Rynki zagraniczne

rynki zagraniczneNorwegia


Jako członek Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Norwegia stosuje cały dorobek prawny UE z wyłączeniem obszarów rolnictwa i rybołówstwa. Gospodarka charakteryzuje się dużym stopniem otwartości. Kraj należy do 20 największych eksporterów ropy naftowej, jest drugim co do wielkości eksporterem gazu ziemnego i owoców morza na świecie, a importuje przede wszystkim wyroby przemysłowe (maszyny, pojazdy, rozwiązania IT). Głównymi eksporterami do Norwegii są (w kolejności): Chiny, Szwecja, Niemcy, USA, Wielka Brytania. Polska udziałem 3,4% importu Norwegii znajduje się na 8. miejscu pod kątem wartości dóbr zaimportowanych przez norweską gospodarkę.


Norwegia - Eksport TOP 5Norwegia - Wymiana handlowaNorwegia - Import TOP 5

Informacje z rynku

W pierwszym kwartale 2022 r. eksport norweski wzrósł prawie dwukrotnie w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku. Norweska nadwyżka handlowa wyniosła 86,6 mld NOK w pierwszym kwartale 2022 r. Głównym powodem wysokiej wartości eksportu są ceny ropy naftowej i gazu ziemnego.

Całkowita wartość eksportu Norwegii w maju 2022 r. wyniosła 175,8 mld NOK. Eksport paliw stanowił prawie dwie trzecie tej wartości. Import wzrósł o 23,0% i w maju zakończył się na poziomie 89,2 mld NOK. Dało to Norwegii ponad trzykrotnie wyższą nadwyżkę handlową w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Częściowym powodem wzrostu wartości importu są podwyższone ceny towarów importowanych oraz spadek wartości korony norweskiej. Ożywienie w handlu zagranicznym jest napędzane przede wszystkim przez inflację cen produktów energetycznych i innych ważnych produktów eksportowych Norwegii, takich jak ryby i metale.

Najważniejszymi partnerami handlowymi Norwegii są kraje UE, Wielka Brytania, Chiny i USA. Kraje europejskie, a w szczególności kraje UE, to największy i najważniejszy obszar handlu norweskiego. W 2021 r. Norwegia importowała towary o wartości 847 mld NOK i eksportowała 1 378 mld NOK.

Poza ropą, gazem, statkami i platformami wiertniczymi w 2021 r. Norwegia wyeksportowała do UE towary o wartości 314 mld NOK, czyli 58% całkowitego eksportu kontynentalnego. Szwecja i Niemcy należą do krajów europejskich, z którymi Norwegia utrzymuje najwyższe obroty handlowe, zarówno po stronie importu, jak i eksportu. W 2021 r. Norwegia sprowadziła ze Szwecji towary o wartości 96 mld NOK, co stanowi wzrost o 18% w porównaniu z rokiem poprzednim. Ważnymi grupami produktów sprowadzanych ze Szwecji są oleje mineralne i produkty na bazie olejów mineralnych, pojazdy drogowe, a także drewno i tarcica. W tym samym okresie import towarów z Niemiec wzrósł o 8% do 95 mld NOK. W 2021 r. Norwegia sprowadziła z Niemiec prawie 51 tys. niemieckich samochodów osobowych, co stanowi 25% całkowitego importu samochodów osobowych do Norwegii.

Norwegia zajmuje 19. miejsce w polskim eksporcie, 28. miejsce w polskim imporcie według kraju wysyłki oraz 22. miejsce w polskim imporcie według kraju pochodzenia. Polska jest ważnym partnerem handlowym Norwegii.

W strukturze importu z Polski, największą kategorię stanowią maszyny i urządzenia transportowe (46,6%) oraz towary przemysłowe klasyfikowane według surowca i wyroby różne. Polskimi hitami eksportowymi do Norwegii są szczególnie konstrukcje i części konstrukcji (np. mosty i części mostów, wrota śluz, wieże, maszty kratowe, dachy, drzwi i okna oraz ramy do nich, progi drzwiowe, okiennice, balustrady) z żeliwa lub stali, płyty, pręty, kątowniki, kształtowniki, profile, rury itp. przygotowane do stosowania w konstrukcjach z żeliwa lub stali; pojazdy silnikowe do przewozu dziesięciu lub więcej osób; a także liniowce pasażerskie, łodzie wycieczkowe, promy, statki towarowe, barki oraz podobne jednostki pływające do przewozu osób lub towarów.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Norwegii. Lista dostępna TUTAJJeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij