Sektory

Sektor spożywczy

Pomoc dla inwestorów:
Departament Inwestycji
e-mail: invest@paih.gov.pl


Sektor w liczbach

 • 44,1% produkcji sektora jest eksportowane za granicę (23,4 mld EUR w 2020 r., wg Eurostat).
 • Wartość eksportu: 170,8 mld PLN (2021, wzrost +9,0% r/r).
 • 1274 firm w sektorze (firmy zatrudniające więcej niż 49 pracowników, 2020, GUS).
 • Wartość produkcji sprzedanej: 53 mld EUR, wzrost +1,8% r/r (Eurostat, 2020).
 • Udział w produkcji przemysłowej: 26% (udział w ogóle produkcji sprzedanej, Eurostat, 2020).
 • Stan zobowiązań z tytułu BIZ: 54,55 mld PLN (NBP, 2020).

 Mocne strony polskiego sektora spożywczego

 • Wieloletnia tradycja.
 • Produkty wysokiej jakości.
 • Konkurencyjne koszty produkcji i pracy.
 • Wykwalifikowana kadra.
 • Potencjał w dziedzinie B&R oraz solidna baza edukacyjna.
 • Dobrze rozwinięta sieć dostawców.

Sektor spożywczy jest jedną z najważniejszych i najszybciej rosnących gałęzi polskiej gospodarki. Polska jest 6. największym rynkiem w Europie, z potencjałem równym 38,5 mln mieszkańców. Polscy producenci charakteryzują się wysoką konkurencyjnością zarówno w UE, jak i na świecie. Według danych KOWR, wartość eksportu polskiej żywności za granicę w 2021 r. wyniosła rekordowe 170,8 mld PLN (37,4 mld EUR), co oznacza 9% wzrost rok do roku. Ponad 70% polskiego eksportu rolno-spożywczego trafia na rynki unijne.

Polska jest wiodącym producentem owoców (jabłka, maliny, czarne porzeczki, borówki), mięsa (drób, wieprzowina), przetworów mlecznych oraz pieczarek. Rodzimy przemysł przetwórczy jest znany ze swojej różnorodności, włączając do długiej listy produktów spożywczych także produkcję tytoniu, jak i alkoholu.

Produktami rolno-żywnościowymi, które generowały największy przychód z eksportu w roku 2021 były: mięso i podroby z drobiu (3 856 mln EUR, z czego 2 704 mln EUR to produkty drobiowe świeże, schłodzone lub zamrożone), pieczywo (blisko 2 000 mln EUR), wyroby czekoladowe (1 978 mln EUR), karmy i pasze dla zwierząt (1 595 mln EUR) mięso wołowe (1 168 mln EUR), ryby wędzone, suszone i solone (942 mln EUR), sery i twarogi (923 mln EUR), pszenica (836 mln EUR), mięso wieprzowe (754 mln EUR) czy soki owocowo-warzywne (677 mln EUR) oraz wody mineralne (660 mln EUR). Duże wpływy uzyskiwano również z wywozu papierosów i innych produktów tytoniowych (3 451 mln EUR).

Od początku lat 90. wiele międzynarodowych koncernów, takich jak Danone, Heinz, Unilever, Mondelez czy Nestle rozwija swoją działalność na polskim rynku. Co więcej, ciągły napływ inwestycji typu greenfield potwierdza, że otoczenie biznesowe w kraju rozwija się i kusi coraz więcej międzynarodowych konsorcjów. Grunty inwestycyjne w Polsce należą do jednych z najbardziej konkurencyjnych w Europie, co pokazuje rosnąca r/r wartość napływu BIZ do Polski. Dodatkowo, pozycja Polski jako hubu logistycznego w ramach wielu branż wciąż się umacnia. Wiele lat doświadczeń pozwoliło stworzyć w Polsce profesjonalny system szkolnictwa współpracujący z przemysłem spożywczym.

Polska to także dom wielu znanych na całym świecie marek. Przykładami są: Mlekovita i Mlekpol - z branży przetwórstwa mleczarskiego, Maspex - producent soków, nektarów, makaronów, płatków oraz Hortex - producent soków. Oprócz w/w z Polski wywodzą się także takie marki jak Wyborowa Sobieski (wódka), Tymbark (soki), Grycan (lody), Wedel (czekolada), Sokołów i Pudliszki (sosy i keczupy), Kujawski (olej) i Winiary (przyprawy i różne rodzaje dań gotowych).

W lipcu 2014 r. przemysł spożywczy został wciągnięty na listę sektorów priorytetowych dla polskiego rządu, a innowacyjne technologie, procesy i produkty sektora rolno-spożywczego są na liście Inteligentnych Specjalizacji przewidzianych na rok 2022. Co za tym idzie, polskie firmy z branży przetwórstwa, zamierzające rozwijać swój biznes bądź zakładać nowe centra produkcyjne, mogą liczyć na granty rządowe. Na koniec należy dodać, że zainteresowane firmy mogą także skorzystać z ulg podatkowych w Specjalnych Strefach Ekonomicznych.

Główne firmy zagraniczne w sektorze spożywczymGłówne firmy polskie w sektorze spożywczym


Źródło: GUS 2021, Eurostat 2020, NBP 2020, za: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 2021; SWAiD - Handel Zagraniczny (GUS, dane za 2021 rok); Ministerstwo Rozwoju i Technologii - Krajowe Inteligentne Specjalizacje

Powrót »