Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Forum Gospodarcze Państw Trójkąta Lubelskiego: Polska–Litwa–Ukraina

Uroczyste otwarcie i kluczowe tematy
Forum otworzyli Minister Rozwoju i Technologii RP Krzysztof Paszyk, Wicepremier i Minister Jedności Narodowej Ukrainy Oleksiy Chernyshov, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Andrzej Dycha oraz Wiceminister i doradca Wicepremiera Ukrainy Alexander Lukashuk. W swoich wystąpieniach podkreślali znaczenie rozwoju wzajemnych relacji gospodarczych, intensyfikacji współpracy biznesowej oraz konieczność inwestycji w infrastrukturę i bezpieczeństwo regionu.
Prezes PAIH Andrzej Dycha przypomniał o kluczowej roli Agencji w łączeniu polskich i ukraińskich firm oraz jej aktywnym wsparciu Ukrainy od pierwszych dni inwazji Rosji.
PAIH jako pierwsza agencja wznowiła działalność w Ukrainie po inwazji Rosji. Konsekwentnie budujemy sieć kontaktów i relacji, jesteśmy gotowi, by przejść do kolejnego etapu współpracy gospodarczej. Mam nadzieję, że nastąpi to już w warunkach pokoju - mówił Prezes Agencji.
W swoim wystąpieniu Paweł Kowal, Przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podkreślił znaczenie synergii działań państw Trójkąta Lubelskiego w odbudowie Ukrainy. Zwrócił również uwagę na wspólnotę interesów oraz konieczność łączenia relacji historycznych z pragmatyzmem gospodarczym.
Kluczowe obszary
W ramach Forum odbył się szereg paneli i sesji tematycznych z udziałem firm i instytucji z Polski, Ukrainy i Litwy. Dyskusje koncentrowały się na strategicznych kierunkach rozwoju, takich jak:
- Bezpieczeństwo energetyczne - rozwój infrastruktury energetycznej, wzmacnianie niezależności energetycznej regionu;
- Strategiczne korytarze transportowe - ułatwienia w logistyce i transporcie pomiędzy krajami Trójkąta Lubelskiego;
- Sektor zaawansowanych technologii - innowacyjne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i technologii podwójnego zastosowania.
Perspektywy współpracy
Forum Gospodarcze Trójkąta Lubelskiego pokazało, że Polska, Litwa i Ukraina mają wspólną wizję rozwoju regionu opartego na wzajemnym wsparciu gospodarczym i strategicznych inwestycjach. Uczestnicy wydarzenia zgodnie podkreślali, że fundamentem silnego i odpornego regionu jest kapitał ludzki oraz współpraca międzynarodowa.
Dzięki zaangażowaniu instytucji takich jak PAIH, Trójkąt Lubelski staje się ważnym centrum gospodarczej integracji Europy Środkowo-Wschodniej, wspierając odbudowę Ukrainy i wzmacniając stabilność regionu. Kolejne edycje forum z pewnością będą okazją do dalszej intensyfikacji współpracy i konkretnych działań na rzecz rozwoju biznesu w regionie.