Infolinia: 800 800 120
Dlaczego Polska
Strona główna > Dlaczego Polska

Dlaczego PolskaDlaczego Polska


Polska to doskonałe miejsce do inwestowania i rozwijania biznesu. Międzynarodowe raporty podkreślają stabilność gospodarczą i polityczną Polski, wykształcone i kompetentne kadry oraz duży rynek wewnętrzny. W czasach światowego kryzysu ekonomicznego Polska umocniła swoją pozycję nie tylko w regionie Europy Środkowo - Wschodniej, ale całego Kontynentu. Inwestorzy zagraniczni chętnie lokują swój kapitał nad Wisłą traktując Polskę jako bezpieczne schronienie w czasach zawirowań gospodarczych. Turystów zachwyca natomiast gościnność i życzliwość Polaków, zabytki kultury polskiej i bogactwo przyrody.

Polski 38-milionowy rynek zbytu jest jednym z największych w Unii Europejskiej. Dogodne położenie w centrum Europy i na skrzyżowaniu jej głównych szlaków komunikacyjnych sprawia, że z Polski można eksportować towary do wszystkich krajów europejskich i w ten sposób dotrzeć do ponad pół miliarda konsumentów. Wśród głównych partnerów handlowych Polski są m.in.: Niemcy, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Ukraina i Hiszpania.

Dobrze wykształceni polscy ekonomiści, inżynierowie, informatycy i naukowcy są cenionymi i poszukiwanymi pracownikami firm informatycznych, centrów badawczo-rozwojowych oraz instytutów naukowych. Co roku wzrasta liczba absolwentów polskich uczelni wyższych, w tym - kierunków najbardziej poszukiwanych przez firmy inwestujące w branże zaawansowane technologicznie.

Polska gospodarka ma solidne podstawy stabilnego rozwoju. Globalny kryzys gospodarczy nie zaszkodził Polsce, która jako jedyny kraj w Europie nie doświadczyła recesji, a ponadto rozwijała się w najszybszym na kontynencie tempie. Ocena klimatu inwestycyjnego przez zagranicznych przedsiębiorców jest z roku na rok coraz lepsza. Stabilność i bezpieczeństwo gwarantowane przez  członkostwo w NATO i UE sprawiają, że Polska jest wiarygodnym, liczącym się partnerem biznesowym dla zagranicznych inwestorów. W najbliższej przyszłości największym wyzwaniem dla polskiej gospodarki będzie spełnienie kryteriów przyjęcia jednolitej europejskiej waluty (euro).

Polska jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Osiągnęliśmy 33. miejsce na 190 w rankingu Doing Business, mierzącym m.in. jakość i wydajność regulacyjną. Ponadto,  Warszawa zajęła 3 miejsce wśród europejskich miast przyjaznych biznesowi w najnowszym rankingu opublikowanym przez fDi Intelligence, wyprzedzając Europejskie metropolie takie jak Berlin, Sztokholm czy Kopenhaga. W najnowszym indeksie postrzegania korupcji Transparency International, Polska uzyskała wynik 60/100. To daje 36 pozycję wśród 180 krajów uwzględnionych w rankingu. olskie otoczenie regulacyjne jest znacznie bardziej podobne do tych obecnych w najlepiej funkcjonujących gospodarkach Europy.

Polska jest także atrakcyjna dla turystów i amatorów aktywnego wypoczynku. Różnorodny krajobraz poszczególnych regionów naszego kraju i możliwość wyboru różnych form rekreacji od morskich kąpieli poprzez żeglowanie po jeziorach po narciarstwo i wspinaczki górskie, przyciągają do Polski turystów z odległych krajów. Ofertę tę uzupełnia możliwość zwiedzania zabytków świadczących o bogatej polskiej historii i kulturze oraz wypoczywania w warunkach nieskażonej przyrody, w małych miejscowościach położonych na Mazurach i Podkarpaciu.


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij