Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Polska i Szwecja razem dla cyberbezpieczeństwa

Celem inicjatywy było pokazanie jak istotne jest wzmacnianie odporności cyfrowej poprzez współpracę instytucji publicznych, sektora prywatnego oraz środowisk startupowych. Wydarzenie było nie tylko platformą wymiany wiedzy, ale także impulsem do budowy konkretnych projektów w zakresie bezpieczeństwa infrastruktury, innowacji technologicznych oraz ochrony społeczeństw przed nowymi zagrożeniami.
Konferencję otworzyli Karolina Ostrzyniewska, Chargé d’affaires a.i. Ambasady RP w Sztokholmie, Paweł Bliźniuk, Poseł na Sejm RP i Przewodniczący Polsko-Szwedzkiej Grupy Parlamentarnej oraz generał brygady Mattias Hanson ze Szwedzkich Sił Zbrojnych. W wystąpieniach powitalnych wszyscy zgodnie podkreślili rosnące znaczenie współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa w kontekście nowych zagrożeń geopolitycznych i transformacji cyfrowej.
W części eksperckiej uczestnicy mieli natomiast okazję wysłuchać dwóch kluczowych wystąpień. Jörgen Holmlund ze Szwedzkiej Akademii Obrony przedstawił analizę aktualnych wyzwań strategicznych w Europie Północnej, a Magdalena Wilczyńska, Dyrektor ds. Ochrony Informacji Cyberspace w NASK - Państwowym Instytucie Badawczym zaprezentowała polskie doświadczenia w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom cybernetycznym w związku z trwającą od ponad trzech lat wojną w Ukrainę.
Ważną częścią konferencji były także liczne panele dyskusyjne m.in. o ochronie infrastruktury krytycznej i potrzebie pogłębienia współpracy transgranicznej oraz konieczności przyspieszenia transferu innowacyjnych rozwiązań na potrzeby sektora obronnego. Uzupełnieniem sesji merytorycznych był pokaz technologii Cyber in Action, podczas którego uczestnicy mogli zobaczyć w działaniu rozwiązania polskich i szwedzkich firm, takie jak systemy monitorowania infrastruktury krytycznej (Energy Logserver) oraz metody wykrywania i neutralizacji zagrożeń internetowych (Air Sheriff), a także najnowsze technologie dronowe firmy Nordluft.
Organizatorami wydarzenia były Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sztokholmie oraz Ambasada RP w Szwecji we współpracy z Klasterm Cyber Made in Poland, Szwedzko-Polską Izbą Gospodarczą i Epicenter Stockholm.