Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Gwatemala – nowy kierunek ekspansji dla polskich przedsiębiorców i inwestorów
Gwatemala to kraj liczący 17,3 mln mieszkańców, który zajmuje 70. miejsce na świecie pod względem ekonomii. Gospodarka Gwatemali jest największą w Ameryce Środkowej z PKB w 2022 r. na poziomie 95 miliardów dolarów. Sytuacja makroekonomiczna jest sprzyjająca. Charakteryzuje się stabilnym kursem walutowym i niskim długiem publicznym. Wzrost gospodarczy Gwatemali w 2022 r. wyniósł 4,1% i prognozuje się, że w 2024 r. osiągnie on 3,5%.
Na rynku gwatemalskim pojawia się bardzo dużo możliwości współpracy gospodarczej w takich branżach jak produkcja lekka, budownictwo, motoryzacja, infrastruktura, BPO (Outsourcing Procesów Biznesowych) oraz odzież i tekstylia. Jeśli chodzi o infrastrukturę, Gwatemala stara się rozwijać projekty w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, dla którego utworzono Krajową Agencję Partnerstwa Rozwoju Infrastruktury Gospodarczej (ANADIE).
W roku 2021 Gwatemala przyciągnęła inwestycje na rekordową kwotę 3 433 mln USD. W 2022 r. import Polski z Gwatemali wyniósł 57,7 mln dolarów i obejmował głównie produkty roślinne: banany i inne owoce, orzechy i przetwory spożywcze, tytoń, przyprawy i kawę oraz tekstylia. Eksport osiągnął wartość 16,5 mln USD i opierał się głównie na półproduktach papierniczych, takich jak celuloza, tworzywa sztuczne, akrylowe produkty elektryczne i hydrauliczne, słód i produkty piekarnicze.
Zapraszamy na webinarium, podczas którego poznasz:
- trendy i możliwości inwestycyjne w Gwatemali,
- nowe kierunku biznesowe w Ameryce Środkowej,
- sektory strategiczne w Gwatemali,
- szczegóły nt. atrakcyjności biznesowej rynku gwatemalskiego,
- informacje dotyczące organizowanej przez ZBH Mexico City misji gospodarczej do Meksyku i Gwatemali.
Szkolenie poprowadzą:
- Patrycja Staszewska, Kierownik, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Meksyku,
- Ewelina Badziak, Business Development Manager, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Meksyku,
- Julio Orozco, Deputy Minister, Foreign Ministry of the Republic of Guatemala,
- Antonio Romero, Deputy Minister of Investment and Competition, Ministry of Economy of the Republic of Guatemala,
- Joanna Zakrzewska, Chargé d’affaires, Embassy of the Republic of Poland in Panama concurrent for Guatemala,
- Alejandro Moscoso, Senior Advisor, Agency for Attraction of National and Foreign Investment, Ministry of Economy of the Republic of Guatemala,
- Jacobo Pieters, Chief of Market Intelligence, Guatemalan Exporters Association (AGEXPORT).
Webinarium będzie prowadzone w języku polskim oraz angielskim.
Udział jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Nasi eksperci

Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Meksyku od 2017 roku.
Ukończyła filologię niemiecką, politologię międzynarodową i prawo Unii Europejskiej na Uniwersytecie w Hamburgu.
Od 2005 r. mieszka w Meksyku, gdzie zajmuje się rozwojem współpracy handlowej i promocją bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz wsparciem międzynarodowego handlu. Pracowała w sektorze publicznym i prywatnym, koncentrując się głównie na wzmacnianiu działalności handlowej między Polską a Meksykiem, Ameryką Łacińską i innymi krajami europejskimi.
W przeszłości współpracowała z Biurem Handlowym Finlandii Business Finland, Norweską Izbą Handlową Innovation Norway oraz Agencją Promocji Inwestycji i Handlu ProMexico. Była także członkiem Komitetu ds. Koordynacji COP 16 i analitykiem ds. ekonomicznych w Ambasadzie RP w Meksyku.
Biegle posługuje się językiem hiszpańskim, angielski i niemieckim.