyszły ogromną transformację w ostatnich latach. Od komunistycznych zakładów produkujących produkty dawnych generacji, poprzez proste procesy wniesione przez międzynarodowe korporacje, aż po najnowocześniejsze automatyzowane linie produkcyjne wraz z coraz liczniejszymi centra badawczo-rozwojowe rozwijające najnowocześniejsze technologie.  Następne lata z pewnością przyniosą skok technologiczny wśród polskich firm oraz wzrost obecności zagranicznych firm w Polsce. Już dziś, również z pomocą funduszy unijnych, w Polsce są rozwijane technologie druku komponentów w 3D przy użyciu metali, wdrażanie nowe rozwiązania w silnikach i przekładniach lotniczych czy tworzone oprogramowanie do sterowania silnikami.  Warto wspomnieć, iż Polska ma również długą tradycję w sektorze kosmicznym i uczestniczy w wielu międzynarodowych naukowych i technologicznych projektach. W listopadzie 2012 r. Polska stała się pełnoprawnym, dwudziestym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej z rocznym budżetem 5,75 mld EUR. Członkostwo to pozwala polskim firmom i naukowcom w pełni uczestniczyć w licznych europejskich programach i misjach kosmicznych. W uzupełnieniu do członkostwa w ESA, w 2014 roku powstała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). POLSKA ma wypełniać zadania rządowe w dziedzinie badań i rozwoju nowych technologii kosmicznych.


Przydatne linki


Źródło: Rocznik Statystyczny Przemysłu 2018 (GUS, luty 2019); Produkcja wyrobów przemysłowych w 2018 roku (GUS, lipiec 2019); Zagraniczne inwestycje bezpośrednie w Polsce w 2018 r. (NBP, październik 2019)

(Ostatnia aktualizacja: październik 2019)

Powrót »


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij