Polska wzmacnia współpracę z Tajwanem – Miękinia wybrana na lokalizację TEEMA Technology Park

Polska gościła Taiwan Expo 2026 przygotowane przez TAITRA we współpracy z tajwańskim Ministerstwem Spraw Gospodarczych (MoEA). Kevan Tsai, wiceprezydent TEEMA, w trakcie inauguracji wydarzenia, poinformował o wyborze Miękini pod Wrocławiem na miejsce budowy TEEMA Technology Park. Wybrana lokalizacja pokonała w procesie selekcji lokalizacje w Częstochowie i Łodzi.
PAIH od początku uczestniczy w obsłudze tego projektu, wspierając partnerów tajwańskich i polskich w procesach analizy lokalizacyjnej, przygotowania inwestycji oraz budowania otoczenia sprzyjającego dalszemu rozwojowi parku. Agencja będzie kontynuować zaangażowanie na kolejnych etapach - od wsparcia techniczno administracyjnego po działania wspierające rozwój lokalnego ekosystemu innowacji.
TEEMA Technology Park: zaawansowane technologie i koncepcja „Miasta Nauki”
Na powierzchni co najmniej 150 ha powstanie zaawansowany technologicznie park, który będzie obejmował funkcje produkcyjne, badawczo rozwojowe oraz edukacyjne. Jego celem jest stworzenie ekosystemu sprzyjającego współpracy między innowacyjnymi przedsiębiorstwami z Tajwanu, Polski i innych rynków azjatyckich w obszarach takich jak m.in. infrastruktura centrów danych AI, elektromobilność i inteligentna mobilność oraz rozwiązania dla inteligentnych miast.
Park technologiczny TEEMA to nie tylko inwestycja przemysłowa, lecz także projekt o silnym wymiarze naukowo badawczym i edukacyjnym, zakładający ścisłą współpracę biznesu, środowiska akademickiego i jednostek badawczych. W perspektywie kolejnych lat lokalizacja ta może stać się miejscem pracy dla polskich i zagranicznych inżynierów, badaczy i specjalistów, oferując unikalne w skali europejskiej warunki do prowadzenia badań nad nowymi technologiami oraz ich komercjalizacji.
Park technologiczny TEEMA to nie tylko fabryki z zaawansowanymi technologiami i wysoko płatnymi miejscami pracy. To przede wszystkim stworzenie Miasta Nauki - koncepcji dotychczas szerzej nieobecnej w Polsce, w ramach której w jednym miejscu łączy się działalność wytwórczą, zaawansowane badania i rozwój nowych technologii oraz kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr.
Polska jako hub odbudowy Ukrainy i współpracy międzynarodowej
W trójstronnej debacie poświęconej odbudowie Ukrainy - jednego z największych projektów gospodarczych współczesnej Europy, uczestniczył Artur Osuchowski, p.o. Prezesa Zarządu PAIH. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji publicznej, instytucji wsparcia biznesu oraz przedsiębiorcy z Polski, Tajwanu, Japonii i Ukrainy.
Skala zniszczeń wojennych na Ukrainie, szacowana przez Bank Światowy na 588 mld USD, wymaga współpracy międzynarodowej oraz zaangażowania partnerów dysponujących nowoczesnymi technologiami i doświadczeniem inwestycyjnym.
PAIH wspiera firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy i pomaga identyfikować konkretne projekty inwestycyjne oraz eksportowe: w 2025 r. Zagraniczne Biura Handlowe PAIH w Kijowie i we Lwowie obsłużyły łącznie ponad 300 klientów z Polski i zagranicy, realizując blisko 700 usług, w 1. kw. br. ZBH w Kijowie i we Lwowie obsłużyły ponad 105 klientów, zrealizowały ponad 300 usług i wsparły podpisanie kolejnych kontraktów eksportowych.


